Опозиція об'єдналася для протесту

Демонстрація проти харківських угод минулої суботи
Image caption Демонстрація проти харківських угод минулої суботи

Провідні українські опозиційні партії вивели своїх прихильників на вулиці у центрі Києва під гаслами осуду намірів Верховної Ради ратифікувати україно-російську угоди про подовження перебування російського флоту на території України, укладену минулого тижня у Харкові на зустрічі президентів України та Росії.

Представники провладної коаліції і опозиції напередодні заявляли про готовність вдатися навіть до «силових» дій, аби відстояти свою точку зору на ці угоди.

Кореспондент Бі-Бі-Сі каже, що демонстранти опозиції у вівторок зранку не могли підійти до самої будівлі Верховної Ради, бо ще від суботи довкола парламентського майдану були вилаштувані намети Партії регіонів під гаслами підтримки президента Януковича.

Кільцем довкола наметів під гаслами "Підтримуємо президента" стоїть кордон міліції, яка відокремлює прихильників уряду від набагато більшого натовпу опозиції під гаслами: "Кримом не торгують", "Іноземний флот - в Росію" тощо.

Кореспондент каже, що фактично будівлю парламенту відгороджено від антиурядових демонстрацій подвійним кільцем міліції у спеціальному спорядженні та наметів Партії регіонів з невеликою кількістю людей. За його словами атмосфера напружена, але він не бачив жодних сутичок.

Апогею демонстрацій та мітингу за участю лідерів опозиції очікують о 10 годині за київським часом, коли депутати Верховної Ради мають почати парламентське засідання.

Опозиція об'єдналася

Напередодні в Україні повідомляли про зустрічі лідерів опозиційних партій, зокрема Юлії Тимошенко та Віктора Ющенка, щоб координувати протести проти харківських угод Януковича-Медведєва, твердячи, що вони є антиконституційними.

Image caption Угоди у Харкові підписали президенти Росії і Україн

У понеділок комітет Верховної ради з питань національної безпеки не зумів ухвалити рішення щодо ратифікації російсько-української угоди. За словами його голови Анатолія Гриценка, голоси на засіданні комітету розділилися порівну: 7 за, 7 проти.

Два інші парламентські комітети - із закордонних справ і європейської інтеграції - рекомендують Верховній Раді не ратифіковувати угоду щодо флоту як таку, що суперечить конституції.

Цю ратифікацію правляча коаліція планує синхронізувати із Державною думою Росії, де сьогодні також розглядають харківські угоди. Там теж твердять, що зроблять все для того, щоб угоди, згідно з якими Україна також отримає дешевший газ з Росії, ратифікували сьогодні.

Путін в Україні

Напередодні голосування в Україні пізно увечері прилетів російський прем'єр міністр Владімір Путін.

Коментуючи підписані минулого тижня у Харкові угоди щодо перебування Чорноморського флоту Росії та ціни на газ, Владімір Путін висловив здивування такою бурхливою реакцією в Україні.

Він сказав, що питання базування російського флоту обговорювалось з попереднім урядом Юлії Тимошенко, і тоді не висловлювались жодні заперечення.

Юлія Тимошенко наразі закликала не допустити ратифікації цих угод в українському парламенті, твердячи, що вони порушують Конституцію України про базування іноземних військ на території України.

Пан Путін взагалі заявив, що подовження перебування флоту Росії у Севастополі обійшлося досить дорого і що Росія також втратить багато, знизивши ціну на газ для України.

Він відзначив, що подовження термінів перебування ЧФ на 25 років позитивно позначиться на роботі українських суднобудівних підприємств.