Хто винен? Тимошенко!

Президенти

Віктор Янукович назвав причиною подовження перебування російського флоту в Криму підписану Юлією Тимошенко газову угоду з Газпромом.

На прес-конференції в Києві президент сказав, що до нових газових контрактів його змусили домовленості попереднього уряду, завдяки яким, як каже Віктор Янукович, Україна отримала найвищі в Європі ціни на російський газ.

"Ця ціна непідйомна була. Цю ціну треба було зрештою закладати в комунальні послуги і тарифи, в ціни на всі споживчі товари, хліб. Наша хімічна галузь була неконкурентноспроможна, і її треба було зупиняти", - заявив Янукович.

Новими цінами на газ Янукович, за його ж словами, сподівається вивести країну з фінансової кризи і врятувати дохідну частину державного бюджету.

Складне рішення

"Це було питання виживання країни. Тому саме ключовим завданням виходу країни з кризи я вважав зменшення ціни на газ. Зі зменшенням ціни збільшується конкурентоспроможність наших товарів, підприємства починають платити податки, і ми можемо виконувати наші соціальні проекти - піднімати зарплати і пенсії", - прогнозує Янукович.

За його словами, нова україно-російська домовленість (опозиція вже назвала її зрадою національних інтересів) далась йому неспросто.

Президент запевняє, що дискусія була б легшою для української сторони, якби не підписаний у 2009 році екс-прем'єром Тимошенко 10-річний газовий контракт з Росією.

Передачу Росії української газотранспортної системи в обмін на зниження ціни на російський газ Янукович вважає більшою втратою для України, аніж подовження перебування Чорноморського флоту у Криму ще на 25 років.

"Росіяни відстоювали свої власні інтереси, а ми не могли піти на те, що, наприклад, як хтось політично грався, кажучи, що ми віддамо ГТС. Ми на це не йшли, ми ніколи на це не пішли б", - запевнив Янукович.

Хто виграє?

Бі-Бі-Сі запитала директора енергетичних програм центру Номос Михайла Гончара, наскільки новий газовий контракт вигідний для України.

Михайло Гончар: Це по суті йде субсидіювання олігархічної економіки і це зовсім не означає автоматично, що після отримання 30% знижки на газ в Україні стане все на 30% дешевше. Зовсім ні. Звичайно, можуть красиво порахувати бюджет. Це факт. І потім отримати від МВФ відповідне фінансування. Тобто, ми бачимо, що спочатку олігархічні групи вирішили питання свого приватного бізнесу, тепер вони будуть вирішувати питання взяття кредитів, які буде виплачувати вся держава, весь соціум. Тобто, доходи собі, а борги - на державу.

Бі-Бі-Сі: Президент Янукович заявив, що Україна від цієї угоди отримає 40 мільярдів доларів. Ви погоджуєтеся з такими розрахунками?

Михайло Гончар: Оскільки невідомі ще деталі підписаної додаткової угоди до контракту, а сам контракт практично залишився незмінним, і невідомо, які умови застосування цієї знижки 30% і які штрафні санкції чекають Газпром, а тому цю цифру 40 мільярдів доларів важко верифікувати. Ця знижка буде своєрідним механізмом заліку перебування Чорноморського флоту в Україні. Знову ж таки, за базування флоту Україна як нічого не отримувала, так нічого не буде отримувати й надалі.

Бі-Бі-Сі: Ви згадали про додаток до угоди, яку підписували пан Міллєр з російського боку та пан Бакулін з українського. Її зміст поки що невідомий. Які там можуть бути підводні камені?

Михайло Гончар: Це пункти, які стосуються умов відмови російської сторони від штрафних санкцій стосовно Нафтогазу, і як зафіксований принцип «транспортуй або плати» і чи зафіксований він узагалі у транзитному контракті, і чи підписувались до нього доповнення. Себто, чи взяв на себе Газпром ґарантії прокачування через українську газотранспортну систему тих обсягів газу, які були зафіксовані, тобто не менше 110 мільярдів кубічних метрів, і чи це все залишилось так, як і було. Тобто, захоче Газпром - протранспортує. І як ітиме застосування формули транзитного тарифу, і власне кажучи, те, що найбільш цікаве - це деталі застосування 30% знижки. У мене створюється враження, що вона автоматично застосовується, що там є певний механізм. У тому випадку, якщо українська сторона, за оцінкою російського партнера, буде вести себе некоректно, то знижка може і не спрацювати.