Україна знову хоче туркменський газ

Туркменська газова труба
Image caption Чи піде туркменський газ в Україну?

Микола Азаров - за відновлення прямого постачання газу з Туркменистану до України, але експерти кажуть про значний російський вплив на нафтогазовому просторі.

Український прем’єр Микола Азаров в інтерв’ю кільком українським і російським мас-медіа висловив сподівання на успіх відповідних переговорів з Росією, нагадавши, що не менш складними були переговори з Москвою щодо можливості зниження ціни на російський газ для України.

Пан Азаров попередив про невідворотність поступок з обох сторін: “Коли у взаєминах між двома країнами ставляться питання перемоги чи поразки, виходу ніколи не буде. Коли ми ці взаємини розглядаємо, як шлях взаємовигідних поступок в чомусь – вони нам в цьому, ми вам в цьому, то так само ми і будемо рухатися шляхом реалізації дуже цікавої ідеї нашого повернення на середньоазійський ринок.”

Микола Азаров також скритикував дії попереднього уряду, який, за його словами, призвів до розриву існуючих газових угод. Нагадавши, що Україна завжди отримувала середньоазійський газ і користувалася цією перевагою.

Але 2005 року Київ на тлі інтенсивних переговорів між Росією і Туркменистаном змушений був відмовитися від середньоазійського газу, який Україна отримувала, як каже пан Азаров, в обмін на виконання певного виду робіт.

Тим часом в ході останніх переговорів української і російської делегацій на чолі з президентами двох країн Москва ще раз заявила, що дотримується позиції, так званого, єдиного експортного каналу, тобто, що Росія не допускає до своєї труби нікого. Отож Україна, скоріш за все, як прогнозують експерти, не зможе безпосередньо закупати газ в Середній Азії.

Це, фактично, підтвердив і президент Дмітрій Медвєдєв, який сказав, що цю тему обговорювати потрібно, але це, за його словами, має відповідати стратегії розвитку газової галузі і газового експорту, яка існує в Росії.

Експерти нагадують, що домовленості Росії з Туркменистаном передбачають закупівлю Москвою практично всього видобутого там газу.

На думку експертів, нині, попри поліпшення взаємин між Україною і Росією, Москва у будь-якому разі намагатиметься зберегти контроль над цим газовим ресурсом, на який багато претендентів – Китай, ЄС.

До того ж, за будь-яких результатів переговорів між Києвом і Москвою щодо повернення України на середньоазійські ринки, Росія завжди залишатиметься третьою стороною у цих взаєминах.

Адже, як кажуть експерти, постачати газ з туркменських покладів до українських споживачів неможливо, оминаючи газотранспортну інфраструктуру Росії.

Аналітики нагадують, що ще наприкінці минулого року Віктор Ющенко теж вдавався до спроб відновлення прямих постачань туркменського газу, зокрема, напередодні зустрічі з туркменським керівництвом. Називалася і можлива цифра-15 мільярдів кубометрів на рік.

Проте буквально перед візитом Віктора Ющенка до Туркменистану, Ашгабад заявив про домовленість щодо відновлення постачань Газпромом туркменського газу, яке було свого часу призупинене.