Алкоголь в літаках: за і проти

Верховна Рада наразі відкинула запропонований депутатом БЮТ законопроект, який передбачає заборону на вживання алкоголю на борту літаків.

Автор документу Богдан Губський, депутат від Блоку Юлії Тимошенко, пояснив, що такою забороною хоче вирішити проблему безпеки польотів. На його думку, це один з кроків до підвищення безпеки українськими авіалініями.

Депутат Губський наводить статистику, згідно якої за останні 10 років сталося 20 тяжких авіакатастроф на внутрішніх рейсах, в яких загинуло 400 людей.

Водночас, критики документу наголошують на тому, що розслідування авіакатастроф, зокрема падіння літака в районі Донецька й трагедія на аеродромі Скнилів у Львові, показали, що причинами катастроф є дії пілотів і, що підстав пов'язувати авіакатастрофи з вживанням алкогольних напоїв на борту літаків немає.

За алкоголь у небі пропонують штраф

Розгляд цього законопроекту вже кілька разів на прохання автора Богдана Губського переносили. Утім, депутати таки обговорювали ймовірність прийняття такого документу. Як виглядає прихильники документу хочуть також прописати, що забороняється вживати алкоголь членам екіпажу, зокрема пілотам.

Документ передбачає заборону, чи будь яке розповсюдження алкогольних напоїв в межах і поза межами України, а також на регулярних і чартерних рейсах українських перевізників.

Також є намір штрафувати тих, хто питиме і принесе з собою спиртне. Розмір штрафів передбачений від 500 до тисячі неоподатковуваних мінімумів, який складає 17 гривень.

Тобто йдеться про те, щоб стягувати від 8,5 тисяч до 17 тисяч гривень за порушення заборони вживати і розповсюджувати алкоголь на літаках.

Екіпаж варто перевіряти ретельніше

Прихильник документу Петро Цибенко, депутат-комуніст, на захист заборони нагадує про березневий скандал в сімферопольському аеропорту.

Тоді кілька депутатів парламенту не змогли вчасно вилетіти, бо пілоти були нетверезими. Він переконаний, що наявність нової заборони може бути ще одним стримуючим фактором для екіпажу літака:

"Треба додавати сюди до тих санкцій, які вживаються проти пасажирів, треба додавати санкції проти членів екіпажів повітряних суден, бо на жаль ця проблема існує. Ну знаєте, автори закону виходили з того, що апріорі члени екіпажу вони «стерильно чисті» в цьому плані, і до них немає ніяких запитань. На жаль, є запитання! Вся Україна була свідком пияцтва навіть не пасажирів, а пілотів."

Поки що розгляд законопроекту відклали, але вже є й ті, кого обурюють спроби узаконити ініціативу заборони вживання алкоголю на борту літаків.

Основні аргументи "проти" стосуються суперечностей з міжнародними авіаправилами.

Пасажири "захищені"

Також, критики нагадують про положення кримінального кодексу, де згадано про пасажирів повітряних суден, які порушують правила безпеки польотів повітряних суден, які можуть "створити небезпеку для життя людей", відповідатимуть за 281 статтею кримінального кодексу України.

Якщо загроза для пасажирів буде з боку членів екіпажу, ті також відповідатимуть за 276 кримінального кодексу України. А якщо при цьому людина була в стані алкогольного сп'яніння, то цей факту буде обтяжувати покарання.

Експерти твердять, що положення законопроекту про заборону вживання алкоголю виглядають зайвими.

На їхню думку, пасажири і так достатньо захищені під час польоту.

Image caption Депутат від ПР нарікає на якість напоїв

Один з критиків документу Олександр Стоян, депутат фракції Партії регіонів, передовсім нарікає на якісь алкогольних напоїв, які пропонують в літаках:

"Знаєте, оце в літаках, в наших, що летять з України таку дають бурду, замість вина нормального або віскі, що краще його не вживати".

Водночас, пан Стоян він нагадує про бізнесовий аспект такої ініціативи Богдана Губського. Він вважає, що така заборона могла б негативно позначитися на конкурентно спроможності українських авіакомпаній:

"Є спільні підприємства "Аеросвіт" приміром і ще якась іноземна компанія, якщо би ми прийняли цей закон, то перевірили б якщо ти з України, то тобі не наллють шампанського чи пива, а от іноземцям наллють. І це б також негативно вплинуло на конкурентно спроможність наших авіакомпаній".

Представники декількох авіакомпаній, до яких Бі-Бі-Сі зверталась з проханням прокоментувати тему безпеки авіаперевезень і алкоголю, запевняють , що існуючі правила з безпеки польотів вже й так не дозволяють нетверезим пасажирам посадку на борт літака.

А пілоти проходять відповідну медкомісію перед кожним вильотом в небо. Депутати відхилили прийняття законопроекту у першому читанні.