В. Кухар: Команда Януковича б'є прямою наводкою

Тимошенко

Юлія Тимошенко заявила про початок політичних репресій. Так вона відреагувала на повторне порушення проти неї кримінальної справи, яку правоохоронці розслідували і закрили сім років тому. Екс-прем'єр-міністр розцінює це як розправу чинного президента з українською опозицією. У таборі Віктора Януковича усі закиди заперечують.

Подробиці про порушення карної справи тут

Бі-Бі-Сі запитала політичного оглядача Володимира Кухаря чи йдеться про політичні переслідування, як твердить опозиція?

В. Кухар: Нова влада дії методами, зрозумілими їй. І спілкується з суспільством, в даному випадку – з опозицією політичною – тією мовою, яка їй зрозуміла, якою вона прекрасно володіє. Тобто, можливо, вони, будучи на іншому місці, на іншій позиції, остерігалися б проти себе так, як засобів і заходів, і зараз намагаються забезпечити себе на майбутнє. Але за великим рахунком, я думаю, в даній ситуації необхідно говорити про глибші процеси і про важливіші речі для майбутнього України.

Бі-Бі-Сі: Коли ви кажете, що нова влада користується методами, які їй зрозумілі і знайомі… Скажімо, коли п’ять років тому порушувалися кримінальні справи проти представників тодішньої опозиції, зокрема Бориса Колеснікова, опозиція тодішня говорила про суто політичні репресії, хоча влада наполягала, що це кримінальна справа, з «білим лебедем» суто економічні стосунки. Так от якщо ви кажете, що влада користується знайомими їй і зрозумілими методами, це що, підтверджує тезу Юлії Тимошенко і її прихильників про політичні репресії?

В. Кухар: Я мав на увазі трошечки інше, говорячи про знайомі методи. Йдеться про речі, які розуміють представники теперішньої влади. Це йдеться про силу. Вони розуміють мову сили. Який саме був контекст тоді, п’ять років тому, чи який є зараз – це не принципово важливо. Важливо те, яку відповідь зможе генерувати наше суспільство на такі підходи. Якщо зараз суспільство промовчить, проковтне і прокинеться років через десять, коли вже буде пізно, то це буде один підхід. Якщо все таки суспільство зможе викристалізувати, продукувати якісь нові соки, і влада отримає гідну відповідь, то це буде іншій підхід.

Бі-Бі-Сі: Але поясніть, будь ласка, на що має давати відповідь суспільство. На кримінальні справи за фактом розкрадання коштів чи хабарництва, якщо це підтверджені кримінальні злочини будуть в ході слідства, чи на факти політичних репресій і переслідувань опозиції, якщо права в даній ситуації Юлія Тимошенко і представники опозиції?

В. Кухар: Ви знаєте, я б не хотів зараз обговорювати ситуацію особисто Юлії Володимирівни чи будь-кого іншого з політичної опозиції тому, що це було актуально 10 років тому, коли Юлію Володимирівну переслідували підчас акції «Україна без Кучми».

Це було актуально 5 років тому, коли майбутній президент, а тоді ще кандидат в президенти Віктор Ющенко сидів в ліфтах з виключеним світлом, і йому не давали можливості говорити. Зараз єдиним актуальним питанням є те, чи зможе наше суспільство згенерувати і підняти голос і відстояти само себе. Не особисто Юлію Володимирівну, чи Віктора Андрійовича, чи будь-кого іншого з політиків.

Бі-Бі-Сі: Але з іншого боку, дуже актуальною є саме ситуація з Юлею Тимошенко, оскільки навіть прихильники опозиції мабуть не стануть заперечувати, що її популярність, її можливості зараз значно обмежені. У неї практично, як вона твердить, не має широкого доступу до засобів масової інформації. Вона, власне, може втратити позиції лідера опозиції, лідера політичного в очах самого суспільства, про яке ви говорите. І факт її арешту ще за часів акції «Україна без Кучми» до певної міри сприяв тому, що вона стала популярною, харизматичною людиною, яку поважали за те, що вона вистояла проти режиму, що пережила якісь особисті репресії. Чи в даній ситуації, можливо, влада робить сама собі ведмежу послугу тим, що знову начинає переслідувати пані Тимошенко навіть якщо оці обвинувачення і є обґрунтованими. В очах багатьох це буде виглядати як політична репресія.

Може, якраз для Тимошенко особисто оцей факт –порушення кримінальних справ – зараз зіграє позитивну роль?

В. Кухар: Складно не погодитися з тим, що влада робить і ведмежу послугу, і наступає на ті ж самі граблі тощо. Але я думаю, що це не допоможе Юлії Володимирівні перевищити себе, перерости себе, ступити ширше штанів, перестрибнути через власну голову і стати тим, ким вона стала після 2000 року, після акції «Україна без Кучми».

Двічі неможливо увійти в одну і ту саму річку. Суспільство буде шукати нових людей, нових для себе авторитетів і, якщо навіть Янукович і його команда згенерують певний позитив для Юлії Володимирівни, я думаю, треба шукати суть процесів не між цими двома гравцями, а в інших місцях, в третьому місці, десь між суспільством і майбутнім нашим у політиці.

А команда Януковича вже неодноразово демонструвала, що вона не збирається лавірувати, бігати «між крапельками», а вона б’є прямою наводкою по найбільш життєво важливих місцях і точках.

І такі речі ми будемо бачити ще неодноразово тому, що в арсеналі чи в інструментарії команди Януковича нема пера, нема ручки, а є інструменти набагато важчі. Можливо, і настане час, коли Янукович і команда зупиняться, розладяться і побачать інші пріоритети для себе. Поки що вони діють в межах старої парадигми, і дай Бог, щоб вони бачили не дальше і не більше, а дальше і більше бачили в питаннях, скажімо, економіки, в питаннях міжнародних відносин.

З паном Кухарем розмовляв Фідель Павленко.