Зброю в руки - з 18 років?

Зброя
Image caption Зброя

Верховна рада має намір дозволити 18-річним купувати зброю. Парламент у першому читанні ухвалив законопроект, згідно з яким особи, що досягли 18 років, можуть мати вогнепальну зброю.

За документ проголосували 318 депутатів. Критики документу попереджають, що це призведе до спалаху побутової злочинності. Міліція обіцяє ретельніше перевіряти претендентів на зброю, якщо документ таки ухвалять остаточно.

Депутати хочуть вісімнадцятирічним дозволити мати мисливську, пневматичну та спортивну зброю. У попередньо прийнятому законопроекті зазначено, що такі особи мають право також на газові пістолети та револьвери із патронами, що містять речовини сльозогінної чи дратівної дії. Ініціатори таких поправок до законодавства у такий спосіб хочуть усунути перешкоди у придбанні молодими людьми зброї для самозахисту.

При цьому автори документу посилаються на цивільне законодавство, згідно із яким саме із 18-річного віку громадяни набувають своїх громадянських прав. Окрім того, прихильники документу твердять, що обіг зброї в Україні має бути краще врегульованим, а цей документ, мовляв, сприятиме зменшенню її незаконного поширення, і підвищить рівень самозахисту серед людей. Говорить один із прихильників законопроекту депутат Партії регіонів Святослав Піскун:

“Людина повинна себе чимось захищати. Злочинець буде знати, якщо він лізе на дачу, у квартиру, або чіпляється до людини, він може отримати відповідну адекватну реакцію, від того чоловіка, на якого він нападає”.

До можливого зниження вікового цензу для придбання зброї спокійно поставилися у столичній міліції. Кажуть, ретельніше перевірятимуть бажаючих мати зброю перед тим, як надати дозвіл для її придбання. Водночас, нагадують, що застосовуючи зброю не для захисту, власник пістолета чи револьвера нестиме відповідальність за нанесення будь-яких пошкоджень – відповідно до кримінального кодексу, від виправних робіт до кількох років ув"язнення.

Володимир Поліщук, речник київської міліції в інтерв'ю Бі-Бі-Сі сказав, що правоохоронці докладуть зусиль, щоб зброя потрапляла в руки до відповідальних і адекватних людей:

"Щодо використання такими молодими людьми, вісімнадцятирічними, різноманітної зброї, в тому числі і мисливськоі та пристроїв для відстрілу куль, то є певні застереження, бо в наших оперативних зведеннях час від часу трапляються випадки, коли, застосовуючи зброю у конфліктах на дорогах, люди не лише наносять тяжкі тілесні ушкодження один одному, а й бували випадки в Дарницькому районі, наприклад, коли травматичною зброєю взагалі вбили людину, під час конфлікту між пішоходом та власником автомобіля".

Критики закону твердять, що він є по суті лобістським. Правник Володимир Стретович із фракції Наша Україна-Народна Самооборона вважає, що такий закон у разі його остаточного схвалення не лише полегшить доступ до зброї, але й збільшить обсяги продажів на збройовому ринку:

“На моє переконання суспільство в умовах розшарування, накопичення капіталу, несправедливості, корупції, підкупу правоохоронної системи, такої зневіри в дієвості влади сьогодні не готове до того, щоб давати якісь послаблення в режимі користування зброєю. Особливо норма про вісімнадцятирічних, по суті дітей, які ще і ненормально усвідомлюють своє місце в житті, а зброя вона зобов’язує, вона повинна бути використана тим, хто ним користується, так що я стою на позиції, що прийняття цього законопроекту є сьогодні недоречним для України”.

За даними Української асоціації власників зброї, близько двох мільйонів нарізної гладкоствольної зброї знаходиться у людей легально. За їхніми припущеннями, приблизно стільки ж знаходиться в обігу нелегально.