Хочете Сталіна - проводьте референдум!

Сталін і Ріббентроп
Image caption Запорізькі комуністи хочуть поставити погруддя Сталіна- без Ріббентропа (фото з архіву)

Віктор Янукович пропонує винести на референдум ідею пам'ятника Сталіну в Запоріжжі.

Таку пораду від президента передала мешканцям Запоріжжя прес-служба Віктора Януковича напередодні його візиту до Страсбурга 27 квітня.

Президент переконаний у необхідності вирішувати всі суперечливі питання в демократичний спосіб, запевняє прес-служба, цитуючи Януковича: "Я розмовляв з мером Запоріжжя і з депутатами міської ради. Ми дійшли спільної думки, що потрібен загальноміський референдум. Нехай мешканці Запоріжжя самі, у демократичний спосіб, вирішать, чи є місце на їхній землі погруддю Сталіна. Стосовно пам'ятника Сталіну в Запоріжжі. По-перше, не пам'ятник, а бюст. По-друге, його ніхто не встановлював. У Запоріжжі нема ані пам'ятника, ані бюста Сталіну. Але в міській раді Запоріжжя є вісім комуністів. Ці комуністи хочуть у дворі, де знаходиться офіс Комуністичної партії, встановити погруддя Сталіна. Оскільки ця територія належить комуністам, то для встановлення бюста не потрібна згода міської ради", - вважає президент Янукович.

Запоріжжя - за Сталіна?

Про намір встановити пам'ятник Сталіну до 65-річчя перемоги над фашизмом запорізькі комуністи заявили півроку тому. А на початку квітня другий секретар Запорізького обкому компартії Олександр Зубчевський запевнив, що створення пам'ятника перебуває на завершальному етапі.

"Для закінчення відповідних робіт потрібно не більше місяця. Місце встановлення пам'ятника Сталіну ми поки що не розголошуємо", - сказав Зубчевський і запевнив, що установка пам'ятника провадиться у межах Конституції і законів України.

За його словами, ініціатива встановити пам'ятник належить ветеранам, з якими і узгоджувався проект. "Пам'ятник знаходитиметься на постаменті у вигляді напівфігури. Сталін зображений у маршальській формі із зіркою Героя соціалістичної праці. Загальна висота приблизно три метри. Пам'ятник буде виготовлений із силуміну, постамент - із червоного граніту".

Розробляє проект і створює пам'ятник київський скульптор, який, як кажуть замовники, певну частину роботи виконує безкоштовно.

Запорізькі комуністи обіцяють силуміно-гранітному Сталіну цілодобову охорону і відеоспостереження.

Раніше віце-прем'єр-міністр уряду Азарова Володимир Семиноженко заявляв, що влада не перешкоджатиме спорудженню пам'ятника, щоб "не загостювати зіткнення різних думок".

Європа дивується

Після тієї заяви українського урядровця комісар Ради Європи з питань прав людини Томас Гаммарберґ назвав дуже невтішним повідомлення про можливість спорудження пам'ятника Сталіну в Україні.

Комісар вважає, що поява такого пам'ятника в Україні, яка потерпала від комуністичного режиму і, зокрема, пережила Голодомор, виглядало б як вшанування винних у злочині.

"Правда повинна стати відомою. Меморіали повинні бути на честь жертв, а не на честь диктаторів", - вважає Гаммарберґ.

2009 року, перед 70-тиріччям підписання пакту Молотова-Ріббентропа, Парламентська асамблея Ради Європи запропонувала прирівняти злочини комунізму і нацизму.

Голодомор - туди ж!

Президент Віктор Янукович зробив свою заяву про можливість встановлення пам'ятника Сталіну в Запоріжжі, якщо цього хоче місцева громада і депутати-комуністи, напередодні його візиту до Страсбурга.

У своєму виступі з трибуни ПАРЄ президент України пообіцяв провадити реформи. Але найбільшого резонансу набула заяви президента України про те, що він не вважає Голодомор актом геноциду українського народу. Оглядачі звертають увагу на те, що позциія президента Януковича в цьому питанні цілковито збігається з тією, яку обіймає офіційна Москва.

Прецедент Запоріжжя

Після того, як нова влада заявила, що не перешкоджатиме ініціативі запорізьких комуністів, про намір спорудити пам'ятник Сталіну до 7 листопада (чергової річниці жовтневого перевороту) заявили і комуністи Одеси.

Такою, що суперечить здоровому глузду, назвали ту ідею активісти одеської організації всеукраїнського об'єднання «Свобода», розцінивши її як «цинічну наругу над честю та гідністю всіх українців, що постраждали від комуністичного режиму».

Водночас «Свобода» не виключає, що повідомлення про майбутній пам'ятник - то лише піар-акція: "Суспільство, природньо, видужує від комунізму. Закономірно, що ліві втрачають електоральні симпатії. Аби якось нагадати про себе українцям, вони і роблять подібні заяви".