Екс-міністр: цього року реформ не буде

обмін валют

Президент Янукович, 100 днів на посаді якого виповнюється цього тижня, заявив, що за основу розвитку економіки буде взята інноваційно-інвестиційна модель. Цього тижня він обіцяє оголосити програму розвитку країни.

Очікують, що, передусім, йтиметься про економічні реформи.

Водночас Володимир Лановий, який був міністром економіки за президента, а нині очолює Інститут реформ, сказав в інтерв'ю Бі-Бі-Сі, що не бачить налаштованості нинішнього уряду на проведення ринкових реформ в економіці.

На думку пана Ланового, "цього року ніяких реформ не відбувається, і мабуть, не відбудеться" і "уряд взагалі не зорієнтований на ринкові фактори розвитку економіки".

"Він спирається на консервативні фактории, пов’язані із посиленням ролі влади. Хоча це є шлях, який не приведе до очікуваних результатів. Поки що я не бачу у світогляді представників влади, їх баченні розвитку суспільсьва і економічних відносин таких політичних складових, які б говорили про розвиток нашої економіки в ринковому напрямку, у напрямку технологічному, високотехнологічному. Поки що таких бажань у цієї команди немає. Вони думають про зміцнення певних позицій, окремих груп і фірм, укріплення своєї політичної сили. А це не значить розвиток суспільства і економіки", - вважає пан Лановий.

Тим часом екс-прем'єр Валерій Пустовойтенко, який очолював уряд за часів президента Кучми, вважає, що нинішня влада в Україні є готовою до проведення реформ:

"Думаю, що вони готові. Той, хто буде говорити, що неготовий чи неспроможний, то їх відправлять в іншу сторону. І останні виступи на Раді регіонів і у Києві, і у Львові ще раз показують, що Янукович як ніколи виріс як політик, і він особливо розуміє нагальність економічних проблем в Україні, які потрібно побороти."

Віктор Янукович заявив минулого тижня, що саме економічні реформи мають об’єднати українське суспільство. Водночас він висловився за системний підхід до реформування економіки:

«Ми добре знаємо, що економіка – як чутлива жінка, до якої не можна підходити просто так, бездумно,» - заявив Віктор Янукович.

Наприкінці лютого 2010 року, після свого обрання на посаду президента, Віктор Янукович оголосив про наміри провести реформування української економіки. Він також створив комітет з економічних реформ і сам очолив його.

Image caption Цього тижня виповнюється 100 днів пана Януковича на посаді

Тоді пан Янукович заявляв, що вважає за необхідне у першу чергу провести податкову реформу, дерегуляцію діяльності малого та середнього бізнесу, а також покращення умов для інвестицій у базові галузі економіки та інфрастурктуру. Крім того, йдеться про реформування системи соціального захисту та формування прозорого ринку землі.

Утім, оголошуючи про потребу у проведенні реформ, президент заявляв, що почнуться вони лише у 2011 році, хоча концепція цих реформ має бути оприлюднена у перші дні червня цього року.

Реформування економіки називав своїм першочерговим завданням і віце-прем’єр з економіки Сергій Тігіпко, який за підсумками першого туру президентських виборів посів третє місце після Віктора Януковича та Юлії Тимошенко.

Він також заявляв, що погодився працювати в уряд Миколи Азарова саме задля проведення реформ, і подасть у відставку, у разі, як побачить, що реформи не здійснюються.

Необхідність проведення цих реформ вже не перший рік проголошується українською владою, і проведення відповідних реформ обіцяли усі попередні уряди і президенти. Проте, переважно, ці обіцянки так і залишилися невиконаними.

Водночас як українські, так і міжнародні оглядачі неодноразово висловлювали думку, що ті еконмічні реформи, які, все ж таки, відбулися в Україні, здійснювалися зовсім не прихильниками ліберальної ринкової економіки. Натомість ліберально-налаштовані представники української влади не скористалися шансом на проведення реформ.

Наприклад, в останній доповіді, підготовленій представникцтвом ЄС в Києві, йдеться про те, що за минулий рік реформи, покликані наблизити Україну до ЄС, зокрема, і в економіці, уповільнилися, хоча при владі перебували відомі прихильники лібералізації економіки – прзеидент Віктор Ющенко і прем’єр Юлія Тимошенко.

Експерти ЄС пояснили це, передусім, політчиною нестабільністю в Україні напередодні президентських виборів.

Раніше керівник представництва Світового банку в Україні Мартін Райзер заявляв, що у разі, як Київ і надалі уникатиме реформування економіки, Україні навряд чи вдасться вийти із економічної кризи.

При цьому фахівці банку радять Києву, передусім, здійснити реформу енергетики, пенсійну реформу, скоротити бюджетні видатки, спрямовувати на розвиток інфраструкрури не менше 1% від ВВП, ліквідувати податкові пільги і, водночас, лібералізувати діяльність бузнесу.

Новини на цю ж тему