Янукович хоче нову Конституцію. Чи нові повноваження?

Президент Віктор Янукович доручив підготувати і внести на розгляд Верховної Ради проект змін до Конституції України.

Що саме президент хоче побачити у цьому документі, його прес-служба не повідомляє.

Раніше від Віктора Януковича лунали суперечливі заяви стосовно доцільності конституційних змін.

"Ми всі бачили останні п'ять років, як країна вся ходить навколо цієї Конституції, яка була прийнята наприкінці 2004 року поспішно. Я вважаю, що майбутнє наше залежить від того, як ми знайдемо можливість, політичну волю змінити цю Конституцію, яка призвела до того, що ми отримали стільки негативу", - заявляв президент близько двох місяців тому в ефірі одного із телеканалів.

Хоча під час виборчої кампанії на початку року Віктор Янукович казав, що не поспішатиме із конституційними поправками, а спочатку спробує виконувати обов’язки президента із тими повноваженнями, що були передбачені Конституцією, ухваленою у 2004 році.

Як виглядає, через 50 днів перебування на посаді президента Віктор Янукович вирішив, що передбачена Конституцією модель парламентсько-президентської країни – це не те, що потрібно Україні і йому як президентові цієї країни.

Формально, Віктор Янукович доручив готувати зміни до Конституції з урахуванням висновків Венеціанської комісії та резолюції Парламентської асамблеї Ради Європи. А доручення з'явилося через кілька днів після його візиту до Страсбурга на сесію ПАРЄ.

Очевидно, що президент Янукович намагається демонструвати виконання зобов’язань України перед Заходом і міжнародними інституціями.

Що планує змінити команда Януковича у Конституції?

Насправді Партія регіонів давно має свій проект Основного закону, і висновок стосовно нього вже навіть давала Венеціанська комісія.

Тому зараз можна лише прогнозувати, що саме у підсумку буде передано на розгляд парламенту. Чи той самий проект Партії регіонів, чи перероблений з огляду на політичні реалії останнього часу.

У проекті регіоналів 2008 року передбачалося закріпити у Конституції позаблоковий статус України, неможливість розміщення на її території військових іноземних баз, запровадження російської мови як другої державної.

Партія регіонів також постійно наголошує, що хоче запровадити пропорційну систему виборів, але з відкритими партійними списками.

Очевидно, що якісь із цих положень правляча коаліція пропонуватиме на розгляд усього парламенту, але й додасть нове.

Мабуть, слід очікувати – знову ж таки, зважаючи на останні політичні події – врегулювання ситуації із позафракційними депутатами Верховної Ради чи так званими „перебіжчиками” та статусом недоторканості парламентарів.

Пропонуватиметься, швидше за все, і зміна терміну повноважень депутатів місцевих рад.

Значна частина поправок до Конституції може стосуватися судової системи, позаяк у Ради Європи до цієї частини Основного закону було чимало претензій.

Однак, важко передбачити, якими будуть пропозиції у перерозподілі повноважень між президентом, урядом і парламентом. І чи не вважатиме президент Янукович, що у Верховної Ради і уряду їх забагато, наприклад, у кадрових питаннях.

Утім, зібрати 300 голосів для голосування за зміни до Конституції і далі лишається проблемою для нинішнього складу Верховної Ради, попри те, що у ній діє нова коаліція.