Народний комітет порятунку: добре чи погано?

Тимошенко, Левко Лук'яненко, Дмитро Павличко
Image caption Тимошенко каже, що не претендує на лідерство в опозиції

Представники української інтелігенції ініціювали створення Народного комітету національного порятунку України для боротьби з, як вони кажуть, антидержавницькими діями нинішньої влади.

Представники інтелігенції закликали лідерів опозиційних партій долучитися до комітету і провести 10 травня засідання для вироблення плану дій.

Прем’єр Микола Азаров назвав ідею створення комітету істеричною і безперспективною.

Тим часом лідер БЮТ Юлія Тимошенко заявила , що вона згодна не претендувати на лідерство у новій політичні силі.

Оргкомітет за участи БЮТ та Народного руху зібрався на тлі посиленого протистояння всередині самої опозиції.

Закиди лунали, як на адресу влади, так і тих, хто відмовився брати участь у формуванні Народного комітету порятунку.

Один з ініціаторів створення комітету, письменник Дмитро Павличко закликав політичні сили припинити суперечку за лідерство і зусиллями нового органу координувати дії опозиції, як у центрі, так і на місцях:

"Ми будемо збирати всі підписи і будемо сподіватися, що насамперед політичні, парламентські лідери готові прийти на одну сцену. Одначе, ще не всі готові на тій сцені подати один одному руки".

Юлія Тимошенко пішла на поступки - хоча раніше вона і називала себе "лідером об’єднаної опозиції", нині вона заявила, що БЮТ без претензій на лідерство увійде до Комітету. Запевняючи, що вона готова на рівних з іншими політиками сісти за стіл:

"Ми зробили прекрасну команду для того, щоб політики могли прийти як рівні серед рівних, без будь-якого лідерства, коли потрібно рятувати країну, щоб ми мали можливість силою вашого авторитету, силою вашої любові до України об’єднати всі політичні сили в цей важкий, надзвичайно небезпечний для України час".

Чимало експертів не надто довіряють обіцянкам пані Тимошенко про відстороненість від лідерства, припускаючи, що вона все одно шукатиме політичну нішу, аби показати себе з огляду на наступні вибори до ВР.

Тим часом Юлія Тимошенко закликає 11 травня вийти під стіни ВР з протестами проти політики нової влади.

У відозві до патріотичних українців зібрання наполягало, що нинішня влада перетворилася на ліквідаційну комісію української держави і звернулося до міжнародної громадськості підтримати опозицію в Україні.

Як діяти опозиції?

Письменник і посол Юрій Щербак сказав Бі-Бі-Сі, що саме представники різних партій мають виступити згуртованою силою.

Разом з тим участь у Народному комітеті порятунку поки лише кількох - хоча і серйозних - партій на тлі існуючих 170, як кажуть аналітики, навряд чи зможе надати потужний імпульс до виведення людей на вулиці.

Голова УНП Юрій Костенко в інтерв’ю Бі-Бі-Сі досить скептично висловився щодо створення Комітету порятунку, сказавши, що він взагалі в ці дні займається альпінізмом в Криму:

"У Криму зараз по скелях лажу, а не в Києві сиджу. Для мене це принципово, я кожного травня лізу на скелю і готуюся до літнього олімпійського сезону. Я не знаю, що це за Народний комітет порятунку.

За історію незалежної України вже стільки цих комітетів порятунку було, тільки вони принесли Україні більше шкоди, ніж реальних здобутків".

На думку пана Костенка, нинішня опозиція за 5 років не змогла скористатися владою і нині має переймати досвід демократичних опозицій зарубіжних країн:

"Сьогодні в Угорщині праві прийшли до влади, мають дві третини голосів у парламенті, але 8 років вони були в опозиції, і вони не робили ніяких національних порятунків, а доводили людям, що їхня програма економіки набагато краща, бо вона дає робочі місця і набагато більше доходів у місцевий бюджет.

Отак треба і нам вчитися, а не займатися вічним вигадуванням українського велосипеду в той час, як у світі вже давним давно його вигадали".

Влада спептична

Український прем’єр Микола Азаров вже назвав створення Народного комітету порятунку істеричним і провокативним, нагадавши, що в опозиції був шанс врятувати країну, який вона втратила.

А член фракції ПР Валерій Коновалюк сказав Бі-Бі-Сі, що комітет навряд чи дістане підтримку у населення, і що опозиції, на його думку, не вдасться вивести великі маси на протести.

В. Коновалюк: Ні, тому що люди сьогодні чекають змін, перетворень, і якщо будувати все на відвертій брехні, говорити про зраду, про продаж і втрату території, то, на мій погляд, це фактично дискредитує так звану опозицію. Тому що жодних змін, пов’язаних із втратою національних інтересів, немає.

Тим часом експерти передбачають нові кроки влади, які можуть трактуватися, на їх думку, як такі, що йдуть всупереч національним інтересам України.

Аналітики вважають, що підґрунтям для цього можуть слугувати, приміром, заяви українських урядовців у середу щодо неможливості для України самостійно без Росії розвивати свою авіаційну галузь, а також можливість українських суднобудівних заводів інтегруватися в Об’єднану суднобудівну корпорацію Росії.

Новини на цю ж тему