Іде битва за стратегічний курс України

парламент

Сутички в українському парламенті підкреслюють глибокі поділи в Україні щодо курсу нинішньої влади на зближення з Росією.

Президент Віктор Янукович підписав міждержавну угоду з росіянами, що дозволить їм продовжити використання військово-морської бази у Севастополі. У відповідь, Україна отримала від Москви суттєві зниження цін на російські енергоносії.

Все це вказує на початок нового раунду в боротьбі за майбутнє місце України на геополітичній мапі.

Quo Vadis?

Яйця і димові шашки, як виглядає, стали головними знаряддями боротьби, але сутички в парламенті України є лиш черговим етапом у свіжій битві за майбутній стратегічний напрямок держави.

Чи буде вона країною, яка орієнтується на Захід і серйозно планує стати в майбутньому членом НАТО, як це випливало з помаранчевої революції 2004 року? Чи вона збирається швидко закріпити свої привілейовані відносини з Москвою, про що свідчить нещодавнє підписання угоди про Чорноморський флот проросійським президентом Віктором Януковичем?

Вже зараз росіяни прагнуть рухатися набагато далі і набагато швидшими темпами і пропонують по суті об'єднати ядерні промисловості обох країн, як і суттєві частини їхніх авіаційних промисловостей.

Зиски Росії

Президенти України і Росії провели в останні кілька місяців, що минули від інавґурації президента Януковича, цілу низку зустрічей. Наслідком цих частих зустрічей стали дві конкретні угоди, одна з яких продовжує термін оренди росіянами бази у Севастополі на 25 років з можливістю подальшого подовження.

Це було цілковитим відходом від політики попереднього українського президента Віктора Ющенка, який прагнув, аби росіяни покинули територію України в раніше узгоджені терміни.

Як виглядає, у відповідь на цей жест Україна отримала суттєву знижку ціни на російський газ.

Усе це свідчить про поновлення спроб Москви використати енергетичну політику як знаряддя стратегічного впливу.

Але політична напруженість у самій Україні, яка давно і глибоко поділена в питанні відносин із Москвою, від цих кроків лише посилиться.