Мороза немає серед можливих лідерів СПУ

Олександр Мороз
Image caption Навіть після 24 липня пан Мороз залишиться почесним лідером партії

Лідер Соціалістичної партії Олександр Мороз запропонував обрати нового лідера партії. Він назвав три кандидатури: екс-голову Фонду держмайна Валентину Семенюк, керівника "Турбоатому" Віктора Суботіна і міністра економіки Василя Цушка.

Така пропозиція пролунала під час засідання політради партії у Києві у суботу.

Вибори призначено на 24 липня. Чинний лідер партії ще раніше заявляв про намір залишити посаду, а також висловлювався на підтримку кандидатури пана Цушка.

Як розповіла Бі-Бі-Сі пресова секретар пана Мороза Ірина Гаврилова, поки що чинний лідер СПУ не планує залишати партійну діяльність, оскільки одразу після виборів нового керівника пан Мороз отримує статус почесного голови партії.

Рішення пана Мороза не висувати свою кандидатуру на виборах, як розповіли у прес-службі, пов’язане із незадовільними результатами останніх парламентських та президентських виборів для цієї політичної сили.

Зокрема під час парламентських перегонів 2007 року СПУ з менш ніж трьома відсотками не вдалося подолати прохідний бар’єр до Верховної Ради, а під час президентських виборів цієї зими пана Мороза підтримали менше одного відсотка виборців.

За словами прес-секретаря пана Мороза, він сам визнає, що партії потрібні зміни.

Останнє засідання політради СПУ виявилося гострим та дискусійним.

За повідомленнями ЗМІ, дебати викликало призначення голови Миколаївського осередку партії. Одна з українських газет навіть опублікувала повідомлення про те, що у пана Мороза через це стався серцевий напад і він залишив засідання. Втім, прес-служба спростувала інформацію про напад, назвавши роботу журналістів непрофесійною.

У самій партії кажуть, що підтримка пана Мороза не ґарантує, що новим головою СПУ стане саме пан Цушко. Сам кандидат заявив, що ще має обміркувати пропозицію очолити партію, але водночас зазначив, що готовий стати її керівником, якщо з’їзд підтримає його кандидатуру.

Олександр Мороз є незмінним лідером Соціалістичної партії з моменту її створення у 1991 році. Відтоді партія щоразу проходила до парламенту аж до дострокових виборів 2007 року.

У 1994 — 1998 роках та у 2006 −2007 роках Олександр Мороз обіймав посаду Голови Верховної Ради. Востаннє його обрали на цю посади за підтримки депутатів від КПУ та Партії реґіонів, хоча доти Соціалістичну партію асоціювали з опонентами ПР.

Експерт: зміни потрібні, але повернення до ВРУ вони не ґарантують

Як зазначив в інтерв’ю Бі-Бі-Сі президент аналітичного центру "Відкрита політика" Ігор Жданов, після подій 2007 року позиції пана Мороза "суттєво похитнулися не лише всередині партії, але й у рейтинґу суспільної підтримки".

Тому, зазначив експерт, істотна частина соціалістів розуміє, що необхідне оновлення самої партії, її програмних документів і партійного керівництва.

Попри останні невдачі Соціалістичної партії, пан Жданов вважає, що соціалістичний рух як такий в Україні має перспективи. Хоча можливе повернення СПУ до парламенту під керівництвом пана Мороза, на його думку, виглядає досить проблематичним.

Водночас, як зазначає експерт, і обрання пана Цушка теж не означатиме, що партія ґарантовано отримає друге дихання. Хоча, якщо чинній владі вдасться вивести українську економіку з кризи, це зіграє і на користь міністра економіки, а отже, і його партії: "Якщо ситуація буде розвиватися нормально, то зрозуміло, що частину успіху разом з Реґіонами, і разом з Януковичем розділить пан Цушко".