Сталін: кат чи переможець? Інтерв'ю Бі-Бі-Сі

Пам'ятник Сталіну у Запоріжжі
Image caption Пам'ятник Сталіну у Запоріжжі

Депутат-комуніст Олександр Голуб, який є головним редактором газети "Комуніст", в інтерв'ю Бі-Бі-Сі назвав встановлення пам'ятника Сталіну в Запоріжжі "встановленням історичної справедливості" і не виключив, що такі пам'ятники з'являться й в інших містах.

У свою чергу лідер право-радикального ВО Свобода Олег Тягнибок в інтерв'ю Бі-Бі-Сі назвав пам'ятник Сталіну "поверненням до радянської епохи".

Про відкриття пам'ятника читати тут

Комуніст Голуб: я нічого не виправдовую

О. Голуб: Принаймні я сприймаю це як встановлення історичної справедливості. Адже ініціатива була за ветеранською організацією Запоріжжя, ініціатива була за мешканцями міста. Цю ініціативу підтримали комуністи і, фактично, організували виготовлення та встановлення цього пам’ятника. Цей пам’ятник можна назвати абсолютно народним. Тому що він збудований не з партійних коштів, а збудований за рахунок тих коштів, які були зібрані безпосередньо людьми.

Бі-Бі-Сі: Ви сказали, що це ініціатива не лише комуністів Запоріжжя, а й усіх мешканців міста. Я знаю, що чільні представники адміністрації президента Януковича говорили про необхідність проведення референдуму у Запоріжжі. Тоді, напевно, це було б підтвердженням вияву волі мешканців міста. Чи не так?

О. Голуб: Знаєте, я ніколи не казав, що це була ініціатива всіх мешканців. Але це була справді ініціатива мешканців і ветеранської організації. Якщо ми говоримо про проведення референдуму, я абсолютно впевнений, що якби цей референдум відбувся, то більшість людей підтримала б ініціативу встановлення цього пам’ятника.

Я не виключаю, що через певний час, коли ми позбудемося певних міфів, вийдемо на правдиву інформацію щодо оцінки Сталіна і його діяльності… Я не виключаю, що в українських містах пройдуть референдуми і будуть йому встановлені пам’ятники не лише в Запоріжжі, а й у інших містах України. Тим більше, що в даному випадку йдеться про те, що пам’ятник був збудований на території, яка належить комітету Комуністичної партії. А там, де є муніципальна земля, то, звичайно, потрібно проводити референдуми.

Бі-Бі-Сі: А що ви думаєте про повідомлення, які подають опитування громадської думки в Україні. Згідно з ними, понад 50% українців проти того, щоб в Україні встановлювалися пам’ятники Сталіну?

О. Голуб: По-перше, треба подивитися, хто проводив ці опитування і як ставилося це запитання. Але, беззастережними є наступні речі. Завдяки Сталіну Україна маю таку територію, яку має зараз.

Завдяки Сталіну Україна перемогла у Другій світовій війні, стала країною-переможцем і звільнила не лише свою землю, а й Європу від фашизму. Завдяки Сталіну Україна збудувала той економічний потенціал, який дозволив радянській Україні входити до десятки найрозвиненіших країн світу.

Image caption Плакати зі Сталіним - неодмінна атрибутика комуністів

Бі-Бі-Сі: А чи взагалі доречно говорити про такі справи? Мені пригадується коментар одного з представників Афганістану, який у відповідь на заяву про те, що Радянський Союз приносив освіту і будував дороги в Афганістані, сказав: «Заберіть свої дороги поверніть нам мільйон загиблих на війні афганців!». Чи можна взагалі порівняти територіальні здобутки України і величезні людські втрати, яких зазнала Україна в результаті сталінського правління?

О. Голуб: Я вважаю, що це абсолютно некоректно робити. Тому що коли ми віддамо данину пам’яті йому як керівнику країни, яка перемогла «фашистську гідру»… За цих умов ми абсолютно не закриваємо очі на трагедію, яка відбулася. Я маю на увазі репресії 30-х років. Ми не кажемо, що їх не було. І сама, зрештою, партія, і держава, і суспільство дали оцінку тим подіям…

Бі-Бі-Сі: Ви вважаєте, що оцінку злочинам, які були зроблені під керівництвом Сталіна: смерть мільйонів українців… Що цим злочинам вже дали оцінку?

О. Голуб: Безумовно. Дуже багато брехні, які протягом останніх 15-17 років ми чули на адресу Сталіна, сьогодні, коли відкриваються архіви, ми можемо бачити.

Бі-Бі-Сі: Нещодавно Росія відкрила архіви і офіційно визнала, що, справді, за наказами Сталіна і його підручних вбили десятки тисяч польських офіцерів у Катині і в інших містах.

О. Голуб: Але ніхто про це не каже, що на той час… Візьмемо 33-й рік, коли Польща була союзницею Гітлера. Ніхто не каже, що уряд Польщі, який в цей же час перебрався до Лондона, оголосив офіційно війну Радянському Союзу. Ніхто не каже, що частина офіцерів і військ, які лишилися на території Західної України і Білорусі, проводили партизанські, терористичні атаки.

