''Дорожня карта'' для безвізового режиму

імміграційна служба перевіряє паспорт

За словами заступника міністра закордонних справ Костянтина Єлісєєва, Україна "на один крок" наблизилася до отримання безвізового режиму.

Така заява пролунала після засідання посадовців у Брюсселі.

Але, як передає з Брюсселя Сергій Воропаєв, про запровадження безвізового режиму для України найближчим часом не йдеться.

Україна та Європейський Союз розпочали безвізовий діалог наприкінці 2008 року, практично одразу після того, як на Паризькому саміті було схвалено рішення про перехід до безвізового режиму у довгостроковій перспективі.

Image caption Подорожувати до Європи українцям непросто

Весь цей час представники українського МЗС домагалися від європейських партнерів отримання “дорожньої карти” – документу, який має автоматизувати весь процес.

До останнього часу європейські міністри так і не наважилися схвалити політичного рішення.

Очевидно, саме тому в ході останньої зустрічі представників МЗС та Єврокомісії сторони спробували знайти певний компроміс.

План дій

За словами заступника міністра закордонних справ України Костянтина Єлісєєва, документ, який отримає Україна, носитиме назву “Плану дій”, а в дужках – “дорожня карта”.

"В ЄС після набуття чинності Лісабонським договором, після того, як у них був затверджений візовий кодекс, у них міняються певні юридичні норми, певна є юридична адаптація і казуїстика, і ми також при прийнятті цього рішення враховували ці нові обставини діяльності ЄС. І цей План дій, є такий самий, як дорожні карти, які отримували Балканські країни".

За словами пана Єлісєєва, європейська сторона пообіцяла, що План дій стане єдиним документом, від виконання положень якого залежатиме, як швидко українці зможуть подорожувати до Європи без віз.

Разом з тим для того, щоб документ став реальністю, його спочатку мають затвердити міністри юстиції та внутрішніх справ країн-членів ЄС на своєму засіданні на початку червня в Люксембургу.

Підготувати ж План дій в деталях обіцяють до саміту Україна-ЄС, який має відбутися у жовтні в Брюсселі. І лише після цього Україна розпочне його виконання.

Костянтин Єлісєєв: "Все буде залежати тепер від нас. Фактично після цього рішення доля безвізового режиму у відносинах Україна-ЄС значною мірою залежатиме від України, від того, наскільки швидко і ефективно ми зможемо виконати ті умови, які в ньому будуть прописані".

Частина умов, які будуть поставлені перед Україною, відомі вже зараз. Це, зокрема, запровадження біометричних паспортів, ратифікація ряду Конвенцій ООН та Ради Європи, розробка державної міграційної політики.

Що ж до того, коли саме двері Європи відкриються для українців, бажаючих провести відпустку на іспанському узбережжі Середземного моря чи на снігових вершинах Альп, то це питання поки залишається відкритим.

Що таке дорожня карта?

Дорожня карта – це список реформ, які країна має запровадити, аби відповідати критеріям про скасування візового режиму, як наприклад, запровадження біометричних паспортів, ухвалення законів та покращення безпеки на кордонах.

Дорожна карта не вимагає від ЄС визначення конкретної дати, коли візи можуть бути скасовані, але ЄС зобов’язаний відреагувати у разі, як країна виконає необхідні критерії.

Росія випереджає?

Тим часом, на думку експертів, Росії на саміті Росія-ЄС в кінці травня можуть запропонувати дорожню карту, яка веде до скасування віз.

Раніше польський міністр закордонних справ Радек Сікорський заявив, що ЄС повинен вести діалог про безвізовий режим на однакових умовах для Росії та шести країн, які входять до Східного партнерства, включно з Україною.

Німеччина, як відомо, прихильно ставиться до скасування візового режиму для Росії.