Гриценко: неприпустимо тримати Україну на гачку

Анатолій Гриценко
Image caption Анатолій Гриценко

Президент України Віктор Янукович та президент Росії Дмітрій Медведєв під час зустрічі у Харкові підписали міждержавну угоду про подовження перебування російського Чорноморського флоту на території України на 25 років із правом подовження ще на 5 років після того за згодою сторін.

Таке рішення одразу гостро скритикували опозиційні сили в Україні.

Зокрема голова комітету парламенту з питань національної безпеки і оборони, колишній міністр оборони Анатолій Гриценко назвав це "зрадою України. Вчинена не ким-небудь, а вищою посадовою особою держави. За скидку в ціні на газ Янукович перетворює Україну із суверенної держави в Південно-Західний територіальний округ Росії».

Бі-Бі-Сі зв'язалась з паном Гриценком і запитала, чи може він змінити свою думку, якщо дізнається усі подробиці угод?

А. Гриценко: Мова йде про принципові, важливі ціннісні речі, важливі для того, щоб Україна залишалась суверенною державою. До тих пір, поки на території нашої держави базуватимуться війська іншої країни, ми обиратимемо не президента України, а половини України. Це те питання, яке роз'єднує, тому немає жодних серйозних аргументів на користь того, щоб, з питань безпеки, наприклад, російський Чорноморський флот знаходився на території України. І тримати нашу країну постійно підвишеною на гачку абсолютно неприпустимо. Це одне з тих ключових питань, яке могло би дати поштовх для зміцнення країни. На жаль, вже не дасть, тому що Янукович прийняв таке рішення. Я думаю, що це стане серйозною основою для того, щоб сколихнулися всі ті, хто з якихось причин, вибачте, "пришиблений" ходить після виборів або ще шукає шляхи для єднання і в громадянському суспільстві, і в опозиції, тому що це ключові засади державності.

Бі-Бі-Сі: Пане Анатолію, ви говорите про зраду інтересів України, Юлія Тимошенко називає такий крок президента неконституційним, але одним з вирішальних напевне буде голосування у Верховні Раді щодо ратифікації цієї угоди. Чи зможете ви і можливо ваші однодумці зібрати досить голосів проти ратифікації такої угоди?

А. Гриценко: Якщо ми говоримо тільки про Верховну Раду, то нам не вдасться цього зробити, тому що зараз Янукович має більшість, яка спроможна проголосувати і ратифікувати такі угоди. Тому, якщо ми хочемо зупинити цей процес, то повинно включатись суспільство і не дати можливості Верховній Раді прийняти те рішення, яке суспільство вважає неправильним, тому що немає 226 голосів зараз у парламенті, які б зупинили таке рішення. А що стосується невідповідності конституції, то ми вже бачили, як Конституційний суд може назвати коаліцію "тушок" легітимною, як може піти ця більшість на скасування місцевих виборів, що стовідсотково є антиконституційним рішенням. І ми знаємо, що міністерство юстиції, міністерство закордонних справ зараз під Януковича можуть обгрунтувати будь-які рішення і назвати їх правильними. Якби Янукович чітко сказав, що він виступає за подовження термінів перебування Чорноморського флоту на території України на 25 років, то я переконаний, що він би отримав одиниці голосів в центральній і західній Україні, а він там отримав досить серйозний результат.

Бі-Бі-Сі: Що ви би сказали тим людям, які, можливо, зауважать, що базування російського флоту на все ж таки малесенькій, дуже малесенькій території України, це не велика ціна за імовірні економічні вигоди, можливо є люди, які скажуть, що вони сподіваються на пришвидшення економічного зростання, зменшення цін на енергію, можливо повернення робочих місць і так далі - переваги економічні, які можливо назвуть прихильники таких зв"язків з Росією? Вони скажуть, що базування Чорноморського флоту на українській території насправді це дуже маленька ціна і нічого не сталося?

А. Гриценко: Я радив би цим людям не тільки під ноги дивитись, але і на крок уперед. Думати і про себе, і про своїх дітей. І подивитись на інші держави, які колись республіками Радянського Союзу, які пережили складні часи, в тому числі енергетичні блокади, і завищені ціни на нафту і газ, і відключення енергопостачання, і ввійшли вже в інтегровану Європу і нормально себе почувають. Тому не треба оцього "хуторянства" і жити одним днем, тому що можна отримати на якийсь період здешевлену ковбасу, але при цьому втратити цінності, цінності держави Україна, яку ми повинні збудувати як європейську країну.