Газові перемовини у Харкові - ціна питання

21 квітня президенти України і Росії Віктор Янукович і Дмітрій Медвєдєв мають обговорити у Харкові питання ціни на газ, участі Росії в енергетичних проектах в Україні.

Image caption На відміну від президента Ющенка, Янукович та Медведєв зустрічаються майже кожного тижня.

В оточенні українського президента твердять, що Київ не піде на поступки Росії. Хоча опозиція переконана, що чимало проектів, які може запропонувати Київ, невигідні самій Україні. Вона звинувачує владу у намірах своїми діями зашкодити національним інтересам в обмін на дешевий газ. На думку опозиції, це стосується , зокрема, атомної енергетики.

Дмітрій Медвєдєв дуже рідко змінює графік своїх поїздок, і якщо так сталося, то для цього були дуже вагомі аргументи. На думку експертів, навряд чи російське керівництво надто переймалося бюджетними проблемами Києва, а знижки на газ невигідні Росії.

Аналітика кажуть, що Київ запропонував Москві проекти, зокрема, в енергетичній сфері, до яких не можна було не прислухатися.

Щодо ціни на газ, то як сказав Бі-Бі-Сі директор Національного інституту стратегічних досліджень при президентові Андрій Єрмолаєв, то вона може становити 260-270 доларів. І, на його думку, це той рівень компромісу, який відповідає взаємним інтересам і реаліям ринку.

Пан Єрмолаєв заперечив можливість поступок з боку України в обмін зниження ціни на газ.

Андрій Єрмолаєв: На переговорах Росії з Україною зараз немає торгів на приниження. Скоріше, мова йде про формування моделі співпраці, де, окрім питань газу, як найбільш гострих, розглядаються й інші питання, які майже п’ять років залишалися осторонь. Немає окремішньої теми енергетики і поступок з енергетичних питань. Є питання формування нової програми взаємодії, яка власне торкатиметься і розподілу праці, і повернення до промислової кооперації, і співпраці в гуманітарній царині. Жодних ризиків я не бачу.

На думку пана Єрмолаєва, Росія змушена іти на зниження ціни на газ, в тому числі і внаслідок ситуації на ринку і змін в європейській структурі ціни на паливо.

Хоча дехто з експертів каже, що такими аргументами близькі до влади представники намагаються виправдати можливі поступки України Росії.

Між тим таку можливість в інтерв’ю Бі-Бі-Сі заперечив і заступник голови комітету ВР у закордонних справах, регіонал Леонід Кожара. Хоча і досить оригінально пояснив саму суть можливих поступок.

Леонід Кожара: Можливо, це і можна назвати поступками. Але коли це відбувається на двосторонній основі, то це не поступки, а намагання надати нову динаміку цим відносинам і повернутися до відносин співробітництва, дружби і спільного партнерства. Це компроміс, це не поступки.

Водночас політичний експерт, колишній держсекретар президента Ющенка Олег Рибачук сказав ББС, що одним з напрямків здачі національних інтересів може стати ядерна енергетика.

Олег Рибачук: Залучення Росії і до будівництва ядерних реакторів, і до будівництва ядерних електростанцій, очевидно, не сприяє диверсифікації залежності України. Взагалі на місці української влади треба говорити про зменшення енергетичної залежності, не про зменшення ціни, а про зменшення енергетичної залежності, про запровадження нових технологій. Те, що Україна замість того, щоб зменшити свою залежність від одного постачальника зараз відкриває ще нові фронти співпраці з цим же енергопостачальником, звичайно, збільшує нашу залежність.

Наша Україна вже заявила, що в обмін на тимчасові знижки на газ команда діючого президента заводить країну у залежність від Росії в сфері атомної енергетики. Можливо єдиної галузі, йдеться в документі, за допомогою якої в України був реальний шанс зміцнити енергетичну незалежність від східного сусіда.

Разом з тим регіонал Леонід Кожара дав зрозуміти Бі-Бі-Сі, що саме Росія залишиться головним партнером щодо співпраці у сфері ядерної енергетики.

Леонід Кожара: З українського боку тут потрібні також певні стратегічні погляди, які б дали зрозуміти російській стороні, що ми вважаємо Росію головним партнером у сфері ядерної енергетики, що ми будемо використовувати спільні технології, які використовувались ще за радянських часів, і будемо використовувати паливні елементи, традиційні для нашого типу атомних реакторів.

Політичний експерт Олег Рибачук в багатьох з енергетичних проектів, які Київ може запропонувати Росії, вбачає невигідність для України.

Олег Рибачук: Виникають питання реверсу аверсу Одеса – Броди, це питання лежить на поверхні і теж належить до питань енергетичної безпеки, виникає питання загалом обхідних газопроводів, які Росія навряд чи відмовиться будувати, але які в перспективі зроблять українську газотранспортну систему малоефективною. Виникає також питання сенсу модернізації ГТС за участю Росії, форма власності.

На думку аналітиків, тестом для Віктора Януковича стане реалізація його обіцянок, які він дав у Брюсселі щодо виконання зобов’язань стосовно запровадження європейських стандартів в українській енергетичній політиці.

В ЗМІ з'явилася згадка про цілу низку інших енергетичних проектів, які пропонуються Росії. Хоча поки ці дані не підтверджені.

Росія начебто зацікавилася – поставками ядерного палива на наступні 5 років, закупівлею російського обладнання для нових блоків на Хмельницькій АЕС, поверненням Татнафті долі в Кременчуцькому НПЗ, заводом щодо збагачення урану у Жовтих Водах, Харківським Турбоатомом.

Водночас аналітики попереджають, що попри «викиди» у пресу можливих поступок і проектів, завдяки яких іде зондування реакції Києва, саме 21 квітня стануть зрозумілі масштаби нової співпраці Києва і Росії.

Новини на цю ж тему