Береста хочуть позбавити звання Героя

Image caption Встановлення радянського прапору над Рейхстагом у 1945 році

У Львові хочуть скасувати нагородження кількох радянських воїнів званням Герой України.

Серед них і Олексія Береста - воїна, який у 1945-му встановив червоний прапор Перемоги над Рейхстагом разом із грузинським військовим М.Кантарією і росіянином М.Єгоровим.

Невідомий лейтенант

Народжений у Сумській області Олексій Берест потрапив у немилість до радянського керівництва, а його роль у взятті Рейхстагу тривалий час замовчувалася.

Екс-президент Ющенко нагородив його званням Герой України у травні 2005-го, напередодні 60-ої річниці завершення війни.

Позов про скасування указів президента України подали представники громадської організації "Гармонія і порядок".

Вони мотивують своє подання тим, що Олексій Берест і ще четверо ветеранів Другої світової війни не були громадянами України, бо померли до набуття Україною незалежності 24 серпня 1991 року. Відповідно, на думку юристів, ветерани не мешкали в Україні і не можуть бути героями цієї держави, тому президентські укази незаконні.

Ця мотивація є дзеркальним відображенням арґументів, висунутих у Донецьку під час судового оскарження указу президента Ющенка про нагородження званням Герой України лідера ОУН Степана Бандери.

Око за око?

Кореспондент Бі-Бі-Сі у Львові Ярина Капітан розповідає, що поданнями керує адвокат Дмитро Гудима і цей позов - перший із вісімнадцяти, запланованих ним.

"У позові вимога скасувати звання Героя України не лише Бересту, а іще кільком людям. Зокрема, учасниці антифашистського підпілля у Києві Тетяні Марків. Також у списку є воїн-кулеметник Михайло Василишин і чорнобилець – пожежник Кузьма Дерев’яненко", - говорить Ярина Капітан.

Дмитро Гудима говорить, що позов до львівського суду – це намір привернути увагу до абсурдності українського судочинства, до того, що воно виносить неправильні рішення, а також до ситуації, яка склалася із державними нагородами в нашій країні.

Image caption Степан Бандера

Кореспондент Бі-Бі-Сі у Львові зауважує, що не всі львів’яни підтримують ініціативу дегероїзації ветеранів Другої світової.

“Є прихильники ініціативи цієї громадської організації. А є люди, які говорять, що це просто знову роз’єднує Україну. Якщо донецький суд вчинив абсурдно, то для чого цю абсурдність примножувати? Цього тижня Львів святкує день міста. У суботу буде урочиста сесія, на якій традиційно будуть визначати почесних громадян. Днями один із депутатів міської ради виступив з ініціативою, щоб Степана Бандеру визнали почесним громадянином Львова”.

Указ про звання Героїв України Роману Шухевичу і Степану Бандері підписав колишній президент Віктор Ющенко. У квітні цього року донецькі суди по черзі оскаржили обидва укази президента. Підставою для таких судових рішень стало те, що ні Шухевич, ні Бандера ніколи не були громадянами України.