Солдатські шоломи як засіб збагатіти

каски в музеї
Image caption Каски часів війни в музеї

У Черкасах на брухт здали понад 80 тисяч солдатських шоломів. Солдатські каски з військової частини вивозили кількома вантажівками не один день.

Великі гори шоломів привернули увагу військової прокуратури. У ході розслідування з'ясували, що металеві головні убори опинилися у брухті цілком законно.

За документами оформлені як «компенсація військовослужбовцям», які за допомогою такої махінації перетворили непотрібні їм кілограми металу у гроші.

Хитра схема

Помічник військового прокурора Черкаського гарнізону Володимир Сукач каже, що прокуратуру насторожила ціна шоломів.

"Їхня вартість 30 копійок. Якщо вони важать майже кілограм, приймають як брухт по гривні. Відповідно, стали дивитися проведену оцінку, виявилося, що вона була незаконною", - каже пан Сукач.

Напередодні цих подій у військовій частині провели оцінку шоломів і їхню вартість навмисне занизили до 30 копійок.

Каски були зняті з господарського обліку. Їх справді виписували у військовій частині військовослужбовцям як компенсацію за майно.

У військовій прокурорі Черкаського гарнізону кажуть, що на брухті за шоломи здавачам вдалося взяти гривню і 36 копійок, тоді як ринкова вартість їх ушестеро більша.

Ті гори шоломів не минули увагою і пересічні черкащани. У місцевих газетах навіть поширилася інформація, що гуртові партії касок закупили черкаські військово-патріотичні організації.

Брухт чи цінність

Та як переконує помічник військового прокурора Черкаського гарнізону Володимир Сукач, таких масштабів ця справа не могла сягнути.

Як було насправді, встановити важко, ніяких особливих позначок, маркувань головні убори не мали.

У найбільшому у Черкасах центрі виховання молоді "Вулкан", який вишколює понад 500 підлітків, повідомили, що шоломи вони не купували. Їм вони, каже секретар центру Олена Савенко, не потрібні.

У Черкаському обласному краєзнавчому музеї подивовані з цієї історії. Старший науковий співробітник музею Раїса Загоріна каже, що шоломи могли становити історичну, матеріальну та культурну цінність.

І колекціонери сьогодні правлять за солдатську каску сучасного виробництва зразка Другої світової до 50-ти гривень.

"Треба дивитися, якого вони зразка. Бо якщо зразка Великої вітчизняної, то вони можуть використовуватися на кіностудіях, у театрах", - каже Раїса Загоріла.

Ініціатива карається

Накази на переоцінку, вивезення шоломів на брухт віддавав командир військової частини Черкас.

У ході розслідування командира понизили у званні. Проти нього порушили кримінальну справу і засудили за зловживання службовим становищем.

Збитки, завдані державі, він має відшкодувати. А щодо терміну, який отримав командир, у військовій прокуратурі повідомили: "Якщо чесно, то він потрапив під амністю".