100 днів Януковича - "перебудова навпаки"

Наступного тижня президент Янукович звернеться із посланням до народу. За словами спікера парламенту Литвина, під час виступу президента буде озвучений "той план будівництва України, який нам конче потрібний".

Image caption Президент каже, що щодня працює над реформами

За попередніми даними звернення заплановане на 3 червня і відбуватиметься у палаці "Україна".

Ще раніше президент України заявляв, що влітку представить нову стратегію розвитку держави.

В інтерв’ю українським телеканалам він розповів, що в червні запропонує концепцію реформування України, тоді як самі реформи мають розпочатися у 2011 році.

Янукович розказав, що щодня працює над концепцією і залучив до розробки реформ "найкращих спеціалістів у світі з найбільш відомих консалтингових компаній, які брали участь у реформуванні у різних країнах".

Він також сказав, що розроблені реформи вже отримали позитивні оцінки, але не уточнив, яких галузей вони стосуватимуться.

Нові реформи знищать національні цінності?

Критичні заяви стосовно нової стратегії президента України вже лунають із лав опозиції.

Так, екс-прем’єр-міністр Юлія Тимошенко вважає, що у неї може бути закладений механізм знищення національних цінностей. Зокрема, лідер БЮТ припускає, що якщо до розробки стратегії залучали іноземних консультантів, то "постає питання, чиї інтереси закладені" в ній.

Більше того, пані Тимошенко припускає, що влада готує до підписання влітку нові угоди з Росією, які можуть призвести до втрати значної частини стратегічної власності держави.

Нищівної критики опозиції зазнали попередні угоди України з Росією, де йшлося про продовження терміну базування Чорноморського флоту РФ в Криму, а також про ціну на газ для України.

Про успіхи і невдачі чинної влади

Втім, саме укладання "харківських угод" нинішня влада вважає одним із найбільших своїх досягнень.

Підписані у квітні в Харкові домовленості продовжили перебування Чорноморського флоту РФ в Криму щонайменше на 25 років, а також заклали знижку на газ, який Україна купує у російського "Газпрому".

Image caption Прем'єр-міністр обіцяє втримати дефіцит бюджету в межах запланованого

Утім, опозиція назвала ці угоди "здачею національних інтересів", наголосивши, що навіть здобута знижка стосується найперше промислових підприємств, а не пересічних громадян.

Певні сумніви в успішності економічної політики чинного уряду висловлюють і за кордоном. Зокрема, як заявляв раніше віце-прем’єр Сергій Тігіпко, Міжнародний валютний фонд сумнівається у тому, що Україна зможе виконати державний бюджет і тому відклав свій візит до Києва.

Водночас, прем’єр-міністр Азаров наполягає, що попри непросту фінансову ситуацію Україна дефіцит бюджету цього року не перевищить запланованих 5,3%.

Експерт: реформи вже йдуть на повну, але не в той бік

Як розповів в інтерв’ю Бі-Бі-Сі експерт Віктор Небоженко, реформи чинна влада вже розпочала, причому докорінні і в усіх сферах життя: "від соціокультурної сфери, тобто зупинка просування української культури та української мови, до інтенсивного і нерівноцінного обміну з Росією".

В. Небоженко: Ми бачимо, що активні реформи відбуваються у судовій сфері, це теж можна назвати реформами. Тобто відбувається згортання демократичних інститутів і формування керованої демократії чи раннього авторитаризму.

Це все теж можна назвати реформами, ми просто звикли, що реформи завжди пов’язані з чимось негативним, але реформи можуть іти і у зворотному напрямку. Реформування українського суспільства відбувається ударними темпами.

І я так розумію, що на свої 100 днів Янукович оголосить своє звернення до народу, завдання якого буде пояснити, що він зробив за ці 100 днів. Не прозвітувати, а пояснити, чому він це робив, хоча у світовій практиці прийнято спочатку оголошувати декларації, обговорювати план із країною, а потім, спираючись на громадську думку, щось робити. Але Янукович обрав інший шлях, він спочатку щось змінив радикально в міжнародній політиці, в економіці, в судовій сфері.

Пан Небоженко наголосив, що говорити про плюси чи мінуси перших ста днів чинної влади в такій ситуації важко, але чітко видно, що є певна перебудова, але "перебудова навпаки".

Експерт також не виключив, що виступаючи перед народом президент Янукович може звернутися до критики попереднього уряду Юлії Тимошенко як пояснення скрутної ситуації в українській економіці.

Утім, за словами пана Небоженка, така риторика дієва лише у перші кілька місяців, незабаром вона втратить свою актуальність в очах виборців.