Боротьба з курінням: результати помітні?

випивання

В Україні і далі розпивають спиртне на вулицях і курять у заборонених місцях.

Попри законодавчу заборону, яка діє вже кілька місяців, і звіти міліції про накладені штрафи, експерти і правоохоронці визнають, що уряд не забезпечив виконання закону.

Хоча охочі попити пива на людях кажуть, що тепер мають більше труднощів.

Міліція не сумлінна

Цими днями минає три місяці, протягом яких уряд мав забезпечити виконання закону про обмеження споживання пива і цигарок у громадських місцях.

Нова редакція документу розширила перелік місць, де заборонено пити алкоголь, "слабоалкоголки" й пиво, а також курити. Зокрема - у громадському транспорті, на дитячих та спортивних майданчиках, у підземних переходах та інших громадських місцях.

Втім у Києві, особливо на вихідні, досі можна побачити на вулицях і в транспорті немало людей з пляшками.

Начальник департаменту громадської безпеки міністерства внутрішніх справ Володимир Петровський у коментарі Бі-Бі-Сі зауважив, що закон загалом правильний, хоча й залишається багато недопрацьованих моментів: "Це у нас, пробачте, просто таке відношення до служби деяких працівників. А в принципі ми вимагаємо від них чітко реагувати на зміни в законодавстві і виконувати закони."

Image caption Попри заборону курити в грмоадських місцях...

Деякі юристи у своїх коментарях вже встигли зазначити, що протокол про стягнення штрафу за пиятику на людях легко оскаржити. А втім, від початку року в Україні склали більше тридцяти тисяч протоколів, пов'язаних із розпиванням спиртного, курінням у непризначених місцях та порушень правил продажу цих товарів. Переважна більшість порушень стосувалася саме алкоголю.

Любителі випити на вулиці визнають, що тепер це стало складніше: - Ми або загортаємо пиво в пакети, або наклеюємо на пляшку папір з написом "не пиво". Хоча всередині пиво. Якщо не в пакеті, то коли приходить міліція, ми його ховаємо. - Міліція якраз навіть має діло, коли пиво в пакеті, хоча вони й не мають права. Кажуть, не можна пити в місцях відпочинку. Мого знайомого «прийняли» за пиво, він запитав - а де ж можна? Йому сказали - в парках. Це називається не громадське місце… З нього хотіли взяти штраф, але на перший раз обмежилися усним попередженням.

Паперовий пакет - нова опція тих, хто хоче випити на вулиці. Закон нічого не говорить про такий аксесуар, тож формально він «легітимний», розповідає Володимир Петровський з Міністерства внутрішніх справ: "Це умовність. У нас демократичне суспільство, ми ж не будемо підходити до кожного і заглядати, що в нього в пакеті..."

Пиво надто доступне

А втім правоохоронці констатують, що на вулиці люди стали пити менше. Але керівник інформаційного центру з проблем алкоголю та наркотиків Костянтин Красовський каже, що доцільніше було б не ловити порушників, а створювати умови, за яких порушувати закон було б непросто: "Якщо б законодавством було дійсно встановлено, що пиво є алкогольним напоєм, то його продаж у багатьох кіосках миттєво припинився б: наприклад, у тих, які мають площу менше 20 квадратних метрів. А, фактично, зараз у Києві відкривається все більше й більше пунктів, де продають так-зване "живе" пиво чи ще щось. Тобто мережа, яка пропонує пиво, розширюється, і в той же час вводяться заходи, щоб покарати тих, хто буде це порушувати."

Image caption Пиво теж має серйозні наслідки...

Експерт зазначив, що у 2009 році кількість смертей, безпосередньо пов'язаних зі споживанням алкоголю, зменшилася на чверть порівняно з попереднім роком. На його думку, це наслідки економічної кризи - у людей лишилося менше грошей на спиртне.

Тому, як вважає пан Красовський, найефективнішим заходом у боротьбі проти алкоголізму було б підвищення акцизів. Наразі, хоча кількість курців і пияків поступово зменшується, за статистикою міжнародних організацій, Україна все ще залишається серед європейських лідерів у цих сферах.