Президент: без перемоги не було б України

Виступ президента Януковича
Image caption Виступ президента Януковича

Президент Віктор Янукович, промовляючи на святковому параді з нагоди 65-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні подякував ветеранам за те, що вони врятували світ від фашистської пошесті і зберегли для нащадків Україну.

«Ви, дорогі мої ветерани, зберегли і подарували нам, нині сущим, Україну. Зараз ми будуємо її державність. І це чудово, адже кожен народ прагне реалізуватися через державність. Ми – за суверенну державу, під небом якої у нашій благословенній Україні усі без винятку нації почувалися б, як удома. Адже коли воїни визволяли нас, часто ціною свого життя, - ми ж не питали, якої вони віри, нації чи групи крові».

Це перша промова Президента Януковича на параді в День Перемоги.

Попри обіцянки його попередника визнати ОУН-УПА воюючою стороною, а вояків урівняти у правах та пільгах із ветеранами Вітчизняної війни, за 5 років президентства Ющенка так і не вдалося того зробити. Причина – політичне протистояння довкола того питання у парламенті та суспільстві.

Передусім через різне трактування самої дати 9 травня. День, який ветерани вітчизняної війни вважають святом перемоги над фашизмом, вояки ОУН-УПА називають днем жалоби за побратимами, які поклали голови у боротьбі проти німецького фашизму та радянського тоталітаризму.

Президент Янукович на самому початку свого виступу на параді звернувся до «славних солдатів і сестер милосердя Великої Вітчизняної війни», але жодним словом не згадав про ветеранів Другої світової. Однак у подальшій промові підкреслено вживав слово «всі», намагаючись уникнути розподілу ветеранів на різні групи, і згадуючи всіх, хто воював за Україну і хто за неї загинув.

«Всі, хто впав на бранному полі за праведну справу, для нас живі. І житимуть, допоки існуватиме світ, допоки існуватиме Україна. Дорогі ветерани! Ви - наші великі Предтечі, перемогли фашизм зі святою вірою в те, що всі на Землі народи – богообрані і рівновеликі. І ми цю вашу віру повинні зараз нести високо, пам’ятаючи, що перед Господом усі рівні. Перед Батьківщиною усі рівні. Перед відповідальністю за долю нашої землі – усі рівні».

Відеосюжет про парад на Хрещатику тут

Екс-президент Віктор Ющенко у своєму письмовому зверненні до українців назвав 9 травня Днем свята і днем скорботи одночасно, закликавши боронити незалежність України та єднатися заради її свободи.

Image caption Військовий парад у Києві

“У День Перемоги у Другій світовій війні кожен із нас має осмислити те, як 65 років тому наші батьки, діди і прадіди, не думаючи ні хвилини, віддавали своє життя, щоб перемогти зло, щоб на їхній землі не було військового батога, щоб їхні жінки, сім’ї, діти жили у вільній країні.

Їм не потрібні були причини та аргументи, щоб вигнати ворога зі своєї Батьківщини. Їм не потрібні були прапори, щоб воювати, бо на кону було найдорожче – життя їх близьких та доля їх країни… ми можемо захоплюватися їх героїзмом та, водночас, сумувати, що на наш рід випала така чорна трагедія та важке випробування.

Ми з гідністю витримали його. Сьогодні перед нами незрівнянно менші виклики, але ми зобов’язані, пам’ятаючи, якою ціною нам дана Україна, боронити її незалежність та стояти на захисті інтересів держави. Для цього нам треба небагато – бути разом”.

Однак, які свідчать останні події, саме питання ставлення до ОУН-УПА залишається світоглядною межею між українськими політиками і свідчить, що до порозуміння і замирення ще далеко.

Пам'ятник "жертвам УПА"

Напередодні Дня Перемоги у Луганську відкрито пам'ятник "Жителям Луганщини, полеглим від рук карателів-націоналістів з ОУН-УПА".

Композиція з фігурами прив'язаної до стовпа матері з закритими очима та дитини, яка тягне до неї руки, і чоловіка, який їх захищає зі зв'язаними мотузкою руками, розташована у сквері імені Молодої гвардії у центрі Луганська.

У відкритті пам‘ятника взяли участь чільні представники чинної влади - віце-прем'єр Віктор Тихонов, голова фракції Партії регіонів у Верховній Раді Олександр Єфремов, депутат Держдуми Росії Костянтин Затулін.

Собівартість пам'ятника становить близько 1 мільйона гривень. Ініціатори його вставновлення запевняють, що бюджетні кошти не використовувалися.

Новини на цю ж тему