Навіщо коаліції Януковича комуністи?

Верховна Рада

Парламентський тиждень, що минув, продемонстрував тенденцію, яка напевне зміцнюватиметься і надалі. Партія регіонів вперто продовжує нарощувати чисельність коаліції за рахунок депутатів, які залишають опозиційні сили, і передусім блок Юлії Тимошенко.

Свого часу ухваливши сумнівне, на думку більшості юристів, рішення про право входити до коаліції окремим депутатам, а не лише фракціям, влада напевне вже мала стратегічний план по-іншому формувати сталу більшість.

Пакет реформ – випробування коаліції

Минулого тижня у стінах парламенту сталася не надто гучна подія, однак вона може мати цікаві наслідки. Голосування у Верховній Раді продемонстрували, що без фракції комуністів кількість депутатів, які голосують консолідовано, становить 226. Тобто, більшість від конституційного складу парламенту. Таким, приміром, було голосування у першому читанні законопроекту „Про засади внутрішньої і зовнішньої політики України”. „За” – 253, із них 23 представники БЮТ, 10 – НУНС, решта – Партія регіонів, блок Литвина, комуністи та позафракційні.

27 членів фракції КПУ не відігравали, таким чином, ключової ролі у голосуванні, як це було одразу після створення коаліції. Розуміння важливості своєї ролі у коаліції тоді дозволяло КПУ діяти так, що декому це здавалося шантажем. Тепер же все виглядає інакше.

Нарощування лав коаліції (яке, як багато хто вважає, триватиме і надалі) співпало у часі із оприлюдненням президентом та його однодумцями пакета економічних реформ. Ідеться, передусім, про низку проектів законів, без ухвалення яких обіцяні Віктором Януковичем реформи лишатимуться тільки гаслами.

В самій адміністрації президента чудово розуміють і визнають, що запропоновані законопроекти стануть випробуванням для коаліції.

Глава президентської адміністрації Сергій Льовочкін каже, що у пакеті економічних реформ близько 25 пріоритетів, які мають реалізовуватися протягом кількох років.

Він каже, що складними для дискусій із комуністами будуть питання пенсійної реформи, тарифів на комунальні послуги. До того ж, ця сфера – тарифи і пільги в Україні – це сфера, якою вкрай не задоволений Міжнародний валютний фонд. Яким, у свою чергу, давно і непохитно не задоволена Комуністична партія.

Окреме питання - земля. Реформами передбачається створення повноцінного, прозорого ринку землі, повноцінного реєстру земельних ділянок, обіцяв президент Янукович. У його програмних виступах чи виступах його однодумців не пролунало слів про скасування мораторію на продаж землі. Однак, важко собі уявити, як можна створювати „ринок землі” без відмови від мораторію, який все ще діє в Україні. Авторами закону про продовження такого мораторію як у нинішньому, так і попередніх скликаннях парламенту, частіше за все були комуністи.

Для комуністів – „свій футбол”

Зараз речники президента і коаліції, коментуючи подальші взаємини з комуністами, чомусь обирають один і той же сюжет.

«Як буває у молодого подружжя? Вони можуть і лаятися», - каже Сергій Львочкін і висловлює надію, що і помиряться.

Депутат Партії регіонів Михайло Чечетов також порівняв ситуацію із комуністами з особливостями подружжя. Він вважає, що коли чоловік і жінка давно живуть разом і по телевізору транслюють футбол, то мудра жінка дасть чоловіку подивитися його улюблену гру, а сама піде до подруги. За словами депутата, «така сім'я проживе багато років, і вони дочекаються онуків і правнуків. Але якщо жінка наполягатиме на тому, щоб дивитися її улюблений балет, то сім'ї не буде, вона розвалиться». Михайло Чечетов за те, щоб дозволити комуністам «дивитися свій футбол».

При цьому, речники коаліції переконують, що усі випробування коаліція витримає і ухвалить заплановані президентом рішення. Звісно, бо для голосувань ось-ось комуністи взагалі будуть не потрібні. А можливо, і не потрібні коаліції. Для президента, який проголошує як національну ідею європейський вибір і не підтримує встановлення пам’ятників Сталіну важливий імідж реформатора, який співпраця із комуністами все ж таки трохи затьмарює.