В Україні вшанували 24-річницю Чорнобиля

В Україні вшановують жертв катастрофи на ЧАЕС, яка сталася 24 роки тому. У понеділок заплановано понад 300 масових заходів по всій Україні.

Image caption У Славутичі вшанували пам'ять загиблих 24 років тому.

У Києві одразу після півночі, саме в час, коли 24 роки тому вибухнув атомний реактор, люди, які внаслідок катастрофи втратили рідних, друзів чи власне здоров’я, почали покладати квіти до Меморіального кургану Героям Чорнобиля.

Представники влади, а саме прем’єр-міністр Микола Азаров та мер Києва Леонід Черновецький прийшли вшанувати героїв Чорнобиля лише вранці, на відміну від минулих років, коли влада робила це разом з людьми.

Вшанувавши пам’ять загиблих хвилиною мовчання, чиновники залишили жалобну церемонію, не зробивши жодних заяв для преси.

Натомість президент Янукович, відвідуючи цього дня Чорнобильську АЕС, головною метою чинної влади назвав «забезпечення успішного здійснення заходів на об’єкті “Укриття” із тим, щоб подібні катастрофи не могли повторитися у майбутньому».

Віктор Янукович повідомив також про свій намір обговорити під час запланованої на цей понеділок зустрічі з директором ЄБРР в Україні питання щодо надання коштів на об’єкт “Укриття”. За інформацією президента, зараз для виконання тих робіт бракує близько 400 мільйонів євро.

Пан Янукович заявив також, що ініціює проведення у наступному році до 25-річчя Чорнобильської трагедії великого міжнародного саміту з цієї тематики. "Щоб ми зібрали на цю подію всіх фінансових донорів, наших партнерів по об’єкту “Укриття”, - сказав президент, нагадавши, що заявив про цю ініціативу, перебуваючи з візитом у Вашингтоні.

Генеральний секретар ООН Бан Кі Мун підтримав ідею проведення міжнародної конференції для оцінки результатів роботи з відновлення регіонів, які постраждали від аварії на Чорнобильській АЕС.

Про це сказано в традиційному щорічному посланні генсека, оприлюдненому напередодні чергових роковин чорнобильської катастрофи, яка сталася 26 квітня 1986 року:

"Генеральний секретар вітає ініціативу України, з якою вона виступила спільно з Білоруссю і Російською Федерацією, провести у квітні 2011 року міжнародну конференцію, приурочену до 25-х роковин аварії, для оцінки прогресу в досягненні мети повернення до нормального життя".

Україна, Росія і Білорусь запропонували провести такий міжнародний форум у 2011 році, коли відзначатиметься 25-річчя трагедії.

"Ми відзначаємо 24-у річницю чорнобильської ядерної катастрофи і вшановуємо пам'ять загиблих і віддаємо належне мужності тих, хто вижив. Ми віддаємо належне героїчним зусиллям людей, які займалися очищенням аварійного об'єкту, і хоробрості мільйонів людей у прилеглих районах, які більше двох десятиліть жили під гнітом страху за власне здоров'я і відсутності упевненості в майбутньому", - йдеться в традиційному щорічному посланні генсека ООН.

Генсек підтвердив прихильність організації справі Десятиліття реабілітації і стійкого розвитку регіонів, що постраждали від чорнобильської аварії, проголошеного Генеральною асамблеєю починаючи з 2006 року, і Плану дій ООН щодо Чорнобиля. Він також закликав світову спільноту підтримати повернення до повністю нормального життя усіх постраждалих в результаті чорнобильської катастрофи.

На думку Бан Кі Муна, роковини чорнобильської аварії знов нагадують про важливість забезпечення безпеки ядерних матеріалів. У зв'язку з цим генсек ООН знов привітав рішучість світових лідерів приділяти увагу цій проблемі.

Новини на цю ж тему