І.Семиволос: ''Це не минеться Ізраїлю''

"Вбивством з боку держави" назвали напад ізраїльтян на "флотилію миру" у Туреччині. А низка держав разом із Радою Безпеки ООН виступили з вимогою негайного і неупередженого розслідування інциденту, який забрав життя майже десяти людей.

Image caption Корабель із "Флотилії миру" під турецьким прапором

Кореспондент Бі-Бі-Сі Олег Рац розмовляв з директором Центру близькосхідних досліджень у Києві Ігорем Семиволосом на тему ізраїльського нападу на флотилію з вантажем для Ґази і запитав його, чи у останньому випадку не простежується якась уже усталена тактика Ізраїлю.

І. Семиволос: Важко сказати, чи влаштовується чітка тактика Ізраїлю тут, в даному випадку, але очевидно, що Ізраїль (і вже, власне, про це йдеться) зараз може бути обвинувачений в тому, що, принаймні, він надмірно застосував зброю без будь-яких очевидних пояснень і обґрунтувань.

Це вже зараз очевидно, а далі, звичайно, можна говорити і про те, що напад відбувся у міжнародних водах. Можна говорити про те, що (принаймні, зі слів ізраїльських спікерів) на борту цього судна люди були озброєні хіба що ножами, тобто, чи могли, чи не могли такі дії загрожувати життю конкретних солдатів, ізраїльських рейнджерів.

В будь-якому разі очевидно те, що зараз є надмірне застосування сили без будь-якого чіткого обґрунтування.

Бі-Бі-Сі: Вже було висловлено гостру міжнародну реакцію. І чи цей серйозний випадок, сказати так, знов минеться Ізраїлю, який вже від самого початку обрав тактику активного захисту власних дій, згадавши оце слово "терористи", маючи на увазі твердження, що дехто поміж активістів мав зв’язок з терористичними організаціями? Отже, що для Ізраїлю?

І. Семиволос: Я думаю, що це не минеться Ізраїлю, і вже багато хто у самому Ізраїлі стверджує про так звану другу війну в Газі, дуже таку блискавичну війну, яку Ізраїль вщент програв.

Але в будь-якому разі я думаю, що, звичайно, Ізраїль буде займати зараз таку наступальну позицію, оскільки він інакше буде змушений ухвалювати дуже багато непопулярних і небажаних політичних рішень.

Але одне політичне рішення буде змушений ухвалити в будь-якому разі – це незалежна комісія з розслідування цього інциденту або цього злочину. І очевидно, що наслідки рішення цієї комісії ще попереду.

Image caption Туреччина протестує проти Ізраїлю

В будь-якому разі таким чином Ізраїль буде пробувати пом’якшити або нівелювати негативну реакцію світу на цей злочин.

Бі-Бі-Сі: А який вплив все це матиме на перспективи того, що зветься "мирний процес на Близькому Сході"?

І. Семиволос: Сьогодні насправді ситуація складається таким чином, що ключовим завданням для Ізраїлю і для світової громадськості також і взагалі для Сполучених Штатів Америки є недопущення, або, скажімо, спроба зробити все, аби не допустити третього палестинського повстання, яке може не лише підкріплюватись світовим осудом дій Ізраїлю, але й підтримкою з боку багатьох країн арабського і мусульманського світу (ви знаєте про реакцію Туреччини і таке інше). Тобто, набагато гіршої ситуації для Ізраїлю, ніж це було раніше. Отже, я думаю, що це, власне, є зараз ключовим завданням.