Перші 100 днів першої пані України

За перші 100 днів президентства Віктора Януковича за межами Донецька першу леді майже не бачили. Ще раніше президент обіцяв, що до Києва Людмила Янукович не переїде.

Image caption Людмилу Янукович легше побачити у Донецьку, ніж у столиці

Чим же займалася дружина президента останні сто днів? І чи часто її бачили у самому Донецьку?

Балет "Дон-Кіхот" на музику Людвіга Мінкуса на сцені Донецького оперного театру дають кілька разів на рік. Неодмінно — у жовтні, до дня народження Людмили Янукович.

"Дон-Кіхот" — улюблений балет дружини президента, нарівні із "Жізеллю" та "Лебединим озером". А в музично-драматичному театрі пані Янукович не пропускає жодної прем’єри. Життя першої леді не відзначається публічністю.

Театр — одне з небагатьох місць, де можна зустріти пані Янукович. Особливо розкуті глядачі підходять і просять про фото на згадку.

Художній керівник Донецького національного театру опери та балету Вадим Писарєв каже, що присутність у залі дружини президента не створює незручностей для інших глядачів.

За його словами, перша леді дуже відкрита, будь-хто може підійти до неї і взяти автограф.

"Це людина, яка дуже любить свою родину, все своє життя поклала на виховання дітей. У Віктора Федоровича дуже надійний тил. Це я можу сказати прямо і відверто", — розповідає пан Писарєв.

Загадкова леді

Про першу леді України відомо мало. Навіть відеозапис із заходу за участю дружини Президента знайти важко. Вона не виступає на публіці, не дає інтерв’ю і уникає пильної уваги з боку журналістів.

З кінця 90-х років можна пригадати лише кілька виступів Людмили Янукович: вони були пов’язані з діяльністю її благодійного фонду "Від серця до серця".

Дружина на той час губернатора Донеччини їздила до дитячих таборів, будинків дитини, дарувала автомобілі та іграшки.

А нещодавно пані Людмила з’явилася на засіданні клубу "Інтелігент" при ліцеї Донецького національного університету: її оголосили берегинею клубу. Ініціатива належить Вадиму Писарєву, який багато років опікується талановитими дітьми.

Проти волі батьків

Сімейне життя Людмили Янукович могло скластися зовсім по-іншому. Її дядько обіймав високу посаду: за одними даними — у міській прокуратурі, за іншими — в суді.

Щодо Януковича, то той, як відомо, на момент знайомства із майбутньою дружиною мав за плечима дві судимості. Донецький поет і друг сім’ї Борис Білаш каже, що свого часу родина нареченої була проти такого шлюбу: мовляв, цей хлопець — тобі не рівня.

Image caption Людмила Янукович відвідала концерт "Обличчя нової опери" у Донецьку

Пан Білаш розказує, що родичі, які обіймали високі посади, всіляко намагалися розлучити закоханих, а Людмилі пророкували велике майбутнє, якби вона вийшла заміж за рівного собі.

" А хто тоді був Віктор Федорович? Людина молода, із великими амбіціями, із бажанням відбутися в житті, трудоголік. І вона йому завжди допомагала. Зараз таких жінок не дуже й зустрінеш. А в неї такий принцип: усе, що віддав, — те твоє", — розповів друг родини Януковичів.

Добра господарочка

Борис Білаш жив із Януковичами в одному під’їзді. Сусіди часто ходили в гості. Поет пригадує, як Віктор Янукович у часи суцільного дефіциту приходив із гостинцями — палкою ковбаси чи мішком картоплі.

Про пані Людмилу Борис Білаш говорить як про чуйну натуру. Класична музика чи спів могли довести її до сліз.

Відзначає також її хист як господині, каже, що і гостей добре зустрічала, і дітей виховувала вимогливо, але була по-материнськи доброю.

"Вона дуже вимоглива. По-материнськи добра, і разом із тим була якась жорсткість. Але ця жорсткість ішла від Віктора Федоровича. Тому що він дітей тримав у дисципліні, як на виробництві підлеглих", — додає Борис Білаш.

Людмила Янукович одягається досить стримано і не змінює зачіску багато років поспіль. Чи не єдиний люксовий аксесуар в її гардеробі, який можна помітити під час відвідання театру, — це сумочка "Шанель".

Вадим Писарєв каже, що дружина Президента обирає одяг сама, а занадто модні сукні — не для неї, їй до смаку скромне і красиве вбрання.

"Це повинен бути обов’язково однотонний костюм чи сукня: червона, кремова чи чорна. Але якщо чорна, то обов’язково з білими вставками. Знаю, що Людмила Олександрівна за всим стежить сама. У неї немає ані кутюр’є, ані стиліста. Є своя точка зору, і вона її дотримується. І вважаю, це дуже правильно", — каже пан Писарєв.

Перша пані

Нещодавно у макіївській церкві святих Кирила та Мефодія Людмилі Янукович вручили нагороду Української православної церкви — за допомогу у будівництві храму у Єнакієвому.

Відомо, що перша леді — людина набожна, часто відвідує храми та монастирі. Уже в зрілому віці вони з чоловіком обвінчалися: обряд провів духовний наставник родини Януковичів схіархімандрит Зосима.

Прес-секретар Донецької єпархії отець Георгій Гуляєв каже, що дружина Президента допомагає церкві і людям, однак не любить афішувати це.

А на запитання, чи не варто зробити благодійну роботу публічною і прозорою, священник відповідає так: "Давайте вона сама визначатиме, якою їй потрібно бути. Тому що є роль держави і є традиції.

Був час радянський, коли про дружин генеральних секретарів ніхто не знав. Лише Раїса Максимівна Горбачова себе показала. Право цієї родини чинити так чи інакше. Тому що копіювання західних зразків, коли є перша леді... Леді — це все ж таки західний уклад.

У нас як зватиметься — перша пані? У нас свій менталітет, і його важко перебороти. І навіть не треба бороти. Ми є такі, які ми є, — ми українці".