Обіцянки чинних і колишніх лідерів України

Віктор Янукович пропонує реформи
Image caption Віктор Янукович пропонує реформи

Президент Янукович презентував програму реформ, підготовлену його командою. Проте раніше свою програму перетворень пропонували й інші українські лідери, до того ж впродовж останніх кількох років реформістські програми президента та прем’єра проголошувалися та існували паралельно.

Утім обіцянки про те, що діти житимуть краще, ніж батьки, українці чують вже принаймні 100 років.

Майже століття тому крім світової революції більшовики обіцяли фабрики робітникам та землю селянам.

Натомість селяни отримали колективізацію і примусове вилучення врожаю, а робітники – рабську працю на «стройках вєка» за продуктові пайки та трудодні.

Через 50 років тодішній лідер Комуністичної партії Радянського Союзу Микита Хрущов під час 22 з’їзду заявив, що вже «нинішнє покоління радянських людей житиме при комунізмі.»

Згідно із ухваленою у 1961 році програмою партії, вже за 10 років СРСР мав випередити США і за загальним обсягом виробництва, і виробництва на душу населення, а до 1980 року в СРСР мало бути в основному збудоване комуністичне суспільство.»

Натомість згодом 70-80-ті роки в СРСР були названі «епохою застою», а ще за 10 років Радянський Союз припинив існування.

Не зважаючи на те, що за часів президентства Леоніда Кучми в уряді навіть існувала посада віце-прем’єра з питань економічних реформ, очікування справжніх змін у незалежній Україні, передусім, були пов’язані із приходом до влади Віктора Ющенка у 2004 році, після подій, що дістали назву Помаранчева революція.

Image caption Віктор Ющенко, 2005 р.

Тоді, Віктор Ющенко, виступаючи на Майдані незалежності перед сотнями тисяч українців, що зібралися підтримати його і захистити свій вибір, обіцяв , що «бандити сидітимуть у тюрмах, а багаті поділяться із бідними.»

У своїх передвиборчій програмі, яка називалася «10 кроків на зустріч людям», Віктор Ющенко також обіцяв за 5 років створити 5 мільйонів робочих місць, відмовитися від призову та зробити українську армію контрактною, а також побороти корупцію.

Проте у 2010 рік Україна увійшла із зростаючим безробіттям, без професійної армії та корупцією, яка, згідно з оцінками Transparency International, перебуває на рівні Камеруну, Кенії та Зімбабве.

Звітуючи про виконання власних обіцянок, Віктор Ющенко, передусім, звертав увагу на виконання такого пункту, як підтримка сім’ї.

Зокрема, серед своїх досягнень президент назвав збільшення матеріальної допомоги при народженні першої дитини до 12 тисяч гривень, завдяки чому, за словами пана Ющенка, у 2009 році в Україні було зафіксовано найвищу народжуваність за роки незалежності.

Натомість проблеми із виконанням решти обіцянок і провал у реформах президент пояснив протидією з боку своєї колишньої соратниці часів Майдану, прем’єр-міністром Юлією Тимошенко:

Image caption Ющенко назвав Тимошенко своєю ''найбільшою помилкою''

«Найбільша моя помилка за 5 років – це Тимошенко. Знаєте, я не можу уявити прем’єр-міністра, який роками не займається прикладною прем’єрською роботою, не проводить реформи.»

Але Юлія Тимошенко пропонувала власну масштабну програму реформ, що називалася «Український прорив,» із якою вона виграла парламентські вибори і вдруге очолила уряд:

«Найближчими днями буде скасовано депутатську недоторканість, пільги. Не сумнівайтеся – ми побудуємо європейські шляхи, та доступне для кожної людини житло, повернемо заощадження та скасуємо строковий призов в армію. І самі ми обов’язково станемо сильною і потужною державою.»

Проте із розгортанням економічної кризи, яка, у першу чергу, вдарила по банківській системі та будівельній галузі, про повернення заощаджень, що зникли при розпаді Радянського Союзу та про доступне житло довелося забути.

Невдачу своїх реформ Юлія Тимошенко пояснила саме масштабною світовою економічною кризою та протидією президента Ющенка.

Зі зміною влади в Україні, українцям пропонують новий реформістський пакет.

Президент Янукович запевняє, що запропоновані ним зміни дозволять Україні вже за 10 років увійти до двадцятки найрозвиненіших країн світу.

За підсумками минулого року Україна посіла 85 місце у Індексі людського розвитку ООН.

Утім, пан Янукович не перший на пострадянському просторі, хто обіцяє своїх громадянам такий швидкий стрибок до добробуту.

У 1999 році, під час свого першого терміну на посаді, російський президент Володимир Путін у програмі «Стратегія 2010» обіцяв росіянам, що за 10 років ВВП країни має подвоїтися.

Тепер, коли пан Путін залишив президентське крісло і очолює російський уряд, експерти оцінюють виконання економічного економічного блоку програми «Стратегія 2010» лише на 40%.

Новини на цю ж тему