Янукович: реалізувати європейський вибір

Президент Янукович звернувся до українського народу з посланням з нагоди 100 днів свого президентства. Він подав нове бачення економічного розвитку країни, стратегічних взаємин з Росією і ЄС, розвитку в гуманітарній сфері.

Image caption Експерти кажуть, що пан Янукович сконцентрував владу в своїх руках

В палаці "Україна" його слухали президенти Леонід Кравчук та Леонід Кучма, депутати, міністри, представники громадськості. Захід транслюювали українські канали.

Реформи Президента Януковича

Напередодні він оголосив про початок економічних реформ.

Image caption Віктора Ющенка не було на урочистостях

Зокрема, Віктор Янукович заявляє, що Україна готова до реалізації глибинних реформ у всіх сферах життя.

"Ми створили передумови для реалізації нового курсу на глибинні реформи і системну модернізацію країни, яка охоплюватиме всі сфери суспільного життя і завершить нову хвилю необхідних соціально-економічних перетворень."

Віктор Янукович зауважив, що країна має перші позитивні тенденції у національній економіці. За його словами, поступово зростає ділова активність і промислове виробництво, спадає напруженість у фінансовому секторі. Президент також зазначив, що сьогодні нова, згуртована влада здатна реалізовувати реформи.

Він підкреслив, що люди чекають змін, і, відповідаючи на очікування людей, він пропонує курс , як він сказав "глибинних реформ". За його словами, реформи реалізовуватимуться під гаслом: "Не люди для реформи, а реформи для людей".

Economist про 100 днів Януковича читати тут

Опозиція вже назвала "провальними" 100 днів президентства Януковича, сказавши, що він не виконав жодної зі своїх передвиборчих обіцянок, зокрема, у питанні пенсій і зарплатні, і у багатьох напрямках здав національні інтереси України.

Кінець політичної нестабільності?

Пан Янукович наголосив, що вважає останні п’ять років втраченими для України. Водночас, він висловив переконання, що "ця сторінка перегорнута" і Україна прийшла до політичної стабілізації. Президент вважає, що прагнення українців до розвитку країни може слугувати фактором, який допоможе стимулювати поступ в ній: "Сьогодні наше головне завдання полягає в тому, щоб повернути людям віру у сильну, розвинуту і сучасну Україну, де кожен відчуває себе учасником національного розвитку."

Image caption Президент розповідає про те, якими він бачить реформи в Україні

Також пан Янукович пообіцяв під час реформування політичної системи посилити права опозиції. Окремим пунктом промови Віктор Янукович виділив ставновлення громадянського суспільства в Україні, пообіцявши суспільним об'єднанням розширення повноважень: "Прийшов час суттєво розширити компетенцію інституцій громадянського суспільства. Громадським організаціям, як і органам місцевого самоврядування, буде передана частина функцій, яку вони виконують як органи державної влади."

Протягом останніх тижнів опозиційні політичні сили, громадські об'єднання та журналісти неодноразово заявляли про утиски.

Олігархи в черзі

Президент також запевнив, що представники великого капіталу не зможуть впливати на чиновників і рішення, які ті ухвалюють.

Він, зокрема, зазначив: "Хочу також запевнити усіх скептиків і критиків: олігархи, лобісти, інші групи впливу будуть стояти, як-то кажуть, у "загальній черзі". Ніякого стороннього впливу на державні рішення я не допущу. Часи "дикого капіталізму" закінчилися на виборах 2010 року."

Раніше Віктору Януковичу закидали присутність у його політичній силі представників великого бізнесу зі сходу України та прихильність багатьох чиновників уряду Миколи Азарова до інтересів бізнес-груп.

Рінат Ахметов - найбагатший українець, є близькою людиною до Віктора Януковича та членом фракції Партії Регіонів у парламенті.

Зміна виборчої системи

Віктор Янукович запевнив, що виборче законодавство зазнає змін. З тим, щоб "кожен виборець отримав гарантоване представництво своїх інтересів, мав можливість контролювати тих, кого він обрав".

Зокрема, пан Янукович зазначив, що на місцевих виборах потрібно "повернутися до мажоритарного принципу з елементами змішаної системи". Стосовно ж виборів до парламенту, він вважає, що потрібно "збільшити вплив громадян на формування Верховної Ради". В який спосіб це необхідно зробити, Президент не уточнив, водночас, наголосивши, що зараз готує зміни до законів про вибори.

Президент також вважає, що у зв'язку з цим потрібно підвищити вимоги до політичних партій та зміцнити їхні "демократичні засади".

Реакція опозиції

Юлія Тимошенко, оцінюючи перші підсумки перебування Віктора Януковича на посаді президента сказала: "Ці 100 днів багато країні принесли біди". Вона переконана, що цей період ознаменувалися "невиконанням соціальних обіцянок, позбавленням судів незалежності та придушенням демократичних процесів".

Члени опозиції підготували "Аналіз діяльності влади за сто днів роботи". Це документ на 24-х сторінках, 16-м шрифтом. Він доступний на офіційному сайті Блоку Юлії Тимошенко. В ньому діяльність президента та нової влади в цілому аналізується за 9-ма напрямками. Зокрема, соціальна, зовнішня політика, діяльність в сфері оборони, освіти, енергетики.

Депутати Блоку Юлії Тимошенко не були присутніми на урочистому зібранні під час виголошення президентом звернення до українців.

Також опозиція заявляла про наміри провести мітинг біля палацу "Україна". Однак, напередодні суд заборонив проводити там акції протесту. Партія "За Україну", втім, влаштувала нечисленний пікет, який був відтіснений від палацу "Україна" міліцією.

Новини на цю ж тему