Бі-Бі-Сі: Ви намагаєтеся виправдати вбивство десятків тисяч беззбройних людей?

О. Голуб: Ви знаєте, ні. Я абсолютно нічого не виправдовую. Я просто хотів би сказати, що кожна оцінка кожної дії повинна відбуватися з урахуванням того історичного контексту…

Бі-Бі-Сі: Але ви, фактично, виправдовуєте. Тому що замість того, щоб, як теперішнє керівництво Росії, визнати це страшним злочином, ви починаєте наводити якісь аргументи.

О. Голуб: Це ваші слова. Я нічого не виправдовую. Я лише кажу про те, що оцінка кожної історичної особистості повинна відбуватися з огляду на історичні події, які того часу відбувалися.

Бі-Бі-Сі: Чи взагалі є історичні особистості, які не повинні підлягати перегляду у зв’язку з розмірами жертв, до яких вони призвели, як, наприклад, Гітлер, Мао Цзедун та інші?

О. Голуб: Я думаю, що і з кількістю жертв ми можемо розібратися. До речі, та сама Росія… Ви пам’ятаєте фальшивку, яку свого часу запустив пан Яковлєв? Про те, нібито, що Сталін знищив перед війною 40% керівного складу червоної армії. Сьогодні відкриті російські архіви, які нам доводять, що із 205 тисяч керівного складу було репресовано 9 тисяч і далеко не всі з них були розстріляні.

Бі-Бі-Сі: А скільки людей дозволяється розстріляти, щоб це не вважалося великим злочином?

О. Голуб: Не треба мене провокувати! Ані скільки не дозволяється. Нікому! Але я думаю, що історично ситуація була вирішена. Тому що і пан Черчілль і пан Рузвельт стали союзниками Сталіна.

Image caption Олег Тягнибок у студії Бі-Бі-Сі (ахівне фото)

О. Тягнибок: Сталін був катом

Лідер однієї з найбільших позапарламентських опозиційних партій "Свобода" Олег Тягнибок розповів, що його батьки і прабатьки були репресовані сталінським режимом. Він каже, що "Сталін був катом, і не лише української нації".

О. Тягнибок: Це не є поодинока подія, яка не варта уваги. Це просто продовження системного процвітання і проштовхування українофобії в українській державі. І повернення до радянської епохи.

Цікаво, що попередньо адміністративний запорізький суд своїм рішенням від 30 квітня заборонив як Всеукраїнському об’єднанню «Свобода» протестувати проти встановлення цього пам’ятника, так, зрештою, і Комуністичній партії проводити будь-які заходи. Але нині в Запоріжжі на підступах приблизно метрів чотириста до місця, де встановлювався пам’ятник, були встановлені кордони міліції, які просто нікого не пропускали. Не пропускали навіть людей у вишиваних сорочках.

Бі-Бі-Сі: Ви сказали, що вважаєте відкриття цього пам’ятника проявом українофобії. Тим часом ваш ідеологічний опонент пан Голуб в інтерв’ю сказав, що завдяки Сталіну, як він висловився, Україна існує у таких територіальних межах, як зараз. Україна, за його словами, завдяки Сталіну досягла участі у перемозі над німецьким нацизмом у другій світовій війні. І так далі…

О. Тягнибок: Цю байку комуністи давно розповсюджують. Мовляв, саме завдяки існуванню Радянського Союзу, Україна має сьогоднішні кордони. Правда, щодо Сталіна вони трошки лукавлять. Бо ще нещодавно ті самі комуністи, українські комуністи, засуджували Сталіна. Але, як бачимо, трошки інші часи прийшли. Комуністи свого часу Сталіна навіть викинули з Мавзолею. А зараз я бачу, що в них трошки інша пішла риторика.

Сталін, як і Гітлер – це були особи, які організували злочинні режими. І Україна знищувалася як з одного, так і з іншого боку. Як з однієї, так і з іншої сторони. Через те, говорити про те, що хтось із них був кращий, і хтось із них більше зробив для України, це є блюзнірство, лицемірство і навіть хамство. Враховуючи 20 мільйонів жертв українців протягом минулого століття.

Бі-Бі-Сі: Кажуть, що у Сталіна є заслуги. Що були перегини, які визнані, зокрема, і комуністами, як казав наш співрозмовник. Але Сталіну треба віддати належне за заслуги. Більше того, він каже, що якби в Україні був проведений референдум, то з часом більшість людей висловляться за вшанування пам’яті Сталіна. Що ви з цього приводу скажете?

О. Тягнибок: Це глибока ілюзія комуністів, які видають бажане за дійсне. Маю сумнів щодо того, що на референдумі таке рішення може набрати значну кількість голосів. Сталін був катом. І не тільки української нації, а й багатьох інших. Але те, що було зроблено за часів епохи сталінізму щодо нас, українців, воно зараз навіть не може бути виміряне ніякими добрими справами.

Розмову вів Богдан Цюпин.

Новини на цю ж тему