Головнокомандувач подав у відставку

Генерал Свида

Начальник Генерального Штабу Збройних Сил генерал Іван Свида йде з посади, заявивши, що визнає "право президента реалізувати його бачення шляхів розвитку Збройних сил".

Генерал написав про це у своєму рапорті, як повідомляють в міністерстві оборони.

Оглядачі визнають, що рапорт начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних сил України був емоційним.

Зокрема, пан Свида зазначає: "Як офіцер і відповідальна людина, я готовий працювати в складних умовах на зміцнення оборони країни. В ситуації, що склалася, я визнаю право Президента реалізувати його бачення шляхів розвитку Збройних сил. Він це робитиме з іншим начальником Генерального штабу".

Цей рапорт ще повинен розглянути президент Янукович, який, за Конституцією є Верховним головнокомандувачем Збройних сил.

Указ про призначення Івана Свиди на посаду Головнокомандувача попередній президент Віктор Ющенко підписав у лютому 2009-го року.

Генерал Свида служить офіцером з 1972-го року. Перед призначенням на посаду начальника Генштабу він командував Сухопутними військами.

Експерти відзначають, що в армії до нього ставилися з повагою.

Попередній начальник Генерального штабу Сергія Кириченко також пішов з посади за власним бажанням. Він пояснив це станом здоров'я.

Хоча відбулась вона тоді, коли українська армія відчула великі проблеми з фінансуванням навіть найнагальніших потреб, таких як забезпечення харчування військовослужбовців та погашення боргів за електропостачання та інші комунальні послуги.

Для армії бракує грошей

Військовий експерт Сергій Згурець з Центру досліджень армії та озброєнь припустив в інтерв'ю Бі-Бі-Сі, що рапорт про відставку Івана Свиди також міг спричинити тяжкий фінансовий стан української армії:

"Цей бюджет не дозволяє реалізувати жодної з програм, які передбачені попередніми планами реформування Збройних сил. На папері оборонний бюджет - близько 13 мільярдів гривень. Але де-факто він становить лише близько 8 мільярдів. Решта - це фонди. Спеціальний чи стабілізаційний, які, насправді, до армії не портаплять. І через недостатнє фінансування проблеми в армії ростимуть в геометричній прогресії."

Водночас, експерт вважає, що це було не єдиною причиною, яка змусила Івана Свиду написати рапорт про відставку.

"Треба враховувати, що пану Свиді вже є шістдесят років. І це вже пенсійний вік, який так чи інакше передбачає, що цього року він мав піти у відставку," - сказав Сергій Згурець.