Скільки ветеранів війни залишилось в Україні?

Ветерани війни

Багато хто звернув увагу, що цього року підготовка до святкування Дня перемоги відбувається особливо масштабно. І не тільки тому що це 65-та річниця, а як заявляють політики із провладного табору, тому що минула влада не приділяла достатньої уваги цьому святу.

Український уряд заявив, що цього року виплатить удвічі більшу допомогу ветеранам війни. Скільки ж в Україні тих, хто безпосередньо брав участь у боях Вітчизняної війни?

В Україні до Дня перемоги буде нагороджено мільйон вісімсот тисяч ветеранів фронту та тилу. Медаль називається “65 років Перемоги”. На чеканку витратили понад тридцять мільйонів гривень.

Тим, хто воював, вже виповнилося щонайменше 83 роки, якщо призвані вони були у вісімнадцять.

"Ветеранів багато: і ті, хто працював у тилу, і ті, хто дітьми у партизанах був. І ті, хто отримав інвалідність першої, другої групи, і ті, що воювали. Будемо казати, два мільйони ветеранів Великої Вітчизняної війни, з них – половина, ті що воювали," - сказав в інтерв’ю Бі-Бі-Сі заступник голови державного комітету у справах ветеранів Володимир Ситник.

З офіційних повідомлень важко зрозуміти, скільки брало участь у боях у перший рік війни, хто пройшов війну повністю, хто був призваний до Радянської Армії чи пішов добровольцем в останній рік, коли вже говорили про взяття Берліна. Цей вакуум інформації виглядає якось неприродньо на тлі безперервних дискусій навколо історії, гучних заяв політиків щодо необхідності збереження пам’яті про учасників Великої Вітчизняної війни.

Про кількість можна також робити висновки з тих офіційних повідомлень та заяв, де фігурують дані про виділення коштів на допомогу. Український уряд збільшив щорічну грошову допомогу усім ветеранам майже в два рази. Виділено десятки мільйонів гривень на придбання автомобілів, санаторно-курортного лікування, на безкоштовне надання житла. Черги на отримання благ тягнуться десятиліттями.

"Наскільки мені відомо, але достовірність цієї цифри не гарантую, із числа інвалідів і учасників бойових дій в черзі на отримання житла перебуває двадцять тисяч людей," - сказав Петро Цибенко, голова ради організації ветеранів України, заступник голови комітету у Верховній Раді у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів.

За його словами, за рік черга ветеранів на автомобілі зменшилась приблизно зі 150 тисяч на третину: "У більшій мірі ця черга зменшилась не тому, що люди отримали автомобілі і таким чином вийшли з черги, а тому, що значна кількість ветеранів просто не дочекалася обіцяного державою. Тим не менш, на цей рік на автомобілі передбачено 85 мільйонів гривень."

У Севастополі парад на День перемоги проводиться щороку. В колонах можна бачити тисячі ветеранів - ветеранів Чорноморського флоту, ветеранів-афганців, учасників локальних конфліктів. Незначна кількість колишніх фронтовиків Великої Вітчизняної спостерігає за всім, сидячи на стільцях, тому що вік цих людей занадто великий, щоб навіть повільно пройтись перед трибунами.

За деякими даними, у Севастополі з 16 тисяч ветеранів четверта частина фронтовиків. Більшість з них вже не виходить на парад, а дивиться його по телевізору.