Пенсійний вік в Україні буде, як в Європі

Українські пенсіонери
Image caption Тим, хто вже на пенсії, реформи не страшні

Команда Януковича планує зрівняти пенсійний вік для жінок з чоловіками. Це - одна із ініціатив теперішньої влади, проголошена Віктором Януковичем до 100 днів його президентства.

До підвищення пенсійного віку Україну давно «заохочує» Міжнародний валютний фонд. Як свідчать демографи, українська нація стрімко старішає, і в країні вже зараз бракує грошей на виплату пенсій.

Зараз кількість пенсіонерів в Україні майже дорівнює числу людей працездатного віку – на 10 працюючих є 9 пенсіонерів.

Загалом 13,5 мільйонів людей в Україні отримують пенсію.

За словами віце-прем‘єра Сергія Тігіпка, рівень видатків Пенсійного фонду на виплату пенсій є одним із найвищих у світі – він становить 17,9% ВВП.

За оцінками експертів, далі ситуація з часом може ще дужче ускладнитися, оскільки кількість пенсіонерів зростає, і скоро їх може бути більше, ніж тих, хто працює.

Тому команда Віктора Януковича пропонує підвищити пенсійний вік для жінок, які зараз в Україні йдуть на пенсію в 55, тобто на 5 років раніше, ніж чоловіки, тривалість життя яких на 10 років менша. До того ж, в Україні жінок на кілька мільйонів більше, ніж чоловіків.

Команда Януковича каже, що зміни пенсійного віку будуть поступовими – щороку його підвищуватимуть на 6 місяців і упродовж 10 років досягнуть бажаного результату. Загалом же Янукович пропонує дорівняти пенсійний вік українців до європейської норми, тобто, до 65 років.

Противники такого кроку говорять, що це – більше, ніж середня тривалість життя в Україні. Той показник для чоловіків зокрема становить 63 роки.

Здебільшого люди передпенсійного віку не схвалюють намірів влади. Наприклад, продавець одного із рівненських супермаркетів Людмила, якій за чинним законодавством до пенсії залишилося 6 років, не вітає перспективу працювати довше. Вона засмучена цією звісткою і каже, що працювати в такому віці дуже важко.

"Виходить, що я вмру молодою, бо не дочекаюсь пенсії. А я би хотіла, вийшовши на пенсію, поїхати на дачу, вирощувати там квіти і зустрічати своїх дітей та внуків".

Однак в Україні є чимало людей, які продовжують працювати ( у тому числі, й офіційно) і після досягнення пенсійного віку. Таким чином вони отримують і зарплату, і пенсію. Вчителька музики із Первомайська на Миколаївщині Любов Петрівна продовжує працювати, хоча їй вже 68 років. Про стосунки держави з тими, хто вийшов на заслужений відпочинок говорить з гірким гумором:

"За Радянського Союзу говорили, що держава дає в одну руку пенсію, а в другу – свічку. Тобто, оце тільки доробив до пенсії, вже дивись треба помирати. Піднімати пенсійний вік для жінок – це неправильно. Вони дуже багато пережили, у них погане здоров‘я. А праця хворої чи напівхворї людини не приносить гарних плодів", - каже 68-річна пенсіонерка.

Але є в Україні й такі, кому підняття пенсійного віку вигідне. Киянка Ольга, яка у свої 53 роки працює начальником відділу комунального підприємства, сподівається що зміни дозволіть їй обіймати керівну посаду й надалі.

"Я маю сили, маю досвід, маю здоров‘я. Маленьких внуків у мене немає, щоб я за ними доглядала. Отже, я можу ще працювати. Але на керівній посаді по досягненні пенсійного віку я працювати вже не зможу".

Тенденцію до підвищення пенсійного віку спостерігають у багатьох країнах світу. В Австралії вперше за 100 років цю планку підняли на 2 роки – до 67. Те саме відбулося і в Німеччині, де зменшили частку державних пенсій.

У Чехії цей показник підвищують для окремих категорій людей. У

Росії пропонують збільшити пенсійний вік з 2015 року. Втім, якщо у розвинених країнах це відбувається на тлі зростання тривалості життя, то у країнах Східної Європи, як свідчать дані ООН, люди живуть найменше серед мешканців промислово розвинених держав. Це стосується і України.