Медведєв вшанував жертв Голодомору

Офіційний візит російського лідера до Києва почався з того, що оглядачі називають маленькою дипломатичною перемогою Києва. Йдеться про те, що Дмітрій Медведєв таки відвідав меморіал жертвам Голодомору – таку вимогу своїм указом незадовго до завершення каденції встановив попередній президент України Віктор Ющенко, вона є обов’язковою для всіх закордонних гостей в ході усіх офіційних візитів.

Як пише газета «Коммерсaнт-Украина» з посиланням на неназваних дипломатів, які нібито брали участь у формуванні графіка поїздки російського президента, його змінювали понад десять разів. Чи вшанує Дмітрій Медведєв жертв Голодомору – до останнього це залишалося чи не основною інтригою. Газета пише, що відвідини меморіалу декілька разів зникали з графіку поїздки.

Згідно з указом Віктора Ющенка, Дмітрій Медведєв також мусив би запалити свічку і власноручно посадити кущ калини на схилі Дніпра при меморіалі. Однак в прес-службі президента Російської Федерації повідомили, що він обмежиться лише покладанням вінка, бо указ екс-президента України суперечить офіційній позиції Росії щодо масового голоду в СРСР у 30-х роках минулого сторіччя.

Раніше меморіал жертвам Голодомору в Києві разом із Віктором Ющенком відвідував російський патріарх Кірілл, який таки посадив разом з тодішнім українським президентом кущ калини на дніпровському пагорбі. Він також закликав згадувати Голодомор як спільну для росіян та українців трагедію.

Image caption Віктора Януковича накрив вінок біля монументу Невідомому солдату. фото УНІАН

З графіка нинішнього візиту російського лідера викреслили відвідини Чорнобиля, також за інформацією «Коммерсант-Украина», Москва тричі змінювала вуз, де пан Медведєв повинен прочитати лекцію українським студентам. У підсумку обрали Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

Окрім цього, всупереч традиції, президенти зустрінулися на площі Слави, а вже тоді вирушили не вулицю Банкову, де розташована адміністрація президента України.

На площі слави із українським лідером стався прикрий інцидент – під час церемонії покладання вінків до пам’ятника невідомому солдатові зірвалася сильна злива з градом. Коли Віктор Янукович поклав свій вінок, його раптом зірвало вітром і понесло на українського президента. Через деякий час охоронці допомогли йому, встановивши вінок назад на кріплення.

Сім раз відміряй...

Під час засіданні російсько-української міжурядової комісії у понеділок в Києві російський президент Дмітрій Медведєв заявив, що Росія готова представляти позицію України та інших країн СНД на саммітах "вісімки" і "двадцятки", бо, за його словами, із країн пострадянського простору тільки Росія входить у ті міждержавні об'єднання.

Image caption Візит Медвєдєва до Києва - сьома зустріч двох президентів

"Нам дуже важливо координувати позицію в СНД з питань майбутнього фінансово-економічного устрою", - заявив пан Медведєв.

В ході засідання російсько-української комісії йшлося також про необхідність подальшої стратегічної співпраці між двома державами. Президенти Янукович та Медведєв вважають за необхідне розробити та прийняти міждержавну програму соціально-економічного і гуманітарного співробітництва між Україною та Російською Федерацією на 10 років.

Український лідер вважає, що така програма стане дієвим механізмом розвитку стратегічного співробітництва між двома державами, а також дозволить удосконалити механізм реалізації положень "Великого договору", який Україна та Росія підписали в 1997 році.

Нещодавно Віктор Янукович вже висловлював бажання вдосконалити договір про дружбу з Росією, тепер він каже, що відповідна програма на стадії розробки.

"Це правильно. Плани необхідно готувати з певною перспективою", - погодився російський президент і зауважив, що з нинішнім українським керівництвом йому працювати краще, ніж з колишнім.

Також, за підсумками засідання комісії, міністри закордонних справ України і Росії підписали угоду про демаркацію кордону двох держав. Міністр освіти України Дмитро Табачник та міністр освіти РФ Андрій Фурсенко затвердили угоду про першочергові заходи з розвитку науково-освітнього співробітництва на 2010-2012 роки.

Російський президент Медвєдєв перебуває у Києві з дводенним візитом. Це – сьома зустріч президентів України й Росії після обрання Віктора Януковича на посаду у лютому, і її розглядають як ознаку подальшого потепління у стосунках між двома країнами.

Промовляючи у Києві, президент Медвєдєв назвав свій візит до України "довгоочікуваним" і висловив сподівання на "конструктивні, дружні" переговори.

Президент Янукович у свою чергу заявив, що за короткий період вдалося знайти "взаємоприйнятні рішення, які задовольняють український і російський народи".

Малочисельні протести

Image caption Свобода протестувала на Софійській площі

Близько ста прихильників крайньоправого ВО Свобода провели на Софійській площі акцію протесту проти візиту російського президента. Учасники акції висловилися проти останніх угод з Росією, підписаних президентом Януковичем.

Раніше київський суд заборонив Свободі проводити масові акції в центрі Києва, зокрема, на Хрещатику.

За інформацією Свободи, заборона на протести в центрі Києва мотивована намаганням «уникнення сутичок між представниками різних політичних поглядів.»

ВО Свобода також повідомляла, що планує провести пікетування обласних держадміністрацій.

Новини на цю ж тему