У ВР наклеп хочуть зробити криміналом

У парламенті зареєстровано законопроект, яким пропонують відновити кримінальну відповідальність за наклеп.

Автором ініціативи є обраний до Верховної Ради за списком Партії регіонів, а тепер позафракційний, депутат Василь Кисельов.

Він вважає, що після вилучення з Кримінального Кодексу України статей 125 "Наклеп" та 126 "Образа", в Україні різко збільшилась кількість випадків, коли громадяни, в тому числі депутати парламенту, з трибуни Верховної Ради та через медіа поширюють завідомо неправдиві відомості.

«Це неодноразові і бездоказові звинувачення громадян в державній зраді, отриманні хабарів, публічне приниження честі та гідності, свідоме перекручування викладених фактів і заяв посадових осіб. Такими діями паплюжиться авторитет України в світі и завдається моральна шкода громадянам та їх родичам», - пише депутат у пояснювальній записці до закону.

Як пояснюють юристи, скасування кримінальної відповідальності за наклеп було однією з умов перебування України в Раді Європи. Із прийняттям нового Кримінального кодексу України у 2001 році це поняття перенесли до Цивільного кодексу. Відтоді та стаття не передбачала арешту та ув’язнення журналіста чи відповідальної особи, а лише компенсації моральних збитків, чи публічного спростування інформації.

В 2005 році вже були спроби повернути кримінальну відповідальність за наклеп та образу, запропонований пакет змін до Кримінального кодексу навіть посилював відповідальність - до 15 років позбавлення волі. Але проти таких змін одразу виступили журналісти, вони не отримали потрібної підтримки й серед парламентарів.

Тепер депутат Василь Кисельов пропонує карати за наклеп, який він описує, як поширення завідомо неправдивих вигадок, що ганьблять іншу особу, штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів, або громадськими чи виправними роботами.

Згідно з українським законодавством, неоподатковуваний мінімум доходів громадян становить 17 гривень.

За наклеп у друкованому або іншим способом розмноженому творі проект закону передбачає штраф до трьохсот неоподатковуваних мінімумів, а за наклеп, поєднаний з обвинуваченням у вчиненні злочину проти основ національної безпеки України або іншого тяжкого чи особливо тяжкого злочину - обмеження волі терміном до двох років.

Відновлення кримінальної відповідальності за наклеп влада може використати як привід для порушення кримінальних справ проти журналістів та опозиції - із такою заявою одразу виступив бютівець, віце-спікер Микола Томенко.

"Але якщо нам вдалося в часи Леоніда Кучми довести, що це середньовічна норма, то я переконаний, що на сьогоднішній день парламент не підтримає відповідний законопроект", - зауважив Микола Томенко.

У своїй заяві, яку оприлюднили на офіційній Інтернет-сторінці Верховної Ради, заступник голови парламенту заявив, що подібної норми немає в законодавстві жодної демократичної країни.

Юрист з Інституту масової інформації Дмитро Чоповський погоджується, що повернення кримінальної відповідальності за наклеп може створити багато незручностей журналістам, а не лише народним депутатам. Але, водночас, він не бачить перспективи ухвалення таких змін у парламенті.

За словами медіа юриста, така норма суперечить нормам європейського права. До того ж, це вже третя спроба депутата Кисельова повернути наклеп у площину кримінальної відповідальності, але попередні дві не здобули достатньо підтримки навіть в середовищі його тодішніх однодумців, розповів Бі-Бі-Сі Дмитро Чоповський.

Новини на цю ж тему