Жорстка боротьба за харківські дерева

Харківпротест.

У Харкові загострюється протистояння між активістами охорони довкілля і міліцією. Конфлікт виник, коли у місцевому парку почали масово вирубувати дерева. Активісти заявляють, що під час сутичок декого з них побила міліція.

Чому довкола парку такі пристрасті?

Через харківський лісопарк (а точніше, на межі між лісопарком та Центральним парком культури і відпочинку) має пройти велика дорога. За планами мерії, вона допоможе вирішити питання транспортної розв‘язки у центрі міста, розвантажить ті вулиці, що є, і має пов‘язати три центральні магістралі. Цей проект у мерії називають частиною підгоготовки Харкова до ЄВРО 2012. Але мер наголошує, що цей план не є планом лише нинішньої міської влади – ця вулиця є частиною генерального плану міста кількарічної давнини.

Взагалі це питання має давню передісторію. Вперше цей проект, який харків‘яни називають "пробивкою лісопарку", вони побачили три роки тому. Тоді він також викликав великий ажіотаж, але, оскільки до конкретних дій тоді не дійшло (будівництво не розпочалося, вирубки дерев не було), то й інтерес із часом згас, а тепер спалахнув із новою силою.

Аргументи екологічних активістів.

Значну частину протестувальників, які називають себе просто небайдужими людьми, обурює не тільки той факт, що в лісопарку вирубують столітні дерева, хоча це є головним мотивом їхнього спротиву і головною причиною, чому вони не дають зносити зелену зону в центрі міста. Але вони протестують, як вони самі кажуть, проти беззаконня, бо, як вони розповідають, міська рада сама собі видала дозвіл на вирубку 500 дерев (є рішення виконкому), а зрубали вже понад 600 і ще 100 мають зрізати цієї середи (тобто, сьогодні). Хоча екологи з громадських організацій стверджують, що рішення виконкому для таких дій замало – потрібні дозволи екологічних інстанцій. Наприклад, міністерства охорони навколишнього середовища. І саме цих документів, як кажуть екологи, лісоруби не надають.

Альпіністи на деревах.

У середу 26 травня із самого ранку в лісі на місці протестів зібралося дуже багато людей, з‘явився другий табір із трьох наметів з іншого боку просіки. За ніч люди укріпили свої барикади, навіть вирили траншею… Лісопарк від вирубування цілодобово охороняють кілька десятків активістів, а час від часу у якісь пікові моменти збирається до сотні небайдужих харків‘ян. Нині вони покликали на підмогу своїх друзів-альпіністів, які готові залізти на верхівки дерев, якщо з‘являться лісоруби. Вони сподіваються, що побачивши людей на верхівках дерев, лісоруби не відважаться пиляти ці дерева, де сидять люди. Увесь цей час у лісопарку дуже багато міліції. Інколи її більше, ніж учасників протестів. Ці активісти час від часу запитують, а чому вночі тут так багато міліції і навіщо… Міліція спочатку поводилась нейтрально і справді робила свою справу, тобто, охороняла громадський порядок. Але надалі міліціонери вже застосовували до активістів фізичну силу, і проти кількох з них порушені вже адміністративні справи за бешкетництво. І активісти кажуть, що міліція відверто стала на бік міської влади і виконує наказ убезпечити лісорубів від людей.