Яка роль ''дудки'' МВФ в українському оркестрі?

В адміністрації президента України заявили, що планують підписати новий договір із Міжнародним валютним фондом.

Україна сподівається, що вже на початку травня Київ одержить черговий транш від МВФ.

Заступник глави президентської адміністрації Ірина Акімова визнала, що головною вимогою фонду, яка розблокує кредитування України є зменшення дефіциту держбюджету.

Він не може перевищувати 6% ВВП, у той час як зараз його оцінюють у 10%.

За рахунок яких статтей бюджету буде скорочено дефіцит, уряд не повідомляє.

Однак Віктор Янукович після зустрічі із у Вашингтоні із виконавчим директором МВФ Домініком Стросс-Каном заявив журналістам, що не йтиметься про так звані соціальні статті бюджету.

Водночас, економічний експерт Ільдар Газізуллін припускає, що скорочення дефіциту відбуватиметься за рахунок, у тому числі, і скорочення робочих місць.

“Найбільш ймовірним напрямом економії, про що дійсно лунають заяви, це часткове скорочення заробітних плат, і в основному скорочення в державному секторі, це скорочення великої кількості державних чиновників, можливе скорочення в деяких закладах освіти та охорони здоров'я. Думаю, що передусім уряд скорочуватиме позиції серед чиновників”, - вважає експерт.

Втім, економічні оглядачі в більшості скептично ставляться до можливості заощадити бюджетні гроші, насамперед, за рахунок звільнень.

Крім того, критики співпраці з Міжнародним валютним фондом переконані, що зараз зосереджуватися потрібно не на відсотках дефіциту, а на тому, як відновити банківське кредитування, оскільки воно відіграє провідну роль для відновлення економіки.

Проте, Артем Рудик з Інституту бюджету та соціально-економічних досліджень нагадує про реформаторську користь співпраці з МВФ: “На сьогоднішній день МВФ є практично тим подразником, який змушує керівників держави ухвалювати певні, можливо, непопулярні рішення, можливі ті рішення, які за певних обставин, без тиску чи без фактору МВФ вони б не ухвалювали. Я б сказав, що "дудка" МВФ може зіграти позитивну роль, реформаторську роль”.

Чи отримає Україна заявлені 5 мільярдів доларів від МВФ, стане відомо невдовзі.

На 24-25 квітня запланований візит віце-прем’єра Сергія Тігіпка до США, там планують завершити переговори.

Очікується, що МВФ своє рішення оприлюднить в останні дні квітня.