Тимошенко: Ми за крок до авторитаризму

Юлія Тимошенко
Image caption Юлія Тимошенко -Україна за крок від авторитаризму

Лідер БЮТ Юлія Тимошенко отримала новий аргумент для критики Віктора Януковича, заявивши, що Державне управління справами – підпорядковане президентським структурам – відмовило їй у проведенні прес-конференції у “Президент-готелі”, маючи намір, за словами пані Тимошенко, зірвати спілкування із журналістами.

Водночас екс-прем’єр влаштувала прес-конференцію у не менш фешенебельному Інтерконтиненталі. І критики на адресу Віктора Януковича, за традицією, було більш ніж доволі.

Юлія Тимошенко вважає, що законодавча, виконавча і судова гілки влади крок за кроком зливаються в один конгломерат вертикалі, керований з одного центру, припускаючи, що в Україні почали динамічно й осмислено будувати систему авторитарної влади, і що це можливо лише при мовчазній згоді населення.

Екс-прем’єр, яка в останні тижні рідко з’являлася на телеканалах, стверджує, що її туди просто не допускали, і каже, що саме модель авторитарної влади в Україні грунтується на тому, що “всі рейтингові і впливові телеканали центрального телебачення влада вибудувала в систему зовнішньої і внутрішньої цензури”.

“Це означає, що повертається “рядянщина” у найгіршому розумінні цього слова”.

Водночас Юлія Тимошенко висловила сподівання, що об'єднання зусиль журналістьських кіл у боротьбі з цензурою, за підтримки міжнародних організацій зможуть стати на заваді утвердження абсолютного авторитаризму.

Читати: Янукович запросив журналістів у гості

Разом з тим експерти нагадують, що саме за прем'єрства Юлії Тимошенко вона щоденно з’являлася на телеканалах, що було розцінено тодішньою опозицією як використання адмінресурсу.

Тим часом Юлія Тимошенко запідозрила Віктора Януковича у намірах змінити Конституцію в обхід Верховної Ради. Саме у тій частині, яка може посилити президентські повноваження. Йдеться, зокрема, про Закон щодо проведення референдуму.

На думку екс-прем’єра, цей документ передбачає ухвалення Конституції і поправок до неї на всенародному референдумі. Тобто, вважає лідер БЮТ, виникає ймовірність конституційного закріплення тоталітаризму української влади.

Юлія Тимошенко закликала до прямого спілкування з суспільством, якщо пан Янукович винесе свій варіант Конституції на референдум.

"Опозиції необхідно готуватися до чесних виборів і об’єднати суспільство навколо демократичної моделі розвитку держави. Якщо Янукович планує винести свою редакцію Основного закону на всенародний референдум, вся інтелектуальна частина суспільства має створити алтьтернативну, демократичну і справедливу, справді потрібну для України Конституцію, і винести її на референдум. Щоб там були запобіжники для влади, яка перетворює демократії на авторитарні режими."

Екс-прем'єр вважає, що нова Конституція має передбачати право на проведення референдумів щодо висловлення недовіри і президентові, і парламенту, і партіям.

Щодо закликів тіснішого спілкування з народом, то аналітики нагадують, що всі спроби опозиції об’єднатися і вивести людей на вулицю завершилися або ж фіаско, або незначними акціями протесту. Чимало лідерів опозиції побоюються, що саме Юлія Тимошенко прагне взяти одноосібне керівництво в опозиційному русі і використати це на наступних виборах.