Розслідування смерті студента в міліції

Учасники акції протесту біля будівлі Шевченківського райвідділу міліції, де за нез’ясованих обставин помер студент Ігор Індило
Image caption Учасники акції протесту біля будівлі Шевченківського райвідділу міліції, де за нез’ясованих обставин помер студент Ігор Індило.

Правозахисники, а також опозиційні депутати вимагають відкритого розслідування смерті студента у райвідділі міліції Києва тиждень тому.

Генеральна прокуратура порушила карну справу за цією справою, а до розслідування МВС долучило комісію з представників громадських організацій та преси.

На місці події

Годинник на стіні в кабінеті відстороненого від виконання обов‘язків підполковника міліції Петра Мірошниченка відбиває ще одну годину.

Минув уже тиждень з дня смерті 19-річного студента Ігоря Індила тут, у цій чотириповерховій будівлі, яку вже пікетували й погрожують надалі і пікетувати обурені студенти і представники громадських організацій.

Вони вважають, що Ігор Індило в Шевченківському райвідділі міліції Києва помер внаслідок побиття міліціонерами.

Підполковник міліції Петро Мірошниченко сподівається, що розслідування буде об’єктивним.

Офіційна версія міліції полягає в тому, що начебто у нетверезому стані хлопець впав на кам‘яну підлогу.

Однак подібні пояснення в Україні вже звучать не вперше і тому сприймаються з недовірою.

Відсторонений на час розслідування від керівництва райвідділом підполковник міліції Мірошниченко каже, що необхідно встановити камери відеоспостереження у райвідділку:

"Треба відеоспостереженням обладнати всі кімнати. Це найкращий вихід. Безумовно, шукатимемо кошти, щоб така ситуація більше не повторилася".

Вже за тиждень мають з‘явитися результати розслідування, до якого пообіцяли долучити представників правозахисних організацій і медіа.

Image caption Студентський протест

Хоча Генеральна прокуратура має пріоритет у пошуку істини, представники цієї громадської комісії несподівано отримали підтримку найвищої влади.

Так члени комісії опинились в кабінеті Мірошниченка, де я попросив дати коментар члена комісії правозахисника Едуарда Багірова:

"Ми запросили журналістів та представників громадських організацій для того, щоб об‘єктивно, збоку дивитись на хід розслідування та вивчати матеріали, які підтверджують інформацію "за" чи "проти". Думаю, що для громадськості будуть важливими не тільки результати розслідувань, які проводитиме МВС і прокуратура, а й ті, хто є особами незаангажованими та незацікавленими у результаті ні "за", ні "проти".

Секретар Гельсінської спілки в Україні Володимир Яворський сказав в інтерв’ю Бі-Бі-Сі, що невідомо, наскільки ефективною буде така комісія з огляду на її склад. Він також сказав про дані, що "представники міліції зустрічаються з усіма студентами в гуртожитку і починають тиснути на середніх свідків, щоб вони змінили" свідчення.

Тим часом в Україні вже лунають заклики, щоб справа про смерть Ігоря Індила була заслухана в парламенті.

А омбудсмен Ніна Карпачова заявила, що порушення прав людини у Шевченківському райвідділі міліції є, за її інформацією, систематичними. Тому вона вимагає не відсторонення начальника, а зняття його з роботи.

Історія питання

Image caption Міліціонери своєї провини не визнають і стверджують, що хлопець помер після того, як упав

До міліції Ігор Індило потрапив з гуртожитку. Там більшість - приїжджі.

Ті, хто приїхав до Києва здобувати освіту, як загиблий Індиго. Або роботу, як дільничний міліціонер, котрий відвозив хлопця до міліції.

Охоронець гуртожитку Дмитро Хворостина, який повідомив дільничного про порушення порядку, розповідає свою версію причини конфлікту.

"Я йому віддав студентський квиток. Він пішов у гуртожиток, а за якийсь час повернувся і почав вимагати повернути йому студентський. Це означає, що ця людина була п‘яна, бо не пам‘ятала, що я віддав йому раніше цей студентський квиток. Спочатку він запитував ввічливо, а потім з‘явилися якісь хамські нотки і якась лайка пішла".

В Україні за останні роки не відбулось суттєвих змін у системі роботи міліції.

Навіть у біднішій Грузії реформи були помітніші. Там майже повністю змінили персонал поліції, навчили її по-новому і оголосили жорстоку війну хабарництву.

В Україні після «помаранчевої революції» та декларованих гасел "міліція з народом" міняли лише керівництво.

Схоже, зберігається ця традиція й зараз, коли до влади прийшли опоненти помаранчевої команди.

Якщо колись міністр внутрішніх справ Юрій Луценко в ефірі телебачення намагався виправдатися за скандальний інцидент в німецькому аеропорту, то новий міністр від партії регіонів Анатолій Могильов поки що нічого не заявив про випадок із студентом.

Новини на цю ж тему