Рада дозволила міжнародні навчання

Верховна Рада ухвалила проект Закону "Про схвалення рішення Президента України про допуск підрозділів збройних сил інших держав на територію України у 2010 році для участі у багатонаціональних військових навчаннях".

Image caption В коаліції немає єдності щодо військових навчань

За те, щоб дозволити багатонаціональні навчання, проголосували 394 депутатів. Комуністична партія заявляла, що не підтримає цей законопроект, і не проголосувала за внесення його до порядку денного.

ПР: маємо повний контроль

Раніше, коли Партія регіонів перебувала в опозиції, вона висловлювалася проти проведення в Україні навчань, зокрема Сі-Бризу.

Коментуючи ситуацію, що склалася у вівторок, лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов, що тепер Партія регіонів має повний контроль над процесами, які відбуваються на території України, а отже, може гарантувати безпеку громадян.

Раніше, за його словами, Партії регіонів відмовляли в повній інформації про держави-учасниці навчань: "Кілька років тому ми намагалися зрозуміти, що ж завозять іноземні держави до нас на територію на ці навчання, і нам категорично відмовляли в цьому інші сторони".

НУ-НС: парламент дозволить навчання

Член фракції НУ-НС та голова комітету з питань національної безпеки та оброни Анатолій Гриценко також впевнений, що Верховна Рада підтримає законопроект: "Цей законопроект буде прийнятий і за основу, і в цілому одразу, і десятки країн, які планують разом із Україною 9 військових навчань, заспокояться і знатимуть, що з червня місяця спокійно проходитимуть навчання".

За словами пана Гриценка, згідно з законопроектом планують провести цілу низку навчань, найбільші з яких – Сі-Бриз. Він також розповів, що від України в навчаннях візьмуть участь близько 5 700 людей, приблизно стільки ж – від іноземних держав, зокрема, зі Словаччини, Румунії, Великобританії, Канади, Литви, Грузії, Азербайджану тощо.

Комуністи – проти

Фракція Комуністичної партії України, яка входить до складу коаліції разом із Партією регіонів та Блоком Литвина, заявила, що не підтримує дозвіл на проведення навчань.

Раніше проти навчань, зокрема Сі-Бризу, який проходить за участю підрозділів з США, висловилися Верховна Рада Криму та Одеська обласна рада.

Повторення минулого року не буде?

У 2009 році Верховна Рада так і не змогла ухвалити законопроект про допуск іноземних військових на територію України. Тоді парламент спершу не підтримав документ, а потім кілька разів відмовлявся розглянути його.

Міжнародні навчання торік замінили на командно-штабні.

Експерт: навчання не посварять комуністів з регіоналами

Як сказав Бі-Бі-Сі експерт Ради з питань зовнішньої та безпекової політики Олександр Литвиненко, той факт, що ПР підтримала законопроект, свідчить про бажання коаліції та нового президента розвивати збройні сили та підтримувати співпрацю з іноземними країнами у військовій сфері.

Водночас, на думку пана Литвиненка, це голосування не стане особливою проблемою для єдності коаліції, бо "Комуністична партія пропускала і не таке".

Експерт також припустив, що Комуністична партія України у своїх діях керується не ідеологічними міркуваннями, а "бажанням залишитися при владі, отримати якісь преференції". На користь цієї думки пан Литвиненко навів аргумент про те, що КПУ перебуває в коаліції, яка "проводить зараз новий Трудовий кодекс, який звужує права робітників і службовців на користь роботодавця".

Коментуючи зміни в позиціях Партії Регіонів, яка раніше виступала проти навчань, а тепер підтримує їх, пан Литвиненко пояснив це "політичною доцільністю", адже "перебуваючи в опозиції, вони виходили з намагань створити проблеми чинній владі, така була їхня тактика, а зараз вони, перебуваючи при владі, не можуть не розуміти, що проведення навчань є великим позитивом для наших збройних сил".