ПАРЄ відмовилася назвати Голодомор геноцидом

ПАРЄ
Image caption Зала засідань Парламентської Асамблеї Ради Європи

Парламентська Асамблея Ради Європи схвалила резолюцію про вшанування пам’яті загиблих в результаті голоду 1932-1933 років в Україні та інших частинах Радянського Союзу.

У документі, зокрема, зазначається, що масовий голод став однією з найтрагічніших сторінок історії народів колишнього Радянського Союзу.

“Мільйони невинних людей в Білорусі, Казахстані, Молдові, Росії та Україні, які були частинами Радянського Союзу, втратили свої життя в результаті масового голоду, створеного жорстокими та навмисними діями і політикою Радянського режиму”, - зазначається у резолюції.

Депутати ПАРЄ зазначили, що в Україні, яка постраждала найбільше від насильницької колективізації, Голодомор був визнаний геноцидом рішенням Верховної Ради.

Асамблея у своїй резолюції вшанувала пам’ять загиблих від голоду і засудила жорстоку політику сталінського режиму.

Крім того, депутати привітали зусилля з відновлення історичної справедливості, здійснені в країнах, жителі яких постраждали від штучного голоду.

При цьому депутати закликали країни колишнього Радянського Союзу відкрити свої архіви, а істориків – здійснювати спільні дослідницькі програми.

Перед початком обговорення доповіді представники російської делегації заявили про те, що всі поправки, що пропонувалися українською делегацією про визнання Голодомору геноцидом, були відкинуті Політичним комітетом ПАРЄ завдяки зусиллям росіян.

Водночас, як заявив представник Політичного комітету перед початком голосування, українська делегація на засіданні Комітету не наполягала на своїх поправках.

Таким чином, під час самого голосування в ПАРЄ єдиним реальним захисником інтересів українців став британець Поль Роуен, який від імені Юридичного комітету запропонував ряд поправок, в тому числі поправку про те, що “навмисне позбавлення продовольства було спрямовано на створення таких умов життя, щоб привести до часткового фізичного знищення українського народу”, а також про те, що Голодомор мав би бути визнаним геноцидом.

На позицію депутатів ПАРЄ також вплинула і озвучена Президентом України Віктором Януковичем 27 квітня позиція нової української влади.

“Це були наслідки сталінського тоталітарного режиму, ставлення до людей”, - сказав пан Янукович.

“Але визнавати Голодомор, як факт геноциду щодо того чи іншого народу, ми вважаємо буде неправильно, несправедливо. Це була трагедія, спільна трагедія держав, що входили до СРСР”, - додав він.

29 січня 2009 року Політичний комітет ПАРЄ призначив М.Чавушогли доповідачем із доповіді “Необхідність засудження злочину Голодомору в Україні 1932-1933 років та масового голоду на території колишнього СРСР”.

Політичний комітет схвалив проект доповіді 16 грудня 2009 року.