'Історичний діалог з Ізраїлем відновлюють'

Роман Шухевич
Image caption Роман Шухевич

Україна та Ізраїль домовилися про відновлення співпраці істориків у межах Меморандуму про історичний діалог. Про це повідомив віце-прем’єр українського уряду з гуманітарних питань Володимир Семиноженко за підсумками зустрічі з послом Ізраїлю в Україні Зіною Калай-Клайтман.

Розпочатий 2007-го року з ініціативи президента Віктора Ющенка, діалог українських та ізраїльських істориків невдовзі після запуску зійшов нанівець. Тепер деякі ізраїльські аналітики застерігають від нової політизації історії, але вже на догоду лінії нової влади в Україні.

Меморандум про історичний діалог був підписаний під час візиту президента Віктора Ющенка до Ізраїлю восени 2007-го року й передбачав активний обмін архівними документами та спільне дослідження гуманітаріями обох країн спірних сторінок історії. Як розповів у приватній розмові з Бі-Бі-Сі український дипломат, колишній співробітник українського посольства в Ізраїлі, Віктор Ющенко дуже сподівався на підтримку з боку ізраїльської гуманітарної еліти проектів щодо Голодомору та дослідження діяльності національно-визвольного руху України, зокрема ОУН-УПА.

Заради цього він навіть пішов на компроміс, віддавши у позику музеєві «Яд-Вашем» частину фресок дрогобицького митця Бруно Шульца, незаконно вивезених з Дрогобича навесні 2001-го року. Втім, ця співпраця відразу не залагодилася. Тодішній голова ради меморіального комплексу «Яд-Вашем», нині покійний, Томі Лапід висловив протест проти присудження головнокомандувачу УПА Роману Шухевичу звання «Героя України». Лапід запросив українських істориків вивчити документи архіву «Яд-Вашем» щодо Шухевича. Невдовзі українська делегація на чолі з радником голови СБУ Володимиром В’ятровичем відвідала Єрусалим. Та по поверненні до Києва пан В’ятрович заявив, що нічого корисного він в ізраїльських архівах не знайшов:

«В архіві "Яд-Вашем" немає жодного досьє, яке стосується Романа Шухевича, яке б доводило його участь у анти-єврейських акціях у Львові 1941 р. Копії, які нам надали, походять з архівів КГБ. Проте, ми знаємо як вони свідомо фальсифікувалися ще в 1959 році. Тому можна ствердити, що ця інформаційна кампанія, яка була сформована довкола невизнання героєм України Шухевича - не базується на жодних історичних фактах»

Заява В'ятровича викликала обурення керівництва комплексу. Його голова Авнер Шалев направив гнівного листа українському урядові у якому назвав ці твердження «дезінформацією», вказавши, що архів комплексу налічує близько 70 млн. документів, серед яких багато матеріалів про воєнну добу України, але не скомпонованих за персоналіями, що вимагає багатомісячної роботи.

На цьому діалог майже припинився. Щоправда Президент Ющенко ще встиг передати Ізраїлю документи з архівів НКВД про таємне стеження за єврейськими національно-політичними рухами в Україні у 1920-30 рр. А між тим, активно запрошувати ізраїльських істориків до співпраці почали власті Росії. Зрештою, російський міністр закордонних справ Сергей Лавров повідомив, що отримав згоду від ізраїльської сторони на таку співпрацю:

«Ми приділятимемо особливу увагу спільним діям з недопущення фальсифікації історії: чи то заперечення Голокосту, чи то спроби очорнити тих, хто врятував Європу від фашизму, або прагнення героїзувати нацистських злочинців».

Чимало ізраїльських аналітиків розгледіли у цій пропозиції Москви спробу залучити Ізраїль до зведення геополітичних рахунків із непокірними сусідами. Зокрема оглядач Ігор Лернер закликає ізраїльський уряд виявляти пильність:

«Ми знаємо, що тема «применшення вирішального внеску Росії у перемогу над фашизмом» часто використовується Кремлем як засіб політичного тиску на країни Балтії та на Україну»

Image caption Володимир Семиноженко

Тепер же про відновлення історичної співпраці заговорили і в Києві. Зокрема, віце-прем’єр України Володимир Семиноженко, який висловився за відновлення дії Меморандуму про історичний діалог, повідомив, що вже звернувся до Ізраїлю, Польщі та Росії з проханням надати архівні документи щодо лідера ОУН Степана Бандери. Між тим, в інтерв’ю Бі-Бі-Сі ізраїльський історик Шимон Бріман вказав на поспішність із якою нова влада України взялася за тему історії:

«Дійсно, ми бачимо певну політизацію історичного минулого, але тепер це йде не від помаранчевої влади, а від нових властей Януковича»

На думку пана Брімана, рішення донецького суду про скасування звання «Героя України» Степану Бандері, заяви міністра освіти Дмитра Табачника про бажання повернути термін «Велика вітчизняна війна» та прагнення віце-прем’єра Семиноженка відновити співпрацю з ізраїльськими істориками – взаємопов’язані. У цьому контексті, Шимон Бріман застерігає від небезпеки того, що ізраїльські історики можуть опинитися заручниками політичних ігор як України, так і Росії:

«Така небезпека існує. Ізраїльське керівництво на рівні уряду розуміє цю небезпеку і не хоче підігравати ні Києву, ні Москві. Єдиний шлях, щоб запобігти використанню Ізраїлю у всіх цих іграх, треба, щоб місцеві вчені, музейники, архівісти чітко представили свої матеріали й таким чином розставили б усі крапки над "і". Я сподіваюся, що так само вчинять й українські історики та архівісти», - зазначив ізраїльський історик в інтерв’ю Бі-Бі-Сі.