Медведєв запросив Україну до договору з безпеки

Триває другий день візиту президента Росії Дмітрія Медвєдєва до Києва.

Image caption Наступне засідання міждержавної українсько-російської комісії пройде восени

У вівторок російський лідер виступив перед студентами Київського національного університету імені Т. Шевченка. У його графіку також зустріч із бізнесменами.

Виступаючи перед студентами, Дмітрій Медведєв заявив, що Росія була б щаслива приєднанню України до Організації Договору про колективну безпеку. Водночас він визнає, що таке рішення мусить приймати народ України.

"Якщо цікаво брати участь в ОДКБ – будь ласка. Якщо є якісь сумніви - ми з повагою до цього ставимося. Те, що було сказано президентом Януковичем щодо позаблокового характеру України, мене як президента Росії абсолютно влаштовує в поточній ситуації, тому що це повною мірою забезпечує наші інтереси, і, як мені здається, повною мірою відповідає сподіванням значної частини українського народу", - сказав Дміртій Медведєв.

Він також додав, що ОДКБ не є противагою НАТО, Росія не зацікавлена в протистоянні з якимсь військовим блоком, але ідеї подальшого розширення Північно-Атлантичного альянсу йому не подобаються.

"Це усе-таки військовий блок, у якому Росія не бере участі. І чим ближче НАТО присувається до наших кордонів, тим нам дискомфортніше", - сказав російський президент.

Українська влада не прокоментувала ці заяви. Але раніше президент Віктор Янукович неодноразово наголошував на позаблоковому статусі України. Зокрема, у перший день візиту пана Медведєва до Києва, в понеділок український президент заявив в ході засідання Українсько-Російської міждержавної комісії, що якраз зараз створено всі передумови для набуття Україною позаблокового статусу.

"У цьому році Україна буде урочисто відзначати 20-ту річницю від прийняття Декларації про державний суверенітет, в якій вперше була проголошена наша мета стати позаблоковою державою", - заявив Віктор Янукович.

Але при цьому він також зауважив, що для цього дуже важливо співпрацювати з Росією, і він підтримує ініціативу Російської Федерації про необхідність створення нової системи безпеки в Європі:

"Упевнений, що нові підходи забезпечення колективної безпеки повинні будуватися на поєднанні інтересів країн-учасників оборонних блоків, позаблокових країн, а також країн з нейтральним статусом".

"Скучив за Києвом"

Президент Росії також сказав студентам, що був дуже радий приїхати в якості офіційного гостя: "Це мій перший офіційний візит, і не буду приховувати - довгоочікуваний, який мені давно хотілося реалізувати, але умови для цього склалися відносно нещодавно".

На лекцію президента Росії відвели близько години, хоча пан Медвєдєв пообіцяв затриматися, якщо студенти ставитимуть цікаві запитання. Усього на зустріч запросили близько ста студентів з трьох факультетів: філософського, юридичного та міжнародних відносин.

Ще раніше організатори лекції розказали, що вона пройде "без офіціозу". При чому від цього відмовився сам Дмітрій Медвєдєв. В університеті визнають, що це значно полегшило життя організаторам.

Напередодні візиту з’явилася інформація, що організатори зустрічі до останнього не могли визначитися із університетом, де мав виступити президент Росії. Обирали з трьох варіантів, але яких саме – не повідомляють.

Після лекції у Дмітрія Медвєдєва запланована зустріч із представниками ділових кіл України та Росії у рамках VII українсько-російського економічного форуму.

Що вдалося у день перший?

Image caption Підсумок першого дня візиту: 5 угод і 3 заяви

У перший день візиту президента Медвєдєва, як і анонсувалося, були підписані п’ять угод: про демаркацію кордонів, про співпрацю щодо проекту ГЛОНАСС, про партнерство "Укрексімбанку" та банку "ВТБ", ще дві угоди стосувалися співробітництва у гуманітарній сфері.

Окрім того, президенти ухвалили три заяви: про безпеку у Чорноморському регіоні, про придністровське врегулювання та про європейську безпеку. При цьому, як зазначив Бі-Бі-Сі політолог Григорій Перепелиця Київ переслідував прагматичний курс і бізнес-інтереси, тоді як Москва - власні геополітичні інтереси.

Нові двосторонні угоди

Попри гучні заяви опозиції, про підписання жодних додаткових документів поки що не йдеться.

Втім, президенти Янукович та Медвєдєв доручили урядам працювати над новими двосторонніми угодами, зокрема і в енергетичній галузі. Можливі домовленості саме в цій сфері викликають найбільшу критику опозиції.

Президент Янукович також не виключає створення низки спільних підприємств між Україною та Росією. Український лідер сподівається, що такі спільні підприємства сприятимуть не лише розвитку економік Росії та України, але й зроблять їх конкурентноспроможними: "Ці проекти створюють умови зростання економіки і, звичайно, найголовніше – фінансовий результат".

Віктор Янукович також повідомив, що триває робота над низкою спільних проектів у таких галузях як суднобудування, авіабудування та космічна промисловість.

У Януковича вимагатимуть повернути власність СРСР за кордоном?

Вже після початку візиту Дмітрія Медвєдєва до Києва з'явилася інформація про ще одне питання, яке можуть обговорити президенти.

Керуючий справами президента Росії Володимир Кожин в ефірі однієї з російських радіостанцій припустив, що президенти Янукович та Медвєдєв торкнуться повернення Росії власності колишнього СРСР за кордоном.

Пан Кожин також сподівається, що вже найближчим часом це питання буде юридично врегульоване. Керуючий справами нагадав, що Росія взяла на себе усі борги колишніх союзних республік, а отже має право на власність колишнього Радянського Союзу за кордоном.

Тоді як Україна, за словами пана Кожина, спершу погодилася на такий варіант, а потім передумала: "Потім там стала мінятися влада, і попередня влада, дійсно, не хотіла обговорювати це питання, вірніше, обговорювала його у такий спосіб, що це практично дорівнювало нулю". Керуючий справами президента Росії наголосив, що компромісу у цьому питанні бути не може.

Раніше прес-служба Міністерства закордонних справ України заявляла, що Росія ігнорує майнові права України на власність колишнього СРСР за кордоном.

Співпраці – так, поглинанню – ні!

Українська опозиція заявляла, що не виступає проти "партнерських і відкритих відносин із Росією", але протестує, "коли під прикриттям створення спільних підприємств Україну просто поглинають у ключових напрямках її розвитку".

На вимогу опозиції минулого тижня уряд розповів парламенту, які угоди планувалися до підписання під час візиту президента Медвєдєва до Києва. Оприлюднений перелік не викликав заперечень, але деякі опозиціонери не виключали, що вже під час візиту можуть з’явитися нові документи.

При цьому віце-прем’єр-міністр Андрій Клюєв окремо наголошував, що жодних угод про співпрацю в енергетичній сфері не планують укладати під час нинішнього візиту Дмітрія Медвєдєва.