Яйця з українським діоксином?

Лоток із яйцями
Image caption Куди веде діоксиновий слід у німецьких яйцях?

У Німеччині з продажу вилучили партію курячих яєць, у яких знайшли діоксин. Кажуть, нібито курей годували українською кукурудзою. Новина викликала широкий резонанс у німецькій пресі.

Німецькі мережі супермаркетів Rewe та Lidl відразу у дев'яти федеральних землях негайно вилучили з продажу партії курячих яєць з маркуванням "біо", у яких виявлено отруйну речовину. Про це повідомили практично усі німецькі ЗМІ.

Скандал набув великого розголосу ще й тому, що біофермери, які постачають свою продукцію до спеціальних магазинів, вартість якої значно вища, ніж у звичайних супермаркетах, гарантують споживачеві, що їхні кури та домашня худоба мають здорове харчування.

Європейські органи контролю вже почали розслідувати, як в українську кукурудзу міг потрапити діоксин і як сама вона потрапила у фермерські господарства. Адже ця речовина не застосовується у сільському господарстві як добриво. Вже з'ясовано, що кукурудзу начебто закупили ще взимку в одного з голландських постачальників.

Не перший скандал з українськими харчами

Image caption Нинішній скандал - уже не перший, раніше проблеми були з українською олією

Німецькі ЗМІ пишуть, що скандал з яйцями – не перший, пов'язаний з українською сільськогосподарською продукцією.

Два роки тому в країни Євросоюзу потрапила партія української соняшникової олії, забрудненої нафтою.

Хоч тоді ці домішки були визнані нетоксичними, але скандал спричинив серйозні економічні наслідки: експорт української олії загальмували на кілька місяців.

Водночас німецькі фахівці все ж визнають, що інцидент з яйцями – поодинокий випадок, адже речовину знайшли в одній партії корму від одного постачальника, а сліди діоксину не є небезпечними для здоров'я.

Тож санкції проти українських постачальників не вживатимуть. Але в діловій пресі уже з'являються коментарі про те, що Єврокомісії слід подбати про механізми регулювання, які створили би перепону на шляху недоброякісної продукції, котра надходить до країн Європейського Союзу.

Україна: шукайте винних в іншому місці

Тим часом міністр аграрної політики України Микола Присяжнюк заявив, що кукурудза з діоксином з України до Німеччини потрапити не могла. Натомість український міністр припустив, що вона могла бути німецького виробництва.

Урядовець нагадав, що торік Німеччина випробовувала і застосовувала нові добавки у корми: "Я думаю, що хай вони шукають винних у тому напрямку".

Експерт: Україна має проявити ініціативу

Як розповів в ефірі програми "Ранок з Бі-Бі-Сі" керівник групи експертів Українського клубу аграрного бізнесу Володимир Лапа, Україна зацікавлена в тому, щоби проявити ініціативу і розібратися в тому, де ж виникла проблема.

Це, за словами пана Лапи, справить позитивне враження і на європейську, і на світову спільноту: "Україна тут повинна … не просто голову в пісок засунути, а розібратися, про яку партію йде мова, який постачальник, де вона була вирощена".

Image caption Контроль вмісту діоксину в кукурудзі не здійснювали на кордоні ані в Нідерландах, ані у Німеччині.

Водночас, експерт не виключає, що діоксин міг мати українське походження, адже ця речовина "в обмеженій кількості може міститися в агрохімікатах, може з’являтися в ході діяльності целюлозно-паперової промисловості та при спалюванні побутових відходів, тобто теоретично джерело могло бути".

Але, як наголошує пан Лапа, зараз відстежити, на якому етапі з’явилася проблема, дуже важко, адже, за попередніми даними, кукурудза транспортувалася з України до Нідерландів, а вже звідти до Німеччини, і на жодному з кордонів контролю вмісту діоксину не було.

Це порушує питання про те, наскільки нинішня система контролю і в Європі, і в Україні, здатна убезпечити споживачів від подібних проблем.

Пан Лапа назвав ситуацію, що склалася, «небезпечним прецедентом», через який Україна може втратити вже завойовані ринки: "Прецедент дуже небезпечний, і якщо ми його проковтнемо, то не виключено, що з часом їх буде виникати все більше і більше. … Якщо не буде доведена невинність України, то свідомо робитимуть такі перевірки, щоб в тому чи іншому місці робити гучні заяви".