Як Росія і Україна кордон ділитимуть

Протягом останніх років Київ неодноразово наполягав на початку практичної реалізації положень Угоди про демаркацію кордонів з Росією від 2003 року. Відбулися обміни дипломатичними нотами, Київ навіть погрожував провести демаркацію в односторонньому порядку, але роботи не починалися.

Image caption Коли завершиться демаркація?

Віктор Янукович під час зустрічі з Дмітрієм Медвєдєвим у Києві пообіцяв, що на тлі відновлення конструктивного діалогу вже найближчим часом буде створена спільна демаркаційна комісія, яка, за його словами, дуже швидко вирішить всі питання.

Разом з тим голова Комітету Верховної Ради у закордонних справах Олег Білорус сказав Бі-Бі-Сі, що створення спільної комісії суперечить міжнародній практиці і має ознаки тиску на Україну. За словами пана Білоруса, серйозні впливи на роботу комісії матиме російська сторона і остаточний варіант демаркації, мовляв, може бути несправедливий для України.

В цій ситуації, як каже голова закордонного комітету, опозиція буде вдаватися до дій, аби перешкодити ратифікації демаркаційного договору.

Водночас нинішня Угода стосується не всього кордону, а лише тих ділянок, які не викликають суперечок. Дія Договору не розповсюджується на Керченську протоку і Азовське море.

В адміністрації президента України кажуть, що існує кілька проектів щодо врегулювання проблеми морських кордонів, проте жоден з них поки не знайшов обопільного схвалення.

Голова закордонного комітету Олег Білорус сказав Бі-Бі-Сі, що саме Росія гальмує цей процес, і хоче отримати більше, ніж це було визначено кордонами між колишніми радянськими республіками.

Москва твердить, що ті кордони радянських часів не мають нічого спільного з нинішніми і були нанесені на карти здебільшого для розмежування діяльності господарських суб’єктів.

Чимало мас-медіа стверджують, що нині іде пришвидшена підготовка Угоди щодо делімітації Керченської протоки. За їхніми словами, Угода передбачатиме спільне користування Керченської протоки, проти чого категорично виступала попередня влада, вважаючи це порушенням існуючих кордонів.

Лідер БЮТ Юлія Тимошенко попередила, що внаслідок укладення цієї Угоди, Україна може втратити косу Тузла, стратегічні поклади нафти і газу на шельфі, свій вихід до Азовського моря. Тузла, як відомо, ще за часів Кучми стала предметом серйозного протистояння між Києвом і Москвою.

Колишній міністр закордонних справ Володимир Огризко переконаний, що після Договору про демаркацію Україна піде на поступки і щодо Керченської протоки. Він сказав, що існують підстави вважати - "компромісом" пришвидшення роботи демаркаційної комісії стане просунення України у Керченській протоці. І віддати, як каже пан Огризко, суверенітет над Керч-Енікальським каналом, яким іде основний рух суден, і який належить Україні. Нагадавши, що для Росії міжнародне право цікаве лише тоді, коли відповідає її інтересам.

Серйозну стурбованість щодо забезпечення українського суверенітету над Керченською протокою висловив екс-посол США в Україні Уільям Тейлор.

Між тим українська влада стверджує, що вона не піде на поступки Росії у питанні суверенітету.

Новини на цю ж тему