Суперечка у Львові: ВВ чи Друга світова?

День Героїв у Львові
Image caption Ветерани УПА у травні відзначали у Львові День Героїв. На Західній Україні війна почалася 1939 року.

Прокуратура Львівщини кілька днів тому опротестувала рішення Львівської обласної ради "Про святкування Днів пам'яті жертв Другої світової війни”.

У рішенні, яке рада ухвалила наприкінці травня, вимагається, зокрема, не вживати терміну Велика вітчизняна війна, як такого, що, на думку депутатів, не відповідає історичним реаліям України.

Голова Львівської обласної ради Мирослав Сеник губиться у роздумах: що такого знайшла прокуратура, чого не помітили юристи ради:

"Я розумів, що прокуратура буде дуже прискіпливо це рішення вивчати. Тому я запросив завідувача юридичним відділом ради, щоб вона дуже ретельно подивилася все законодавство. І вона доповіла, що з юридичної точки зору там немає ніяких зауважень. І я підписав це рішення. Якщо прокуратура тепер опротестувала це рішення, то мені дуже цікаво на які статті і яких законів вони опиралися, виносячи це рішення. Я ще цього протесту не бачив."

За цю каденцію депутати ухвалили близько півтори тисячі рішень. Лише три (господарські), за словами голови, прокуратура опротестувала.

Чому правоохоронці зацікавились зовсім негосподарським рішенням "про Велику Вітчизняну війну"? – бо воно викликало резонанс, - припускає Мирослав Сеник:

Image caption Протест представників ВО Свобода у Львові 9-го травня

"Оскільки це готувала фракція ВО "Свободи" (вони завжди готують такі рішення), то вже наперед всі ЗМІ знають, що таке рішення буде. І тільки як це рішення проголосували – зразу ж на "5 каналі" і на інших з’явилася стрічка, що таке рішення проголосоване. Зразу воно було розкручене, викликало резонанс. І ясна річ, що прокуратура мала можливості для реагування. Чи були якісь звернення – направду не знаю. Хоча думаю, що телефонні дзвінки були."

Жодних телефонних дзвінків і жодного звернення, - відповідає прокурор Львівщини Олексій Баганець.

Претензії прокуратури

Він каже, що, відповідно до законів, прокуратура має наглядати за прийнятими органами місцевого самоврядування нормативно-правовими актами.

Щодо претензій, то по-перше, за словами прокурора, у рішенні не зазначено на підставі якої норми закону його приймали.

По-друге, обласна рада, за його словами, пішла всупереч вимогам "Закону про увічнення перемоги у Великій вітчизняній війні" і вийшла за межі своїх повноважень. Не в її компетенції приймати закони або вносити зміни до них. Це прерогатива Верховної ради, - наголошує прокурор.

Тому жодної політики, лише відстоювання закону, - переконує Олексій Баганець:

"Це точно так само, коли я був прокурором Донецької області, то я завів позов до суду про скасування рішення Донецької обласної ради про запровадження російської мови як регіональної. Тобто політики ніякої немає, а є виконання обов’язків прокурором".

До прокуратури ніяких питань бути не може, стверджує львівський політолог Ігор Балинський.

Ухвалюючи рішення "не вживати терміну Велика Вітчизняна війна", Львівська обласна рада дійсно перевищила свої повноваження, каже він. Щобільше, на його думку, це рішення шкодить державі:

"Обласна рада прийняла рішення, яке "а" – не в її компетенції. "Б" – воно суто політичне. І "в" – це рішення, як і чимало таких рішень, скажімо, ВР Криму чи обласних рад південного Сходу України у прямий спосіб впливає на поглиблення того розколу, який існує між різними регіонами України в історичній, ідеологічній і частково ментальній площині".

Далі суд?

Коли обласна рада отримає протест прокурора вона його або задовольнить або відхилить - і тоді справою займеться суд. Швидше - друге, каже політолог Ігор Балинський.

Хоча голова обласної ради Мирослав Сеник зізнається: якби він тоді був у залі, коли депутати розглядали рішення „про Велику вітчизняну війну” – то не дав би його ухвалити. Бо, як і експерти, вважає, що таке рішення вкотре збільшує напругу між різними регіонами України.