Мусіяка: нова угода про ЧФ - конституційна

Конституційний суд відмовив колишньому президентові Віктору Ющенку у розгляді подання щодо конституційності перебування на території України іноземних військових баз. Конституційний суд вирішив, що це питання – не в його компетенції і відмовив екс-президенту у розгляді цієї справи.

Image caption Мусіяка: база в Севастополі українська, але в оренді іноземних військ

Повідомлення про це з’явилося саме у той день, коли президенти Віктор Янукович і Дмітрій Медведєв у Харкові підписували угоду про продовження терміну перебування Чорноморського флоту Росії у Севастополі.

У той же час, у багатьох експертів викликала здивування така відповідь суду. У 17-й статті Конституції ідеться про те, що на території України не допускається розташування іноземних військових баз.

У перехідних положеннях – що «використання існуючих військових баз на території України для тимчасового перебування іноземних військових формувань можливе на умовах оренди в порядку, визначеному міжнародними договорами України, ратифікованими Верховною Радою України».

Юрист Віктор Мусіяка в інтерв’ю Бі-Бі-Сі назвав нову угоду конституційною:

Віктор Мусіяка: 17-та стаття Конституції дійсно говорить про те, що не може бути іноземних військових баз в Україні. Це однозначно. Коли мова йде про угоду про перебування Чорноморського флоту на території України, то це це базується на статті 14-й перехідних положень Конституції. Але важливо те, що військова база у Севастополі – це українська військова база, яка перебуває в оренді іноземних військ. Президент Дмітрій Медвєдєв під час підписання вживав слова «база Чорноморського флоту». Це неправильно. База – українська, але вона знаходиться в оренді іноземних військ, на підставі міжнародного договору, який був ратифікований Верховною Радою. Тому Віктор Янукович не порушив Конституції, коли підписав у Харкові угоду по флоту.

Я не оцінюю політичну складову, тому що це інша справа. А щодо конституційності самої угоди, то президент мав право її підписувати, це абсолютно в конституційних рамках.

Було тільки питання про те, чи ми підемо на такий договір, чи ми скажемо: «Готуйтеся, будь ласка, до кінця договору вивести Чорноморський флот з території України». Ми пішли на те, щоб продовжити дію цього договору. Це в рамках Конституції.

Бі-Бі-Сі: Але ж є суперечності між статтями Конституції, чому й Віктор Ющенко і звертався до суду?

Віктор Мусіяка: Немає жодних суперечностей. В тексті у статті прямо сказано, що не може бути іноземних баз, і в нас їх немає. А та база Чорноморського флоту, як її називають, – це база українська, наша. Але ми її здаємо в оренду Росії.

Бі-Бі-Сі: Скільки голосів у парламенті необхідно для ратифікації нової угоди по флоту?

Віктор Мусіяка: 226.

Бі-Бі-Сі: Дехто каже про 300 голосів.

Віктор Мусіяка: Це, мабуть, кажуть ті, хто погано читав Конституцію!

Бі-Бі-Сі: Як ви вважаєте, чи буде цей договір ратифікований?

Віктор Мусіяка: Я так думаю, це все буде в контексті загального узгодження позицій тих політичних сил, які пішли на існуючий формат коаліції у Верховній Раді.