Син України: Лев Троцький - Лейба Бронштейн

Троцький
Image caption Леон Троцький провів останні роки життя у вигнанні і загинув від рук агента НКВД в Мексиці.

Місцева влада містечка Бобринець на Кіровоградщині хоче увічнити пам’ятником одного з лідерів більшовицької Росії Лева Троцького, який народився в селі, що тепер називається Бреславка Кіровоградської області.

Бобринецька влада пояснює свої наміри прагненням вказати на цікавість регіону і привабити туристів.

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

Кіровоградський громадський активіст і політичний оглядач Дмитро Сінченко каже, що опоненти такого пам’ятника вказують на негативні оцінки діяльності Троцького, як одного з чільних діячів жорстокої більшовицької влади, яка призвела до смерті багатьох людей в Україні.

Радянський Союз виявився майстром фальшування історії шляхом замовчування, викреслення людей у прямому і переносному значенні цього слова.

Українська Радянська Енциклопедія, видана у вісімдесятих роках, навіть не має окремої розповіді про народженого в Україні комуністичного революціонера Лева Троцького.

Є лише дві статті з нищівною критикою Троцькізму як, цитата "ворожої марксизму-ленінізму течії робітничого руху". А можна було би розповісти про його народження і дитинство на Херсонщині – Тепер Кіровоградська область. Навчання в Одесі і залучення там до лівого руху, але у комуністичних істориків була серйозна проблема.

У такій статті треба б було також згадати про жахливе і підступне убивство Лева Троцького у Мексиці у 1940 році – агентом НКВД Рамоном Меркадером, який, відсидівши у в’язниці емігрував у Радянський Союз і отримав звання Героя Радянського Союзу від керівника КГБ Олександра Шелепіна.

Дослідження британського історика

Один з дослідників діяльності Лева Троцького - британський історик Роберт Сервіс. Він видав нещодавно ґрунтовну біографію революціонера.

Пан Сервіс в інтерв’ю Бі-Бі-Сі сказав, що довкола особи Троцького на Заході створений "міф" про нього? як антисталініста, правильного революціонера і комуніста з людським обличчям.

Але британський історик стверджує, що дослідження діяльності Троцького виявляє: "менш позитивний портрет людини, яка була по крижаному байдужа до страждань людства, коли йшлося про інтереси ідеї, якій він присвятив своє життя":

"Він прагнув, щоб після Жовтневої революції спалахнула громадянська війна. Він навмисне заборонив діяльність Червоного хреста у Поволжі. Він жорстоко придушив повстання моряків 1921-го року, попри те, що він намагався прикидатися, що нібито ніякого стосунку до цього не мав. Він не мав жодної зацікавленості у тому, щоб зупинити показові судові процеси, аж поки вони не почали зачіпати його прибічників. А найбільше мене здивувало те, як чіпко він тримався за ідею соціалістичної революції у Європі в результаті нової європейської війни. Тобто він хотів ще однієї світової війни у 20-х роках. І постає портрет людини, яка була набагато співзвучнішою зі Сталіном, аніж він сам це намагався змальовувати і як це намагаються подавати троцькісти".

Оскільки батько Троцького Давид Бронштейн був землевласником на тодішній Херсонщині і успішно торгував сільськогосподарською продукцією, більшовик Троцький відрікся від батьків, як від класових ворогів.

Роберт Сервіс каже, що насправді ідеї та методи Троцького були не дуже відмінними від ідей Сталіна.

Після смерті Леніна Троцький вів внутрішньопартійну боротьбу зі Сталіним за лідерство в комуністичній партії, але він програв і 1929 року його вигнали з Радянського Союзу. Він жив з родиною спочатку в Туреччині, потім в різних країнах Західної Європи.

Якби він був більш успішним у політичній боротьбі і випередив Сталіна у 20-х роках, чи був би Радянський Союз іншим? Чи існували б ГУЛАГИ і величезна кількість жертв радянської влади?

Історик Роберт Сервіс вважає, що ні:

"Те, що сталося у 30-х роках було таким жахливим, що ми забуваємо, що навіть з Леоном Троїцьким цей комунізм не був би з людським обличчям. Можливо було би не так погано, але було би масове кровопролиття задля колективізації селянства. А оскільки 80% країни складали селяни, то це було би катастрофічним для СРСР. Навіть якби це не було в таких масштабах, як відбулося за Йосипа Сталіна. Нам треба просто відкласти вбік те, що ми знаємо відбулося за Сталіна, і подивитися на те, до чого був схильний й готовий Троцький і що би він зробив".

Лев Троцький, чи як його частіше називають на заході Леон Троцький, однозначно був дуже обдарованим і привабливим лідером. Його ораторський хист визнавали навіть супротивники.

Безліч інтелектуалів на заході кидалися йому на допомогу у вигнанні, давали йому кошти, підтримували усіляко, вважаючи його позитивним героєм.

Попри мільйонні жертви комуністичної влади історик Роберт Сервіс вважає, що революціонери, в яких руки потім виявилися закривавленими, і Сталін, і Ленін, і Троїцький вірили в проголошувані ними ідеї кращого суспільства?:

"Необхідно визнати, що навіть у випадку Сталіна і точно у випадку Троцького треба враховувати, що вони вірили у те, що вони будували кращу цивілізацію за ті, що колись існували на землі. Без розуміння ідеології зрозуміти цих людей неможливо. Інакше, навіщо жити в якихось брудних квартирах в еміграції, коли той талант можна було використати для чогось іншого? Це можливо лише тому, що вони вважали, що одного дня їхнє життя матиме сенс, бо вони матимуть владу і робитимуть усі ті чудові справи".

Чому аж тепер Троцького більш критично оцінюють на Заході?

"Він був такий переконливий і привабливий особливо для людей, які хотіли іншого життя ніж їм пропонував капіталізм чи навіть парламентська демократія. А Троцький пропонував дуже прості вирішення проблем. Багато людей просто прийняти від нього цю цукрову таблетку – переконання, що комунізм покращить життя людей."

Радянська влада викреслила ім’я Троцького зі своєї версії історії попри те, що він був ключовим більшовицьким діячем в часи підготовки Революції в Росії 1917 року.

Він був одним організаторів та першим командувачем Червоної армії та ідеологом колективізації.

На думку історика Роберта Сервіса роль Троцького в історичних подіях була визначальною:

"Я думаю що більшовики були дуже динамічною силою в революції. Без Леніна і Троцького революція в Росії, можливо, не призвела би до однопартійної диктатури, бо саме ці двоє надавали більшовизму такої динаміки. Тому Троцький - дуже важлива постать у тій революції."