Демаркація кордону - не за горами

Одним із наслідків драматичного пожвавлення темпів і масштабів російсько-українських міждержавних зв'язків у зв'язку з приходом до влади в Україні Віктора Януковича і уряду Миколи Азарова може стати поступ у питанні демаркації спільного кордону.

Міністерство закордонних справ Росії неочікувано почало говорити про можливість підписання договору про демаркацію кордону, хоча раніше позиція була інша.

Тим часом експерти попереджають, що після демаркації на суходолі можуть бути досягнуті невигідні для Києва домовленості щодо Керченської протоки.

Зміна оцінок

Москва, яка останні кілька років робила все можливе для затягування переговорів із Києвом щодо демаркації державного кордону на суходолі, нині активно заговорила саме про таку ймовірність, і навіть каже, що це станеться найближчим часом.

За словами очільників МЗС Росії, буде створена спільна комісія, яка здійснюватиме всі демаркаційні роботи на місцевості.

Російський військовий оглядач Александр Ґольц сказав Бі-Бі-Сі, що це стало можливим після президентських виборів в Україні.

Александр Ґольц: "Росія змінила своє ставлення до цього, виходячи з того, що змінилася влада в Україні і ставлення до Росії. Демаркація - це нормально, якщо ніхто не думає категоріями створення єдиної держави, втягування у новий союз. Буде чітко видно - де Україна, де Росія. Так само, як існують кордони, приміром, між Францією і Німеччиною, хоча вони є членами ЄС".

Між тим чимало експертів переконані, що Україна останнім часом у зовнішньополітичному плані програє скрізь, починаючи з Вашингтона, Харкова і Страсбурга. А щодо російського курсу, то він, за їх словами, не змінився.

Від держави до бантустану?

Директор Інституту глобальної і регіональної безпеки Леонід Тупчієнко сказав Бі-Бі-Сі, що Москва продовжує свій поступ на втягування України у сферу своїх геополітичних інтересів. В тому числі і через демаркацію суходольного кордону.

Леонід Тупчієнко: "Тут є своя логіка: раз ми, росіяни, вже на вашій території на 25 років, і ви поступилися багато чим, то нам не складає великої проблеми переконати вас і в нашому варіанті демаркації і делімітації. Це однозначно лінія одна й та ж сама - "допомогти" Україні створити таку систему прикордонних відносин, яка буде повністю обслуговувати інтереси Росії."

Водночас екс-міністр закордонних справ Володимир Огризко припускає, що нині іде планомірне переведення України з позиції держави на позицію бантунстану - тобто на напівдержавне утворення, кероване центральною адміністрацією при певних елементах самоуправління.

В цій ситуації, на думку пана Огризка, логічним кроком після демаркації суходолу може стати передача Керченської протоки під управління Росії.

Ґарантії як негатив

Хоча міжнародний аналітик Леонід Тупчієнко сумнівається, шо до цього дійде, але Росія добиватиметься, за його словами, серйозних економічних зисків.

Леонід Тупчієнко: "Антураж залишиться, а по суті дещо зміниться. Наприклад, чого варто змінити оплату за проходження Керченською протокою. Скажімо, 51% у нас, тобто в Росії, а 49% - у вас, або змінити в іншому співвідношенні. Хай воно там залишається, хай стоїть український прапор з цього боку, і хай на картах буде позначено, що це дружня країна Росії, а тим часом цією демаркацією зняти ту підозру, яка є у світовому співтоваристві, що Україна й досі не має ґарантованого кордону. Як же її приймати в ЄС, коли вона не захищена зі сходу і півночі."

Російські аналітики кажуть, що мова йде не про передачу Керченської протоки Росії, а про вільний доступ російських суден до цієї водної артерії.

Віктор Янукович напередодні у зверненні до українців заявив, що взаємини з Росією будуватимуться на взаємовигідній і прагматичній основі.