Міліція: тварин у зоопарку не труїли

У київській міліції заявляють, що під час експертизи ознак отруєння не виявили ані у слона Боя, загиблого наприкінці квітня, ані у верблюдиці Маї, якої не стало минулого тижня.

Image caption Найбільший мешканець зоопарку помер у 40 років

Більше того, в міліції кажуть, що немає підстав стверджувати, що смерть самки бізона Вії теж викликана отруєнням.

Тимчасово відсторонена від виконання обов’язків директора Київського зоопарку Світлана Берзіна назвала результати експертизи, оприлюдненої міліцією, неповними.

За її словами, ще не завершене гістологічне дослідження тканин, а також немає даних біохімічного аналізу крові Боя. Пані Берзіна також повідомила, що зоопарк звернувся у незалежну лабораторію, щоб встановити причини загибелі слона.

Перевірку господарської діяльності "Київського зоопарку" розпочала столична прокуратура. Таке рішення ухвалили через цілу низку смертей тварин, а також через суспільний резонанс, який викликали ці події.

До перевірки залучили міську санепідемстанцію, Головне управління ветеринарної медицини, екологічну інспекцію Києва та Контрольно-ревізійне управління міста.

Image caption Бізок Вія прожила в Київському зоопарку 26 років

Керівництво київського звіринцю звернулася до правоохоронних органів з проханням активніше розслідувати загибель тварин.

26-річний бізон Вія померла у неділю. Як повідомила прес-служба столичного зоопарку, є симптоми того, що тварину отруїли.

Водночас, за попередніми даними експертів Національного університету біоресурсів та природокористування, тварина могла померти від старості.

Смерть бізона стала третьою за останній місяць. В обох попередніх випадках керівництво зоопарку заявило про отруєння тварин і припустило, що до загибелі тварин можуть бути причетні ображені колишні співробітники, а отруєння - це їхня помста.

Натомість, захисники тварин звинувачують керівництво звіринцю у недбалому ставленні до його мешканців.

Зокрема, лідери Міжнародного товариства захисту тварин "SOS" та ініціативної групи порятунку "Київського зоопарку" вже не раз заявляли про необхідність змінити керівництво зоопарку.

Вони звинувачують нинішнього директора в некомпетентності.

На час розслідування обставин смертей тварин на території звіринцю розмістили камери спостереження.

Українські зоопарки і досі підпорядковані Мінкульту

Ігор Довгаль, заступник директора Інституту зоології та член науково-технічної ради при київському зоопарку розповів про проблеми, з якими стикаються українські зоопарки.

І. Довгаль: Скажімо так, в нас є кілька зоопарків державного рівня, в яких ситуація з утриманням тварин відносно непогана. Є більш розвинуті зоопарки, є менш. З кращих зоопарків це – Миколаївський, Харківський, Рівненський, наскільки мені відомо.

Але тут проблема ось в чому: те фінансування, яке виділяється на утримання зоопарків, воно йде на рівні міста, і його явно не вистачає. До того ж зоопарки, крім міністерства охорони навколишнього середовища, підпорядковані ще міністерству культури, а вони міністерству культури зовсім непотрібні. І у міністерства культури грошей на утримання зоопарків немає.

Така ситуація склалася за радянських часів, цю проблему треба вирішувати. Відповідне звернення директорів провідних зоопарків України до президента в цьому році було.

Бі-Бі-Сі: А як же тоді зоопарки, якщо їм не вистачає фінансування, знаходять гроші на харчування тварин? Все ж екзотичні тварини, особливе харчування…

Image caption Верблюдиця Мая - остання жертва

І. Довгаль: Все ж гроші на утримання надходять, хоча їх і замало. Але скажімо так: на харчування тварин, цих грошей вдосталь, але для того, щоб проводити реконструкцію, будувати нові вольєри, щоб якось розвивати ці зоопарки, бо це є необхідним, щоб вони були більш презентабельними, на капітальне будівництво… Звичайно, це мають бути значні кошти.

Наприклад, київський зоопарк потребує реконструкції, а це – десятки мільйонів гривень. У нас зоопарк був непоганого рівня для Радянського Союзу, для тих умов, які існували тоді, а треба все таки підтягуватися до європейського рівня. Мені довелося бувати в зоопарках на Заході, і нам, на жаль, щодо цього треба багато працювати.

Бі-Бі-Сі: А от чи відбувається моніторинг українських зоопарків? Системний.

І. Довгаль: Звичайно, відбувається, і є суспільні природоохоронні організації, які відвідують зоопарк. Представники таких організацій входять до науково-технічної ради, до якої входжу я.

Такий моніторинг ведеться, але справа в тому, що треба допомагати зоопарку, а не заважати, створюючи якісь журналістські сенсації. А от це якраз дуже заважає.

Коли в зоопарку труять тварин, це просто жахливо, але тут, я думаю, треба шукати тих, хто зацікавлений. Я думаю, що дирекція зоопарку не зацікавлена, щоб у них гинули тварини. Я дуже чекаю результатів експертизи ветеринарної і результатів роботи прокуратури, бо дуже хочеться знати, в кого ж руки піднялися на таке.