Україна просить у МВФ 20 млрд доларів

гроші
Image caption Нова програма кредитування МВФ потрібна для збалансування бюджету, каже віце-прем'єр

Україна розраховує отримати від Міжнародного валютного фонду 20 мільярдів доларів.

Ту суму чинна українська влада, за словами віце-прем'єра Сергія Тігіпка, прагне отримати впродовж найближчих 2,5 років. Але, як заявив пан Тігіпко в інтерв'ю газеті «Економіческіє ізвєстія», та цифра ще не узгоджена, і МВФ поки що не дав чіткої відповіді.

Отримані гроші, за словами віце-прем'єра, Україна хотіла б розподілити порівну між Нацбанком та урядом.

Однак сам Тігіпко називає той сценарій нереалістичним:«На погашення дефіциту у майбутньому, по мірі виходу світової економіки з кризи, фонд надаватиме все менше і менше коштів».

Від'їжджаючи до Вашингтона на збори МВФ, Тігіпко сподівався, що під час того візиту вдасться повністю опрацювати технічну частину проекту нового меморандуму і розширити блок, присвячений реформам.

Віце-прем'єр також сподівається, що зможе переконати МВФ виділити цього року 20 мільярдів гривень на капіталізацію банків, а також закласти до цьогорічного державного бюджету додаткових 26 мільярдів гривень (це 2,5% ВВП) на підвищення соціальних стандартів.

Непопулярні кроки

Уряд зобов'язується втримати дефіцит у межах 6% ВВП (5% - дефіцит державного бюджету і 1% дефіцит НАК Нафтогаз України).

За словами Тігіпка, газові домовленості з Росією пом'якшили питання підвищення тарифів. «Однак я вважаю, що уряд зобов'язаний вдатися до непопулярних заходів і підвищити тарифи», - заявив віце-прем'єр.

Натомість прем'єр-міністр Микола Азаров минулої п'ятниці запевнив, що цього року уряд не підвищуватиме тарифи на газ для населення.

Image caption Віце-прем'єри Тігіпко і Клюєв

Серед непопулярних заходів, які можуть підштовхнути МВФ до позитивного для України висновку, Тігіпко називає можливе рішення української влади перевести на загальну схему оподаткування підприємців, які нині платять податки за спрощеною схемою. Для аграріїв планують зберегти пільги на податок на додану вартість.

Кредити як порятунок

У разі досягнення домовленості з МВФ, каже Тігіпко, уряд розраховує отримати 800 мільйонів доларів від Світового Банку на покриття бюджетного дефіциту та фінансування низки інвестиційних проектів у галузі енергозбереження, а також 650 мільйонів євро від Євросоюзу також на фінансування дефіциту державного бюджету.

Восени 2008 року МВФ вирішив виділити Україні понад 16 мільярдів доларів у межах дворічної програми "stand by".

Уряд Тимошенко встиг отримати три транші (загальна сума 11 мільярдів доларів). Четвертий транш на 3,8 мільярда доларів МВФ затримав в очікуванні формування консолідованої позиції української влади у питанні реалізації антикризових дій та ухваленя бюджету на 2010 рік.

Однак попередньому президентові Ющенку та прем'єрові Тимошенко сконсолідувати владу не вдалося, отож місія МВФ повернулась до Києва після обрання президентом Віктора Януковича та формування уряду на чолі з Миколою Азаровим.