Прокуратура звинувачує уряд Тимошенко

Тимошенко

Український прем'єр-міністр Микола Азаров стверджує, що лідер БЮТ Юлія Тимошенко має бути притягнута до карної відповідальності за зловживання коштами держбюджету в час, коли працювала головою уряду.

Тим часом сама пані Тимошенко і інші лідери опозиції заявляють про необхідність об'єднання всіх опозиційних сил для проведення позачергових парламентських виборів і переобрання уряду. Опозиція називає державною зрадою підписання владою угод щодо Чорноморського Флоту Росії.

Саме на цьому опозиціонери наполягатимуть під час акцій протесту, які вони мають намір провести у Києві і регіонах. Хоча представники влади заявляють про нездатність опозиції до об'єднання.

Хвороба "трьох гетьманів"

Попри заяви лідерів опозиції про необхідність об'єднання для проведення позачергових виборів, уже з перших кроків виявилися суперечки.

Лідер БЮТ Юлія Тимошенко, яка розпочинає турне регіонами України для зустрічі з опозиційними партіями, наполягає на створенні Комітету захисту України й організації аналогічних комітетів в усіх регіонах України.

Тим часом проющенківська частина фракції НУНС на чолі з В'ячеславом Кириленком виступила ініціатором створення Національного руху спротиву і закликала українців підтримати акції на захист незалежності.

Політичні експерти припускають, що певна згуртованість опозиції не в останню чергу залежатиме від дій влади.

Якщо вона вдаватиметься до тиску і репресій, це сприятиме єдності серед опозиційних сил. Якщо ж влада діятиме хитріше і розколюватиме опонентів, пропонуючи різні посади і преференції, опозиція буде тимчасовою.

"Подарунок опозиції"

Директор центру Відкрита політика Ігор Жданов сказав Бі-Бі-Сі, що "харківські угоди" стали подарунком опозиції, яка отримала стимул до об'єднання. Пан Жданов вважає, що єдиної політичної опозиційної сили в Україні не буде, але координація дій можлива. Як і спільні антивладні акції.

Відповідаючи на запитання, чи зможе Юлія Тимошенко вивести на вулиці маси людей, Ігор Жданов припустив, що великі акції можливі і що багато залежитиме від поїздок до регіонів.

Image caption Юлія Тимошенко здатна надихнути прихильників?

Ігор Жданов: "Розраховувати, що постійно велика маса людей, як це було під час Майдану, ...не варто. Але опозиція заявила, в тому числі Тимошенко, що вона буде їздити по регіонах. Подивимось, наскільки там знайдуть відгук ці протестні дії. Думаю, буде виходити невелика кількість людей у регіонах з лідерами опозиції."

Впевненість влади

Тим часом регіонали на переможній хвилі, пов'язаній з подіями у Верховній Раді, коли вони заблокували дії опозиції, нині досить скептично ставляться до її намірів виступити об'єднаною силою і добитися проведення позачергових виборів до парламенту.

Член фракції Партії регіонів Вадим Колесніченко сказав Бі-Бі-Сі, що Юлія Тимошенко вже не користується, як раніше, підтримкою населення.

Регіонал вважає, що у самій Верховній Раді буде кілька опозицій, що, на його думку, унеможливлює її консолідацію.

Вадим Колесніченко: "Тимошенко і Ющенко ніколи не об'єднаються. Яценюк також. Зараз гарячка пройде, в парламенті у нас буде три опозиції і ми надамо їм можливість співпрацювати з владою у тому форматі, який хто хоче. Опозиція ніколи для влади загрозою не була, тому що вона повинна допомагати владі працювати. Влада діятиме дуже ефективно і буде зупиняти намагання змінити державний устрій України."

Пан Колесніченко також не вірить, що опозиція зможе зреалізувати свої загрози щодо блокування парламенту 11 травня, коли відновиться сесія: "Дії, до яких вдалася так звана опозиція, приведуть кілька депутатів на лаву підсудних, і ті гасла, заради яких вони хочуть збурити Україну, велика кількість людей не підтримує. Верховна Рада буде працювати стабільно, і якщо хтось буде намагатися заважати працювати більшості, більшість продемонструє, що вона дійсно є більшістю".

Словесні війни

Водночас комуністи ідуть ще далі і заявляють, що у відповідь на погрози опозиції вийти на майдани, влада повинна ще більше зосередитися на поглибленні взаємин з Росією. Зокрема, вступити до Митного союзу, Ташкентського договору про колективну безпеку тощо.

Разом з тим патріотичні сили Криму вимагають негайно розпочати процедуру імпічменту президента. Таке звернення оприлюднили УНП, Собор, КУН, Наша Україна.

Image caption бійки в парламенті 27 квітня

Тим часом дехто з лідерів нинішньої ситуативної опозиції переконані, що завадити згуртуванню опозиції можуть дії екс-президента Віктора Ющенка, який заявив, що не буде об'єднуватися з Юлією Тимошенко.

Віктор Ющенко: "Я двічі об'єднувався з Тимошенко, і результат був один - глибше і глибше роздроблення патріотичних і демократичних сил". А екс-голова СБУ, прихильних Віктора Ющенка Валентин Наливайченко сказав Бі-Бі-Сі, що нині необхідно провести очищення в самій опозиції, яка, на його думку, не здатна захистити національні інтереси України.

Справа проти Тимошенко

Тим часом у відповідь на припущення про можливі дії влади щодо опозиції, в середу генеральна прокуратура повідомила, що порушено кримінальну справу за фактом, як сказано, зловживання владою та порушенням бюджетного законодавства попереднім урядом Юлії Тимошенко.

У заяві генпрокуратури сказано, що йдеться про використання бюджетних фондів, які уряд отримав у 2009 році за продаж Японії квот із викидів двоокису вуглецю згідно з Кіотським протоколом.

Прокуратура каже, що 290 мільйонів доларів були використані не за призначенням через дії колишнього кабінету і міністерства фінансів.

Уряд пані Тимошенко звинувачують у завданні серйозних наслідків національним інтересам України.

Коментарів від пані Тимошенко поки що не надходило.