Тису - в старе русло

На Закарпатті тривають роботи з ліквідації наслідків затоплень, які виникли після інтенсивних дощів 15 і 16 травня.

Image caption Цьогоріч обійшлося без знесених будинків

Представники української влади i науковці розглядають також проекти повернення ріки Тиса у старе русло.

Станом на 21-ше травня в Закарпатській області відкачують воду 23 насосні станції, працюють водолази, рятувальники.

Водогосподарники краю обіцяють стабілізацію ситуації в потерпілих районах упродовж кількох днів. Підрозділи МНС намагаються повернути надлишок води у русла річок.

Щодня місцева та центральна влада проводять по кілька оперативних нарад - обговорюють зведення у Закарпатті додаткових інженерних споруд, які допоможуть запобігти майбутнім повеням у районах, що постраждали: Мукачівському, Ужгородському, Іршавському, Виноградівському.

За кілька днів у Закарпатті випало 80% місячної норми дощу.

Навчені бідою

Дві повені, 1998-го та 2001-го, навчили закарпатців бути готовим до стихії. Протягом десяти років було зведено багато нових укріплених мостів, дамб, польдерних водойм, які, власне, і витримали удар стихії цього разу і допомогли запобігти значним руйнуванням.

Цієї весни обійшлося без зірваних мостів, знесених будинків і зруйнованих трубопроводів та ліній електромереж.

Однак водою, що перелилася із русел річок Боржава, Латориця, Тиса, було підтоплено понад півтисячі дворогосподарств, затоплено кількасот гектарів сільгоспугідь.

Голова Державного комітету України по водному господарству Василь Старук, перебуваючи на Закарпатті, повідомив, що цьогоріч на виконання протипаводкової програми "Тиса" для Закарпатської області держбюджет передбачив 100 мільйонів гривень, і його відомство буде підіймати перед урядом питання щодо виділення вдвічі більшої суми.

Водночас над проблемою працюють науковці - як українські, так і сусідніх країн.

Наприклад, словацькі екологи пропонують розпочати програму з повернення річки Тиса у її старі, колись дуже розгалужені, але осушені у результаті меліорації русла. На їхню думку, це допоможе швидкому проходженню води через Закарпаття і східні райони Словаччини, у разі повторення повені.